Jeg har været begge steder; og kun den ene af butikkerne var en rar oplevelse.
Jeg startede i Bride Fashion, hvor vi blev pænt modtaget. Jeg husker desværre ikke ekspedientens navn, hun havde mørkt langt hår. Hun hjalp mig med at finde kjoler ud fra mine ønsker - det var lidt svært, da jeg ingen anelse havde om, hvordan de skulle se ud. Men jeg får prøve nogle kjoler; og finder næsten kjolen. MEN så blander en af de andre ekspedienter sig, Lena hedder hun. Lige pludselig går det fra at være en god og hyggelig oplevelse til at være lettere ubehageligt med et ENORMT købepres - "du skal hurtigt bestille, der er laaang leveringstid." Og hun bliver ved. Da det er min første kjoleprøvning vælger jeg ikke at købe. De skriver ned i deres kartotek hvilken kjole jeg har kigget på, hvilket i og for sig er en god service, og fortæller at jeg er velkommen tilbage. Da min svigermor har tilbudt at betale kjolen ringer hun efterfølgende til dem, for at få oplyst en pris, men den kan hun sandelig ikke få udleveret! En lille sidebemærkning - jeg er helt indforstået med at man ikke må tage billeder, men da jeg stod i prøverummet sad "mit dommerpanel" med deres mobiltelefoner, og Lena holdt konstant skarpt øje med dem - måske hun skulle have hjukpet den stakkels konfirmand, som blev ladt til sig selv? Nå, men alt i alt en mindre god oplevelse.
Hos Casa Lezar blev vi også fint modtaget. Jeg kan desværre heller ikke huske ekspedientes navn, men hun var ung, ikke så høj og med meget store flotte øjne. Hun spurgte ind til mine ønsker, og vi gik og kiggede lidt. Jeg forralte om kjolen fra Bride Fashion, og den havde de også . Umiddelbart skulle jeg selv komme i kjolerne, hvilket egentlig var ok, da jeg ikke var ude i at prøve de store skrud - men er sikker på jeg kunne have spurgt om hjælp. Hun var meget behagelig og tog det pænt, hvis jeg blank meldte ud at jeg ikke kunne lide de kjoler hun kom med. Jeg prøver nogle forskellige kjoler og slutter af med den, som jeg også havde prøvet i Bride Fashion, for at finde ud af at det ikke skal være den, men en anden. Jeg har fundet en kjole der opfylder alle mine krav - ærmer (det er åbenbart et særsyn), vintageblonde og kun et lille slæb Ekspedienten lagde ikke noget pres på mig, hun foreslog endda selv at jeg kunne sove på det, men oplyste at der var en rabat ved at købe den dag. Jeg var ikke i tvivl og havde ikke brug for at sove på det, så vi købte kjolen. Og så måtte der tages billeder, og vi blev budt på boblevand.
Jeg har også læst mange forskellige erfaringer med de to forretninger du overvejer at besøge, så jeg havde da mine betænkligheder, min oplevelse går lidt imod strømmen. Og tror også som en anden har skrevet i en anden tråd at det kommer an på ekspedienten.
Uanset hvilken butik du vælger, så rigtig god jagt - og måske du skulle overveje at starte lidt før? (Leveringstid og evt. tilretninger hos skrædder kan tage tid)