så er jeg lige blevet færdig med talen.her er den lange version af talen, har ikke tænkt mig at sige det hele, for historien er mest til den ordbog jeg gerne ville lave. vil i sige hved i syntes? det ville være dejligt.
Min kære dejlige skat, nu kan vi kalde os for ægtefolk at være.
I dag er det jo som mange ved præcis fem år siden at vi begyndt at komme sammen, mange kender historien, men til dem der ikke gør, kan i få lov og få et flash back eller to:
Februar for fem år siden kom jeg med Anja ud til Benita og Thomas der skulle have ordnet taget, hvor jeg ser en taske inde i stuen, og var enlig ikke i tvivl om hvor den kom fra, men jeg vidste ikke at Thomas havde søskende på det tidspunkt. Jeg sad et stykke tid og prøvede at ignorere den her taske men kunne ikke helt lade vær med at være nysgerrig, jeg behøvede ikke at vente længe på at finde ud af hvem der ejede den, for da jeg endelig får spurgt hvem der har den paksæk med, kommer der en ung mand ind af døren og siger uden at kikke på os det er min. Og der fik du mig, min tanke var wauuw, jeg var solgt.
Ikke lang tid efter det fik jeg tiltusket mig dit nummer, en dag i total søvn og dovnskabs tåge sidder jeg og skriver med både dig og en veninde fra klassen, med dig skriver jeg om at du er ved at reparere din golf og med Nadja skriver jeg om dig. Jeg skriver: hmm Nadie må jeg spørge dig om noget angående ham Torben jeg snakede om i skolen i dag?? Sender og tænker Ohhh Nooo havde selvfølgelig sendt den til Torben..!! jeg tænkte bare hvordan kommer jeg ud af den her igen, men så sagde Anja trælst nok : der er ingen vej uden om du kan lige så godt sige hvad du vil til ham. Hmm okay så, jeg får så inviteret ham på en date lidt tid efter. Og solgt var jeg stadig og slet ikke mindre end før.
Men Men Men så begyndt kampen mellem min stædighed og din min skat. Jeg vandt ;)
Vi havde meget nemt ved at skrive sammen de næste par måneder men hver vi var i samme rum kunne vi ikke se på hinanden. Lidt generte var vi vidst!
En dag bliver Torben ringet op af Martin, og han får noget i retningen af: Maja har ikke lyst til at komme med til rock under broen hun siger at hun er for gravid til det, så spørg Malene om hun vil med. Og jeg kunne jo ikke sige nej til det, et en hel dag sammen med Torben og to der kom ret mange gode kunstnere, så selvfølgelig tog jeg med.
Da vi kommer ned til Martin og Lene hvor vi skulle sove fra dagen før vi skulle til Fyn, altså d.8/6 spørger jeg om jeg skal sove i den ene side af sofaen eller hvad jeg skulle, Martins svar var: Nej vi har da støvsuget dedn gamle bokse madras der regnede vi da med at i kunne sove. Hmm måske ikke lige det svar jeg havde ventet. Det endte med at vi lagde og snakkede det meste af natten og søvn fik vi ikke meget af, men hold da op det var hyggeligt. Og der gik den ikke længere trods alders forskel og afstanden til dig min skat fire ud af syv dage på en uge begyndte vi at komme sammen meget tidlig lørdag morgen d.9/6
Siden den dag har vi været meget igennem.
Jeg blev student, du blev udlært, jeg sagde op på drømme jobbet pga. skade, jeg gik hen og fik det meget svært med depression, vi gik hen og mistede din far og vi købte hus.
Gennem alle disse ting har vi været der for hinanden. Du har været en utrolig stor støtte for mig gennem en meget svær periode, og jeg er dig dybt taknemmelig, uden dig havde det ikke gået så godt i dag, det er jeg sikker på, du er der altid til at hjælpe mig med lektierne hvis jeg har brug for det, trods du ikke har den fjerneste ide om hvem i alverden freud er eller hvad zonen for nærmeste udvikling går ud på, du er der for mig når jeg kommer hjem og har haft en dårlig dag på arbejde, du er der hvis jeg bare har brug for at snakke om noget der er sket i løbet af dagen, for at hjælpe mig med at reflektere over om det jeg gjorde var godt nok. Og når jeg så sidder og prøver at bort forklare hvorfor jeg bruger tid på at tænke over det siger du bare: det er oka pusling det er bare fordi du er sådanne et godt menneske.
Jeg har ikke altid været helt nem at leve sammen med, jeg hader opvask, jeg hader vasketøj, og jeg heder at lave mad når nu du er så go til det. Men gøres skal det og en gang i mellem må du piske mig til at gøre det men heldigvis gør jeg det alligevel de fleste gange.
Jeg syntes det er fantastisk inspirerende at du renovere vores hus, og formår at gøre det så godt, som du gør. Det ser jo herre godt ud.
Du mistede din far for nogle år siden, hvilket var en stor sorg. Men jeg er helt sikker på at hvis han var her i dag ville han være stolt over den du er og der det gør, for han var altid et glad og rigtig godt menneske, en der er savnet af alle der kendte ham. Men han vil altid være med os i det vi gør for folk forsvinder aldrig, de bliver i vores hjerter, hvor deres plads er tjent, lige som du altid vil være i mit hjerte, hvor du fylder en hel del.
Jeg elsker dig og det håber jeg ikke du kommer til at være i tvivl om.
jeg glæder mig til at bruge resten af mit liv sammen med dig<3
Jeg vil meget gerne udbringe en skål for min dejlige mand.