-
Content count
2,476 -
Joined
-
Last visited
Posts posted by Mtune
-
-
Hejsa Helle
Så fik jeg sneget mig herind igen, det er ved at være læænge siden jeg sidst har været på BK..
Det er nogle vildt søde sommerfugle du har fået købt på Ebay.. Kig evt i min gamle tråd og du vil opdage hvor meget jeg endte med at få købt på Ebay *gg*.
De ringe I har kig på er også flotte.. Det bliver spændende hvad I ender ud med. Vi havde svært ved at finde et par vi begge kunne lide og brugte rigtig lang tid på at kigge og tale om hvilke vi kunne lide begge to
0 -
God ide
Altså det med at tage en dyb indånding.. Du kommer på ingen måde til at mangle læsestof når du begynder og i starten sluger de fleste ALT råt.. Jeg læste løs på første semester.
Det bliver helt sikkert mere spændende som du kommer frem i uddannelsen, man får mere viden og ting som du lige nu ikke kan forestille dig at lære på 3½ år kommer stille og roligt på plads og du vil blive mere og mere sikker i dit fag.
De forskellige skoler køre forløbene meget forskelligt så derfor kan jeg ikke sige så meget der vil have relevans for dig da jeg gå i Odense, men vi har da et par stykker i min klasse der er overflyttet og på dem lyder det som to meget forskellige måder at køre en uddannelse på, man skal virkelig være i stand til at sidde og læse mange timer hver dag og kunne fungere i sin gruppe med kun to skole dage i ugen, dette ihvertfald hvis du har valgt it-modellen.
0 -
Lige et godt råd fra en socialrådgiver studerende på 5. semester
Ikke to årgange er ens, så det de læser på 1. semester lige nu er ikke nødvendigvis det din årgang skal læse.. Så helt roligt med alle der der forberedelser, det kan i sidste ende vise sig at være spild af tid.
Ang lovgivningen du læser, du lærer ikke meget ved at læse fra ende til anden, du skal lære bestemte områder og paragraffer fx omkring børn & unge, kontanthjælp og den slags.
Hvis du endelig gerne vil læse noget soma lle studerende uanset skole og årgang skal læse vil jeg foreslå at du på biblioteket låner en bog der hedder "modeller i socialt arbejde" den er skrevet af Gunn Strand Hutchinson og Siv Oltedal.
0 -
Åhh hvor jeg kender det
Nu er jeg jo så blevet gift for over et år siden... Men alt bøvlet med min mor husker jeg stadig... Der var RIGTIG mange ting i vejen under hele bryllupsforberedelsen.
Lige fra kirken vi skulle giftes i til gæsterne vi inviterede og mange andre ting...
Tror hendes yndlingssætning i hele den periode var " Hvis....., Så kommer jeg ikke" Og hver gang fik hun høfligt af vide at det var hendes egen beslutning, hun blev ikke tvunget. jeg fortalte hende at som alle andre gæster ville hun få en indbydelse og så var det op til hende at sige til eller fra.
Min mor/mine forældre var på ingen måder en del af vores planlægning og det kan da meget vel tænkes at det også trickede hende da jeg på den måde jo ikke gjorde som hun ville ha mig til. Min mor er meget kontrollerende og har i mange år haft det svært ved at jeg ikke hopper og danser efter hendes pibe.
Enden på det hele blev at mine forældre kom til brylluppet men at jeg efterfølgende ville ønske jeg havde bedst hende om at blive væk. Siden en måned efter bryllyppet og frem til nu, et år senere har vi ikke haft kontakt med mine forældre.. I den måned der gik efter brylluppet fik jeg alt for mange ting af vide og oplevede for meget til at jeg gad finde mig i mere fra deres side af.
0 -
Hvad med at tage derop en aften og spise
Lav en hyggelig kæreste aften hvor i tager en tre retters menu og får nogle gode vine for på den måde at tjekke stedet ud... Og så skal i sørge for at have en god kontakt med dem hele vejen igennem
0 -
Jeg har ikke været til bryllup der
Men i min mand tidligere firma havde de en årlig firmafest og i 2005 var vi på Ry Parkhotel.. Det var fantastisk, kun værelserne i den gamle afdeling var jeg ikke begejstret for, dem i den nye skulle være ganske fine. Og så er min lillebror kok deroppe for tiden.. Og han er ihvertfald god til at lave med (jeg mener da han er der endnu)
0 -
Sødeste AnjaEn lille hilsen skal du da også have herinde.. Måske jeg skulle kigge forbi herinde lidt oftere så jeg kan føkge med i din planlægning.
Sådan har jeg det også. Er længe siden jeg har været herinde, men nu er der jo en planlægning vi bliver nødt til at følge med i!
