Dk-anne

Nyt medlem
  • Antal besvarelser

    4
  • Tilmeldt

  • Sidste besøg

Alle besvarelser af Dk-anne

  1. Hej alle Min forlovede og jeg er kommet nærmere datoen for bryllup. Det bliver nok 2013, i august. To år kan gå hurtigt, så vi er så småt begyndt at snakke om, hvad vi godt kunne tænke os. Vi har lidt forskellige meninger omkring, hvor festens skal holdes og i hvilket omfang. Det besluttet at vi skal giftes i kirken, og når vi skal giftes i kirken, så mener jeg ikke at vi "kan nøjes" med at holde det hjemme i en have. Desuden bliver vi for mange til det - Mellem 60-70 mennesker. Så kære kvinder, kan I hjælpe med et forslag til stedet, som ikke er for fint og ikke for "hjemligt", hvis I forstår.
  2. Jamen vi er åbne for alle ideer. Jeg tror dog umiddelbart at steder som Varna er lidt "for fint" til os.
  3. Jeg er ny herinde, men synes allerede nu at det er fantastisk side med mange gode værktøjer. Der er flere ting at planlægge end man lige tænker over - Så er det godt at man kan hente inspiration hos andre her på siden. Den 26. februar friede kæresten til mig. Selvom jeg havde håbet at spørgsmålet en dag ville komme (vi har været sammen i 3½ år) så kom det alligevel helt uventet og som en glædelig overraskelse. - Hvilket også var samme reaktion fra venner og familie. Vi har sat den store dag til august næste år, men endnu ikke den helt præcise dato. Jeg glæder mig som et lille barn og vi er så småt begyndt at snakke om, hvordan vi gerne vil have. - Især ift. hvem der skal inviteres. At finde ud af, hvem der skal inviteres eller ej er faktisk noget af sværeste synes jeg, i sær ift. vennerne. Hvor langt ud skal man gå? Jeg ved godt godt at man skal invitere dem som vi gerne vil se. Men jeg ønsker heller ikke at såre nogen. Har nogen af jer stået i en lignende situation? Anne
  4. Præcis. Min familie er en rigtig tæt familie, så det er en svær afgørelse. Men helt sikkert børn skal med. Vi har fået to nyfødte (bl.a. min første og elskede nevø på knapt 1 år nu) i vores midte, så børn skal med Har prøvet at lave et første udkast til en gæsteliste og der er vi mellem 70-80 personer. Så vi må virkelig lægge hovederne i blød, for at se om vi skære nogle fra.