Kære JJS90,
Jeg kan sagtens se dit dilemma.
Hvis jeg skal trække på egne erfaringer kan jeg kun sige, at som regel giver runde borde en bedre stemning - i hvertfald hvis hele selskabet ikke i forvejen kender hinanden.
Derudover er det altid trist at være dem der sidder for enderne af et hestesko/langbord. Jeg kan også af egen erfaring fortælle om engang at have været med til et bryllup i den daværende svigerfamilie og derfor sidde til højbords i en hestesko. Jeg sad således mellem gommens fader og gommens broder. Jeg kendte dem begge kun perifert fra andre sammenkomster, den ene var ældre og meget tør, den anden genert, og samtalen måtte holdes oppe af undertegnede med håndsving hele middagen. Jeg havde således århundredests mest kedelige middag, da de nærmeste øvrige jeg kunne tale med sad næsten 2 meter defra, skråt for, hvorfor at det stort set var umuligt at holde snakken gående.
Erfaringer med runde eller mindre firkantede borde er, at det er lettere at kommunikere med en større skare. Umiddelbart synes jeg godt man kan skille par ad, hvis man så er sikker på at der sidder andre ved samme bord som man ved begge parter taler godt med. Jeg synes også det er en helt fin kombination med blandede venner og familie, hvis man sikrer sig at der som minimum er et par stykker der kender hinanden og har det godt med hinanden. Ligeledes kan det være en fordel hvis man nu har en pæn portion "tørvetrillere", at man sætter dem ved et bord hvor der feks sidder 4 meget festlige mennesker der kan trække stemningen op.
Det med at lære folk og kende til bryllup, det er meget sjældent at jeg har set den slags udvikle sig, det synes jeg folk har langt bedre mulighed for på polterabend. Så det synes jeg ikke bør være indgangsvinklen. Jeg synes det skal være i fokus, at man forsøger at sørge for at alle får en god aften, og det gør man sjældent med et 100% ukendt sæt bordkammerater.
Hvad angår dit eget bord, så ville jeg på selve dagen leve med forældre og svigerforældre (ingen grund til at skabe yderligere splid på bryllupsdagen), så kan man jo pifte det op ved at sætte sin forlover og dennes partner og en evt. voksen brudepige ved bordet som så vejer op for, at du måske ikke er superbegejstret for dine svigerforældre og omvendt. Du kan jo vælge at lave et større rundbord hos jer, 12 eller 14 personer, som giver plads til flere "afholdte".
Når du nu så skal "forhandle" bordplan med din kommende gemal, vil jeg anbefale ikke at diskutere det at hans forældre ikke kan lide dig, da han sikkert er relativt ked af dette, selvom han måske ikke giver udtryk for det. Det er i hvertfald min erfaring fra tidligere. Da du jo skik følje alligevel normalt ville sidde mellem din mand & din egen far (og svigerfar & svigermor bliver delt på hver sin side af jer, og således ikke sidder sammen), så bliver højbordet måske heller ikke så frygteligt når det kommer til stykket, hvis i kryddrer bordet med afholdte søskende eller bestman/brudevendinde og/eller bedste veninde. Derudover kommer i jo også til at gå fra bord til bord for at tale med gæsterne. Hvis du viser en lidt mere blød og diplomatisk side ved højbordet (og overfor svigerforældrene), er der en god chance for at du får meget igennem på bordplanen for resten af selskabet. ;-)
Håber det giver lidt indspark til situationen - held og lykke!