Nemlig
Tror de gange jeg har været herinde det sidste halve års tid kan tælles på to hænder
0 -
Sødeste Anja
En lille hilsen skal du da også have herinde.. Måske jeg skulle kigge forbi herinde lidt oftere så jeg kan føkge med i din planlægning.
0 -
Søde smukke LindaHvor er han bare dejlig din lille dreng
Tak søde...... vi er altså også så glade for ham
Det kan jeg godt forstå at I er
0 -
Søde smukke Linda
Hvor er han bare dejlig din lille dreng
0 -
AnjaSL og hendes mand lavede dem selv hos Guldsmedegården
Prøv og søg på hende.. Vi købte vores ringe derude, men lavede dem ike selv.. De er sådan nogle skønne mennesker, vi bruger dem stadig til vores smykker (rep, pudsning og den slags)
0 -
Jaaaa fortæl hvordan det går :smilie_oster02:Jeg skal prøve :smilie_oster05:
Der er virkelig sket en masse..
David har fået nyt arbejde pr. 1. november 2007.. Han arbejder nu for Statoil og det har givet en del ændringer hjemme.. Mest fordi han nu arbejder skiftehold igen, dvs hver anden uge køre han aften/nat.. Men samtidig er ovberenskomsten i et olieselvskab meget bedre end hvor han kom fra. så han arbejder mindre men tjener næsten det samme.
Vi har købt hus lige før jul, et lille rækkehus som vi overtog her den 1. marts.. Vi har boet her siden 6. marts og vi elsker det.. Det er fantastisk at have sit eget lille rækkehus.. Vi bor ved jorden, har en lille have.. Jeg glæder mig til det bliver sommer.
Så er jeg startet i praktik på Vejle Jobcenter, jeg er i Integrationsafdelingen.. Det er superfedt, men også hårdt.. Jeg er SÅ træt når jeg kommer hjem.. Det er 37 timer om ugen og det er helt sikkert at når jeg er færdig skal jeg ALDRIG arbejde 37 timer, det synes min krop på ingen måder er fedt.. Når klokken nærmer sig 22 er jeg gået i seng.. Og det er da for langt ude
Noget der så er knap så fedt er at vi ikke har snakket med mine forældre siden den 20. oktober.. Der var en masse efterdøninger efter brylluppet og jeg har bestemt vrælet det jeg skulle over det.. Nu passer det mig faktisk helt fint at vi ikke er i kontakt med dem for tiden. Vi har ikke fortalt dem vi har købt hus og de har heller ikke fået flyttekort.. De har vores mobilnumre og emailadresser hvis de vil os noget.
0 -
Men med hvad
Jeg ved det ikke altid helt, men faktum er at jeg sjældent keder mig.. Og min computer er på ingen måder tændt så meget mere som den har været.. Det er fatisk næsten skræmmende
0 -
ÅS MAJ ÅS MAJ
Eller nåed :smilie_oster03: Ja det er ikke så meget jeg er herinde.. Der sker så meget i mit liv at jeg nogle gange må vælge hvor jeg vil bruge min tid på nettet.. Men hvis nogen er interesseret kan jeg da godt fortælle lidt om hvad der er sket det sidste ½ år
0 -
Kære Mia - og også David!Så er det i dag ½ år siden, at I sagde ja til hinanden - hold da op, tiden løber!
Jeg håber, I stadig er lykkelige, og ikke mindst tillykke med jeres hus.
Nu kan det ikke vare så længe mere, inden vi finder ud af at få drukket det Asti
Knus Anja
PS: Go' påske til jer begge :easter1:
Kære Mia!Ja, jeg har desværre ikke nået at ønske jer tillykke med det først halve år, da jeg har været til konfirmation i det tyske naboland.
Men TILLYKKE med det!
Jeg håber, det går fremad med det lille hus!
:smilie_oster02: God påske til jer to søde folk! :smilie_oster05:
Mange hilsner
Anita
Hvor er i bare søde i to skønne tøser
Tak, tænk at der allerede er gået ½ år.. Det går rigtig fint i huset.. Alle kasser er nu pakket ud, så vi kan få gæster uden at være bange for at de bliver væk i rodet.. Og ja Anja, vi må finde en dag og drikke den asti, den ligger ude i køleskabet og vener på jer
0 -
Tusind tak
Vi var også ret lykkelige den dag
0 -
Altså, medmindre dine veninder ikke snakker med dig, eller sætter tape over din mund når i er sammen, er der jo ingen der kan forhindre dig i at fortælle hvad du ønsker - eller mere vigtigt; hvad du IKKE ønsker......Så er det jo op til dine veninder, om de vil efterkomme dine ønsker.
