-
Antal besvarelser
41 -
Tilmeldt
-
Sidste besøg
Street credit
0 NeutralAbout AL7500
-
Status
Ny bruger
- Fødselsdag
Profile Information
-
Vielses dato
14.07.2012
-
Type vielse
Rådhus
-
Køn
Kvinde
-
Lokation
Holstebro
-
Jeg har ikke været herinde i evigheder. Brylluppet skal stå om 3 uger og jeg føler både at vi er godt med, men samtiddig at der ikke er styr på en skid! Min kjole skulle jo specialsyes da jeg er blevet gravid. Jeg havde købt en kjole inden jeg opdagede graviditeten og der hvor jeg havde købt kjolen kunne jeg ikke få penge tilbage, så vi skulle finde en løsning der. Da hun ikke havde det store udvalg i kjoler, så der ikke var nogen der kunne rettes til, og hun ingen deciderede ventekjoler havde faldt valget på en special designet kjole. Min tanke var også at så fik jeg da min drømmekjole... troede jeg!!! Jeg skal ud og se kjolen i dag igen, den er ikke færdig endnu og jeg ser også først resultatet en uge før brylluppet. Men indtil videre har jeg det bare så dårligt med kjolen. Jeg drømmer om en kjole som prinsesse Maries, bare uden så mange lag og slæb som hendes, det er bare slet ikke det jeg føler jeg får Ejeren af butikken og syersken taler forbi mig, og syersken forstår meget dårligt dansk og bliver ved med at ville ændre i det billede jeg har af min kjole. Mine svigerforældre betaler for min kjole, og jeg har det bare så dårligt med at de smider så mange penge ud på en kjole som jeg frygter bliver noget bras! Indtil videre har jeg slet ikke følt mig tilpas i kjolen. Jeg HÅBER sådan at jeg får det anderledes når jeg har været derude i dag, for jeg ved også godt at det er svært at forestille sig det endelige resultat når jeg står i en kjole der hverken er hel eller halv færdig. Ang. morgengaver er vi egentlig blevet enige om at vi ikke vil ud og købe et eller andet ligegyldigt til hinanden, vi vil hellere finde noget fælles, el oplevelse vi kan give hinanden i fællesskab, men så er spørgsmålen jeg "hvad"? Jeg vil gerne i sommerhus hvor vi tager vores søn med, så vi egentlig giver hinanden en sommerferie, men det er tomt på kistebunden efterhånden :fløjt: Har I nogle idéer?
-
Jeg har været ude i butikken hvor jeg havde købt brudekjolen. Vi skulle jo finde en løsning på kjoleproblemet nu hvor jeg er blevet gravid. Valget faldt på at få specialsyet en kjole, så den bliver præcis som jeg drømmer om. Jeg er jo rigtig glad for blonder, men der var desværre ingen blonder på den kjole jeg oprindeligt havde købt, det kommer der nu!!! Jeg har ladet mig inspirere meget af prinsesse Maries brudekjole, synes den er rigtig smuk! Min kjole bliver dog ikke så stor som hendes, den bliver bl.a. uden slæb (i stil med billed nr. 2) Perfekt!!!!
-
Min oprindelige kjole kan desværre ikke lægges ud på nogen måder. Men jeg har snakket med butikken hvor jeg har købt kjolen, og de har tilbudt at jeg kan få specialsyet en kjole, så får jeg den også præcis som jeg vil have den Men jeg tager gerne imod idéer, jeg er blevet bedt om at tage billeder med af kjoler der falder i min smag.
-
Du tager til Humlum? Jeg synes bare ikke jeg kan se deres udvalg på hjemmesiden
-
Hjælp! Jeg har netop fundet ud af at jeg venter mit 2. barn! Vi er selvfølgelig overlykkelige, men også meget overrasket da jeg er sket med det samme jeg smed pillerne hvorimod det tog 14 mdr. sidst. Jeg står jo så i det problem at den brudekjole jeg har købt ikke kan bruges når jeg skal giftes, så den skal skiftes ud med en ventekjole. Jeg synes det er rigtig svært at finde nogen ventebrudekjoler, specielt her i midt/vestjylland. Har I nogen idéer?
-
GISP!!!! Jeg har lige fundet ud af at jeg er gravid! Jeg er selvfølgelig overlykkelig, men nu skal der jo findes en anden kjole, og det er da ikke helt ligetil, synes godt nok mange at ventekjolerne får bruden til at ligne en ballon! Tager gerne imod idéer
-
Jeg søger inspiration til noget underholdning jeg kan stå for, altså noget til min kommende mand. Jeg har selv tænkt på: Tale - det er bare voldsomt grænseoversridende Synge for ham - også grænseoverskridende, men jeg har det bedre med at udtrykke mig med musik end tale. Dog sang min bror for hans kone da de blev gift for 2 år siden, synes måske gerne jeg ville finde på noget andet. Slideshow/billedshow på storskærm via. computer - det har vi også bare oplevet til et andet familiemedlems bryllup i 2008, igen ville jeg gerne finde på noget andet. Brev - men det er så ikke noget gæsterne kommer til at opleve, det ville blive privat, og det er nok heller ikke optimalt.
-
Og kjolen det er endt med at blive Det jeg godt kan lide ved denne kjole er snittet der (synes jeg da selv) får mig til at få en flot talje, gør at jeg syner højere. Den falder let og blødt omkring lår og ben, jeg føler mig rigtig godt tilpas i den. Jeg har meget svært ved de store kjoler i brudesatin, føler det er alt for tungt og klodset til mig, bryder mig slet ikke om at have disse kjoler på. Jeg var lidt tilbageholden pga. perlerne som jeg ikke helt kan beslutte mig for hvad jeg synes om... Jeg fik kjolen med 50% rabat, det er bestemt også værd at tage med
-
Lidt forskellige kjoler jeg har prøvet i dag. Alle har det til fælles at jeg ligner en der vejer 15 kg. mere end hvad der egentlig er tilfældet.
-
Skal vist have fat i Calligraphen i morgen, for de har hævet penge for kagefiguren
-
Jeg har prøvet kjoler hos MaGriff i Herning og MetteDK i Holstebro, de to koler du nævner er fra MetteDK. Jeg skal ud og prøve kjoler hos Stof og Brudehjørnet i morgen Festen skal holdes i en lille landsby uden for Holstebro, Vind, i et nybygget forsamlingshus.
-
Har modtaget min pakke fra Calligraphen i dag Invitationerne, bordkort og menukort, alt er utroligt flot eneste minus er at der mangler en kagefigur til bryllupskagen, men vi er vist ikke blevet opkrævet for det, og vi finder jo nok en anden så. Nu ved jeg ihvertfald hvad weekend og vinterferie skal bruge på, der skal pakkes invitationer, og så skal de sendes
-
Inspirationsbilleder jeg har fundet på nettet Overvejer lidt noget i denne stil (i andre farver), hvis vi kan skaffe lysestagerne Rigtig flot Også rigtig flot Total no-go! farverne farverne farverne
-
Nu har jeg sendt en mail til Humlum kjoler. Jeg er vild med de to kjoler jeg lagde billeder ind af i går, men jeg kan ikke beslutte mig lige umiddelbart, så nu vil jeg se om jeg ikke kan få en tid allerede til weekenden igen i en anden butik for at se om de har nogen af de kjoler jeg går og sukker efter, for jeg synes endnu ikke jeg har været i kjoler i den stil som dem jeg har forelsket mig i på nettet.
-
Den anden kjole: