Hejsa.
Jeg sidder her og skal udfylde ægteskabserklæringen og BANG - så bliver jeg ramt af det der med navneskift.
Vidste selvfølgelig godt, at det var noget, der skulle tages stilling til, men det blev ligepludselig MEGET nært, når jeg bare synes det er SÅÅÅ svær en beslutning.
For det første har jeg ALTID synes at man som familie skulle hedde det samme - BASTA.
MEEEEEENN nu når jeg selv står i situationen er jeg rigtig meget i tvivl.
Så hvad har I gjort??
Jeg har egentlig ikke noget imod min kommende mands efternavn, Vognsen - det er lidt specielt, men stadig et SEN navn. Så egentlig tænkte jeg, at en bindestreg var vejen frem, men da jeg selv hedder Markussen, så bliver det bare AAAAALT for langt, og klodset - egentlig både med og uden bindestreg. Markussen-Vognsen
Jeg har lidt forhistorie til mit eget navn: Jeg er egentlig den eneste der stadig hedder det inden for min "gren" af familien, og er også den eneste til at "føre" det videre, men min søn hedder det ikke, så det er ligesom passeret. Men min far er død, og jeg synes egentlig at gerne vil beholde det af hensyn til hans minde.
Min søn hedder derimod Hans til mellemnavn - opkaldt efter min far.
Så jeg har selv leget lidt med tanken om at tage Hans som mellemnavn, og her kommer spørgsmålet:
Kan man som pige hedde Hans til mellemnavn, eller er det bare for kikset??
Jeg ved ikke rigtig hvad jeg selv synes - så jeg vil gerne høre jeres meninger.
Jeg har slet ikke tjekket om man må eller ej - er bare mere interesseret i jeres holdninger til det.
Eller hvis I har alternative ideer, så Bring 'em on :-))
Jeg siger tak, hvis I læste hele vejen til enden i dette kringlede og, for mig, MEGET store dilemma :-)