Min søster og et par veninder har allerede spurgt mig om der er noget jeg vil og ikke vil...
Da jeg har hav-skræk og lider forfærdeligt af søsyge, har jeg frabedt mig alt der har med vand at gøre - og dette ved jeg de respekterer...
Jeg har også frabedt mig udklædning og salg af roser, kys m.m.
Dog har jeg ønsket er dejlig hyggelig aften (gerne med lidt aktion) med søster, veninder, mor og sviger - ingen stress, dejlig mad, søde mennesker og masser af hygge..... - og alt dette håber jeg de kan leve op til
Én af mine veninder har sågar spurgt mig, om - hvis de planlægger at jeg skal springe i faldskærm - om jeg så vil gøre det.....
Uh, bliver normalt også luftsyg - men kan sagtens forestille mig, at adrenalinen vil pumpe så hårdt, at jeg intet til luftsyge vil mærke--- - eller også bliver jeg syg i 3 km højde
Nå, men jeg måtte jo så sige, at hvis det er det de planlægger - så er jeg klar !!!!
Bare en kommentar
Det er fint med alle de der vilde aktiviteter, men dækker jeres forsikring i tilfælde af at noget skulle gå galt? De fleste forsikringer gør nemlig ikke med mindre man har tegnet en ekstra forsikring oveni.. Tag lige den med i overvejelsen også..
0 -
I ender da med at stresse jer selv halvt ihjel
Hvis i nu bliver et par minutter forsinkede vil i straks begynde at stresse automatisk.. Og så nyder i slet ikke dagen på samme måde.. Jeres forældre må da kunne hjælpe jer med at sørge for at folk kommer til bords på det rigtige tidspunkt og den slags...
0 -
Hvorfor vil du holde øje med tiden??
Stol på at andre har helt styr på tingene.. Jeg er virkelig glad for at jeg bare lodt tiden flyve som den ville.. Jeg havde ikke styr på tiden og da vi skulle afsted til kirken var jeg glad for det.. For limousinen kunne ikke finde os og vi kom først hjemmefra da vielsen skulle ha startet og jeg kom dermed for sent..
Så nyd du bare dagen i stedet for og overlad timingen til alle andre, så nyder du dagen mere
0 -
Jeg håber på at blive inspireret en del og se en masse brudekjoler tæt på og en masse kager ogsåDet er også en oplagt mulighed for at tale med arrangørerne derinde. Ved godt de nok ikke har meget tid, men i hvert fald et førstehåndsindtryk kan man få.
Hvis du forventer masser af kage
Ja så er jeg bange for at du bliver skuffet, var i Vejle og Fredericia sidste år.. Vældigt hyggeligt begge steder.. Men altså.. Kagen er de meget fedtede med, et lille lille lille bitte stykke kan man få.. That's it.. Og vi brugte messerne til at kigge på forskellige typer ringe og for at jeg kunne vise min mand nogle muligheder til tøj... Kjoler er der da også, bevares og de er da fine... Men jeg havde købt min der så det var ikke det..
Og så fik jeg sladret med vores dj, det var da næsten det hyggeligste
Så tager du afsted for kagens skyld, så spar du de 60/80 kr pr billet (kan ikke lige huske prisen nu)
0 -
Vi havde DJ til vores bryllup
Jesper fra Flashlight-Gruppen spillede op til dans efter kaffen og så var Michael der under middagen til at spille lidt dinner-musik.. Og vi har fået stor ros for vores valg af musik.. Folk dansede og hyggede sig.. Der var lidt underholdning fra nogle af gæsterne vha musikken.. Det var fantastisk
0 -
Ja verden er ikke brast sammen på nogen måde
Men altså.. jeg er ved at skrive eksamen i jura og den skal afleveres i morgen tidlig kl 9 og jeg ville jo synes det ville være om jeg lige havde haft nogen til at kigge den igennem og sige om jeg er helt på afveje her.
Jeg har skrevet om familiret og børnesager... Og opgaven er set fra en socialrådgivers synspunkt.. kan du hjælpe og bruge 10-15 min så send lige en pm med en email så kan jeg sende opgaven til dig
0 -
Hvor er I søøøde sammenTusind tak
Det var sødt sagt
0 -
in Bryllupsforberedelser
Posted · Report post
Vi var til surprice bryllup i 2006
Eller jeg havde nu gættet det inden, men vist nærmest som en af de eneste.. Vi var inviteret til havefest og da vi ankom var vores veninde og kæresten der ikke.. Men ca ½ time senere blev vi hentet i bus og kørt ud til en lille kirke.. Der blev parret så gift og vi blev kørt tilbage til huset hvor festen blev holdt med helstegt pattegris og nogle improviserede taler og lynprintede festsange.