dyndegaard

Medlem
  • Content count

    299
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Posts posted by dyndegaard


  1. Hej Allesammen,

    Da jeg skulle købe brudekjole, faldt jeg vildt for den her kjole.. Den havde en vildt slidt og indenunder kunne man se shorts. ( mener de var sølv). Jeg købte den aldrig og skal nu til en stor fest. Nogen af jer der kan huske hjemmesiden med den kjole eller måske bedre.. har et billede af den. Så kunne jeg måske selv lave den!

    Håber der er en der kan huske at have set den et sted! :loveshower:

    0

  2. Så er det hele overstået.. 1½ års forberedelse! så mærkeligt :) Men det var den dejligste dag.

    Vi sidder på en mini ferie før det på fredag går løs med overtagelse af hus, maling osv.. så i mellemtiden får i lige et enkelt billede fra dagen. Begynder min beretning så snart jeg har billeder fra fotografen :)

    post-39170-0-36627900-1314628108.jpg

    Glæder mig til at vise alle billederne :)

    0

  3. 8 dage tilbage.. og jeg syntes jeg har travlt, men alligevel ikke mangler meget???!! :)

    Jeg har været i dagplejen med den lille for første gang idag og lige sige hej! Super søde børn og en dejlig dagplejemor. Glæder mig til at hun starter :)

    Nu skal jeg ned og have farvet hår, have købt det sidste til toiletkurvene og afleverer top figurerne til kagen.

    Lige nu ser det sådan her ud:

    Lørdag: Hyggedag med mine forældre, bror og svigerinde. Vi skal spise brunch, hygge og til sidst gennemgå alt hvad vi skal nå i løbet af ugen.

    Søndag: Fødselsdag (vi når ikke noget bryllup)

    Mandag: Ud med min mor og købe det sidste til lofterne, velkomstdrink og asti. Hjem og folde sangark til kirken og menuhæfter.

    Tirsdag: Bage det sidste og ligge musik ind.

    Onsdag: Tage sol, ordne fødder.

    Torsdag: Besøge dagpleje igen. Dampe kjole. Lave flavor boxe og gennemgå program. Lave bordplan

    Fredag: købe blomster og frugt. Køre alt til feststedet. Få nøglen kl. 16. Pynte op. Lave cupcakene færdige og nå at hygge med at lave negle osv.

    Lørdag::: Bryllup

    Jeg er ved at have det sådan at når jeg nærmer mig BK bliver min mave fyldt med sommerfugle.. og det går helt op i halsen!! Derfor har jeg også valgt at vi skal have hyggedag i morgen, så jeg måske kan tænke på noget helt andet. Bortset fra at jeg i morgen skal fortælle min bror at vi allerede er gift :) Glæder mig..

    Nu vil jeg smutte ned og blive farvet..!

    0

  4. :) Det var en rigtig go polter. Jeg troede jeg ville blive kastet ud i alt muligt. Men var bare en hygge dag med pigerne og det var faktisk os meget skønt :)

    Jeg så lige nede i legetøjsutikke, et meget lille hegn, men flamingo i midten! Det må jeg prøve at lave til de pops..! Jeg må i gang.. :)

    0

  5. Fedt med personlige vandflasker :)

    Og rigtig flotte kirkehæfter.

    Tak :) Dejligt med ideér herinde fra :)

    Super med vandflaskerne!!! Det er godt ud!!!

    God bordhæfter ud har fået lavet! Kirkehæfterne er også blevet flotte!!

    Takker :) Er spændt på om der bliver lagt mærke til det!

    Hvor er du smuk

    :a1221: Tak

    WOW nogle gode billeder du har fået taget!!! Der er da flere du kan bruge til morgengave!! Du er virkelig smuk!!!

    Tak, jeg glæder mig til at se hvad han siger!

    Dejlig polter og nogle fantastiske billeder. Tillykke med meget snart

    Så skøn dag. Og tak :)

    0

  6. Og så må jeg hellere tage mig sammen mht den polterabend for jeg vil jo gerne vise billeder :)

    Jeg tog lørdag til frisør kl. 08.30, skulle have farvet hår og troede hun ville prøvesættte det! Efter farven begyndte hun på krøllerne og stod så jeg ikke kunne se ud på den lille gade udenfor.. Pludselig kan jeg se en handicapbus og tænker ved mig selv at det også er for galt at de kører deres store busser ind på så små gader og spærrer for al trafikken :)

    Og ud af bussen kommer der 10 skrigende piger med en asti hver!! Jeg har desværre ikke et billede af mit ansigt. Godt nok havde jeg luret den lidt, men jeg vidste stadig ikke hvor jeg skulle gøre af mig selv :o

    Så jeg fik lidt (læs: meget) asti, og først derefter fandt jeg rigtig ud af hvem der var der og fik givet dem alle et kram!

    Min frisør/veninde lavede store flotte krøller i mit hår og sminkede mig. Så jeg er helt tryg ved at det er hende der skal ligge bryllupsmake-up på mig! Alle pigerne bag en t-shirt, hvor der stod "I :heart: M&M" :kiss:

    Efter jeg var færdig kørte vi til mine forældre for at hente nogle ting, i handicap-bussen :) derefter forbi vores ny-købte hus, forbi mine svigerforældre nede på havnen og tilsidst til en lille cafe der ligger lige overfor frisøren, hvor de havde i anledningen lavet brunch til os alle. Det var virkelig den lækreste brunch!

