Pernille75

Medlem
  • Antal besvarelser

    19
  • Tilmeldt

  • Sidste besøg

Street credit

0 Neutral

About Pernille75

  • Status
    Ny bruger
  • Fødselsdag
  1. Tusind tak for hjælpen.. Kan se at jeg slet ikke er forkert på den.. Blev jo bare pludselig i tvivl.. Må indrømme at jeg også er lidt bagefter, da det snart er 3 mdr. siden vi blev gift. Tiden er bare løbet fra os siden den store dag. Så nu vil jeg klø på og få dem lavet, det tager jo tid, for jeg vil også lave en speciel tak til gæsterne.
  2. Hej piger.. Jeg er i gang med at lave takkekort, men nu er jeg blevet i tvivl om hvem der egentligt skal have disse.. Jeg havde tænkt mig at sende til alle gæsterne og dem som udefra havde givet en lille gave. Men nu er der flere som siger, at det kun er dem som ikke var med til festen, og som har givet en gave til vores bryllup, som skal have et takkekort. De mener jo, at vi har sagt tak til gæsterne på dagen, og at de jo fik en fest for gaverne.. Hmmm.. Hvad mener I, og hvad havde I tænkt jer at gøre ?? Håber der er lidt hjælp at hente her.. Knus Pernille..
  3. Det var min frisør som anbefalede den lokale matas, da de ikke selv lagde make up. Så jeg ved ikke om det er alle butikker i landet som gør det. Men det kunne jo ikke skade at spørge ad.. Jeg synes 150 kr. er lige tilpas, og det blev rigtig godt. Prøv det
  4. Jeg synes det er mange penge.. Jeg gav 490 kr. for min opsætning, og har halvlangt hår. Derefter gik jeg i matas og fik lagt en flot make up for 150 kr. Så det var bare super. Jeg fik dog heller ikke nogen prøveopsætning eller make up før tid, men havde jo billeder med af det hår jeg ville have, og det klarede hun flot.. Mht. make up, var jeg inde et par dage før, hvor vi valgte farverne. Så jeg ville nok forhøre mig lidt omkring, hvis jeg var dig.. Held og lykke.. Pernille..
  5. Hej piger. Dette er nok mest til jer som er blevet gift, og har brugt jeres smukke kjole. Min kjole trænger til en kraftig rensning efter et dejligt overstået bryllup, men da det foregik meget udendørs, ligner min kjole en bunke jord. Mit spørgsmål er så, hvor meget koster en rensning af brudekjole ca. ?? Budgettet er jo ikke ligefrem det bedste efter sådan en fest, så ville lige høre en pris inden jeg afleverer den. På forhånd tak. Knus Pernille..
  6. Hej alle I gifte kvinder, som måske stadig, som jeg, sidder og lurer lidt herinde. Jeg blev gift sidste lørdag d. 23/7. Det var bare verdens bedste dag (sætter lige et par billeder ind senere), alt gik bare som smurt, og de sidste gæster gik i seng kl. 7 ) Nu har vi så været et par dage i sommerhus, hvor vi har hygget os rigtig meget med billeder fra dagen. Nu er vi så kommet hjem igen, og det er selvfølgelig også dejligt.. Men jeg føler mig så tom og rastløs, for lige pludselig er alt det jeg har gået op i de sidste 5 måneder bare væk.. I dag har jeg bare gået rundt om mig selv, snøftet lidt og følt mig helt ved siden af mig selv.. Jeg savner bare den dag så meget, det var jo ubeskriveligt. Så er mit spørgsmål bare.. Er det mig der er noget galt med, eller kender I gifte kvinder også denne følelse ??? Knus fra Pernille Til jer som går og glæder jer til den store dag: Det er virkelig en dejlig dag, husk at stoppe op nogle gange på dagen, kig jer omkring, og se alt det som er sat i værk for jeres skyld.. Se på hinanden, for hold da op hvor er man smuk på denne dag.. Nyd den alt hvad I kan, for som I nok har hørt før, så går det bare aaaaaalt for stærkt..
  7. Hej Tøser.. Ved godt jeg måske er lidt sent ude, da jeg skal giftes d. 23 i denne måned. Men jeg kunne bare se da jeg sidste gange prøvede min brudekjole, at det ville være så meget flottere, hvis der ikke lige var den dumme "vinge" på ryggen lige under bh'en. Mon ikke der er flere som kender dette problem. Jeg har prøvet at tabe mig, det er også lykkedes til dels, har smidt 6 kg, ville gerne have smidt 10. Desværre er den dumme delle stadig på ryggen, mindre men stadig tydelig.. Nogen som har en super duper øvelse, så jeg lige kan nå at blive endnu mere tilfreds med mig selv inden den store dag.. På forhånd mange tusing tak. Held & lykke derude Jeg er allerede ved at få lidt sommerfugle i maven over den store dag Knus Pernille...
  8. WEBSIE.. Hejsa.. Det sæt undertøj du har sat et billede ind af, hvor har du fundet det ?? Det er bare super flot.. Hilsen Pernille
  9. Tusind tak for hjælpen piger.. Jeg har sendt beskeden videre til min kommende mand, da jeg ikke skal med ud og købe tøjet. Jeg vil gerne vente med at se ham på dagen, ligesom han jo også skal vente med at se mig.. Nu har han da et par steder at starte op med, så håber jeg han snart kommer igang.. Det er som om de mænd ikke har så travlt.. Tak igen. Knus Pernille.
  10. Hej piger.. Min kæreste mangler stadig at købe tøj til den store dag (d. 23/7-2005). Derfor ville jeg høre om nogen kender en god forretning, hvor tøjet kan fåes til rimelige penge. Jeg synes at 3000 kr. er meget for selve sættet, og så skal alt tilbehør lægges oveni. Jeg skal ikke med ham ud og købe tøjet, men håber I kan hjælpe ham lidt på vej. Vi bor ved Kolding, så helst et sted i midt- eller sydjylland. Håber på lidt hjælp.. Takker Pernille
  11. Hej piger.. Jeg er i fuld gang med forberedelserne til den store dag (d. 23/7-2205), og det er jo lige om lidt. Vi har lejet runde borde med en diameter på 150 cm, men man kunne ikke leje duge dertil. Nu står jeg jo så og har et problem, da meget stof ikke er mere end 140 cm i bredden, og jeg skal helst bruge noget som er 200 cm i bredden. Nogen som ved hvor jeg kan finde dette ?? Vi skal bare bruge stoffet i hvidt, så det burde vel ikke være så svært, men jeg har ledt og ledt forgæves. Håber I kan hjælpe mig lidt. På forhånd tak. Pernille..
  12. Mad

