I sidste uge var vi forbi en veninde som skal lave vores bryllupskage. Jeg har hele tiden hørt så meget om, hvor god hun er, så jeg glædede mig til smagsprøven, men den levede slet slet ikke op til forventningerne.
Hun havde lavet opskriften fra Karolines, dog med appelsin-mango creme istedet.
Om hun havde lavet den rigtig det ved jeg ikke, men god, nej det var den nu heller ikke.
Chokoladecremen var meget hård og bastant og appelsin-mango cremen smagte ikke godt, nok kombinationen af appelsin og mango. Ja og så smagte bundene faktisk heller ikke godt.. Da jeg gik derfra var det meget med tanken om, at så lavede jeg selv kagen. Har lavet Betty's 2 gange med held, men jeg har ikke tid og jeg ved at hun ser frem til at lave kagen. Og så skal hun også lige have en chance til.
Derfor har jeg brug for jeres gode ideer. fyldforslag og opskrifter
Udgangspunktet er følgende:
Kagen bliver lavet med kagebunde fra bageren, så de er formentlig hvide
Det ene lag skal være noget chokoladehalløj, men ikke den fra Karolines
Det andet lag må godt være lidt frisk, så kagen ikke bliver al al for tung, dog er jeg ikke så glad for bær, så de er udelukket
Kagen serveres som dessert som frugtfade til og formentlig også noget lækkert chokolade
Kagerne beklædes med fondant
Jeg har herinde fundet opskrifter på lime-creme, fersken-creme og hyldebær-creme, kan nogle af disse bruges?
Ja, undskyld men jeg er vist lidt blank på dette kageområde og har ikke tid til at afprøve en masse forskellige, så derfor hjælp! Kom med gode ideer og ikke mindst opskrifter. Skriv gerne hvor mange personer opskrifterne er til.
Tak tøser