    Efter det skulle vi have været nede og travalje-ro, fordi min mand går til det. men det blæste og regnede lidt så de havde nød-planlagt at vi skulle ud og danse sumba :thumbsupsmileyanim: Til alle der ikke har prøvet det.. Det er da den fedeste måde at forbrænde fedt på :)

    Da vi kom ud kørte vi forbi en tank, for lige at fylde op og derefter langs strandvejen. Det var klaret op til sol og blå himmel. Vi standsede ved Hornbæk plantage og gik ned til stranden! Mit hjerte sad helt oppe i halsen. For godt nok er jeg havne-pige, men jeg hader at være på både langt ude.. så jeg frygtede at de nu ville smide mig i en gummiring eller ligende :)

    Efter at de havde tuperet mit hår og givet mig oceaner af make-up på (jeg anede ikke om jeg havde blå øjenskygge helt op til øjenbrynet :) ) kom en fotograf for at tage billeder (et af dem har jeg bl.a som morgengave til Morten.

    Vi Blev på stranden lidt efter og sad bare og hyggede med asti/øl og vand. De havde alle taget en lille gave med til mig, hvor der var et lille kort, og ud fra det skulle jeg så kunne gætte hvem det var fra! Min veninde jeg havde ligget på hospitalet med, og derfra kender hende, havde købt støttestrømper :) så da jeg fandt ud af hvad det var udbrød jeg i gråd.. for vi har ligget og kigget på hinandens smil og tårer iført støttestrømper i 5 dage :):loveshower:

    Mega fed ide.. sådan kom jeg også igennem alle. og alle andre fandt ud af hvordan man kendte til hinanden og hvad man havde sammen!

    Vi kørte mod Helsingør, og gjorde lige et lille holdt hvor vi lavede øl-stafet og hyggede. Derefter tog vi til et diskotek/pub, hvor de havde sørget for asti på køl, mad og drink til 20kr. Så vi blev til kl 22 hvorefter vi smuttede ned på nærmeste diskotek. Og tog en taxa kl. 04.30 hvor jeg havde danset ca. alle timerne :thumbsupsmileyanim: Så jeg kom hjem med et smil, fyldt med røde hjerter, som de havde sat på mig under en sang, og ømme fødder :toot:

    0

  7. Det var godt i kørte på hospitalet med hende!!!!

    Åhhhhhh, har du lavet de franske makroner??????? Dem skal jeg prøve at lave lige så snart jeg får en ovn. Boede 4 år i Paris og elskede dem bare. Hvilken smag har du lavet? Tog du ikke billede? (o;

    Skønt med vandflaskerne!!! Den idé er jeg også helt vild med!!! Håber der kommer billeder!!!!

    Hvor har i gjort af alle cup cakesne?? Fryseren??

    Jeg tog self ikke billeder. Fyldet er med lime. Jeg har dem i fryseren og tager dem op i morgen. Vil se om jeg kan lave dem alle og fryse dem eller om de skal laves dagen inden!

    Jeg tager et billede i morgen af vandflaskerne, min dejlige far har printet, så håber det er lige til at sætte på i morgen :)

    Alle cupcakesene stå i fryseren :) elsker alle ting der kan puttes i fryseren :)

    Jeg må få nogle billeder ind i morgen, min mand kal poltes i morgen, så kan han heller ikke se de hemmelige billeder ;)

    0

  8. Jeg når slet ikke at få skrevet herinde.. Jeg har været oppe hos min mor hele ugen, som desværre er syg med galdesten.. Håber at hun bliver opereret i næste uge eller kan vente til efter brylluppet!

    Derudover måtte vi lige en tur på hospitalet med vores datter der lørdag morgen fik virkelig høj feber og fik omkring kl 16 feberkrampe! Da jeg ringede til vagtlægen, næsten tudende sagde han bare at vi skulle give hende en pamodil og noget vand. kl.22 måtte vi på hospitalet hvor vi fik afvide at det intet hjalp med en pamodil???!! HVAD.. og her sætter man sin lid til lægen som man tror ved hvad han taler om!! Skønt..

    Nå men vi fik bagt ca 250 cupcakes, og mangler kun ca. 125 stk. Så det går fremad. Jeg fik prøvet de franske makroner og de smager jo vildt godt.. :)

    Vi var inde med min mands bukser, og skal hente dem i morgen.. TJEK!

    Vi har været ved præsten idag, vildt sød dame, så hyggeligt. TJEK! :)

    Så nu skal der laves vandflasker, vielsesprogram, menukort osv.. i næste uge.

    16 dage tilbage!!

    Sommerfuglene er begyndt at tiltage!

    0

  9. Vi har bedt vores gæster om at kontakte toastmasteren inden festen, hvis de har indslag så han kan koordinere indslag, ryge- og tissepauser og maden med køkkenet - derudover ved han også om der skal skaffes noget specielt i forbindelse med evt. indslag.

    På dagen tænker vi at vi selv skal sige velkommen til gæsterne og herefter overlade ordet til toastmasteren, som skal komme med de praktiske oplysninger og herefter styrer middagen.

    Vi har købt en toastmasterklokke til ham, så han bedre kan få ro gæsterne, når han skal sige noget :-) En lille gave han kan beholde som minde bagefter!

    Jeg har ikke været til så mange bryllupper, så måske er mit spørgsmål lidt dumt - men tissepauser?! Really?! Altså må gæsterne ikke tisse før der er en pause, eller hvordan skal det forstås? Kunne godt blive et problem med folk der til sidst sidder lidt uroligt på stolene tænker jeg... :thumbsupsmileyanim:

    Kan godt forstå at du måske syntes det er mærkeligt med tissepauser. Men jeg har været til nogle bryllupper hvor man konstant skulle ud og hente gæster når der var indslag osv. Så vi laver også ryge/tissepauser.. Dermed ikke sagt at man ikke må gå under indslag og mad, men mange gør det for at få folk til at blive sammen. Lidt øv med et konstant halvtomt lokale fordi alle render rundt til diverse ting..! Vi vælger bare at lægge lange pauser ind..

    0