    Vores bryllup skal holdes i en parklignende have hjemme på min fars fødegård, så derfor har vi valgt denne menu : Om eftermiddagen: Bryllupskagen + champagne Til aften: Forret Hvidvinsdampet fisk med laksefyld, pyntet med grønne asparges og hvidvinssky, hertil brød og dressing. Hovedret Helstegt pattegris med stor salatbuffet og 2 slags kartofler, hertil hjemmebagt brød og dressing. Dessert Hjemmelavet is med marcipan og chokolade, hertil jordbær og chokoladesovs. Kaffe Kransekage Natmad Crossianter med reje- og hønsesalat Pølsehorn Hele aftenen er der drikkevarer ad libitum (vine, sodavand, fadøl, likør m.m.) Alt dette kommer til at løbe op i en kuvertpris på ca. 200 kr. Det kan da vist ikke gøres meget billigere
  13. Jeg ville skynde mig at sætte en annonce i avisen, hvor I skriver hvad I søger og til hvilken pris. Så er jeg sikker på der nok skal komme henvendelser, på denne måde fandt jeg lejlighed i Silkeborg. Kan ikke huske hvad avisen hedder, hvor der er boligsøgning i. Held og lykke med søgningen..
  14. Her er min lille baby.. Han hedder Walter, og er netop fyldt 1 år.
  15. Hej Piger.. Jeg vil gerne igang med at lave mit hæfte med sang til velkommen, og sang til velbekomme. Jeg mangler nogle gode forslag til sange vi kan synge inden maden, og efter maden. Håber I kan hjælpe mig lidt her. På forhånd tak..