Guest Kimmy

Hvor finder jeg

16 indlæg i dette emne

Jeg skal giftes til maj og skal jo snart til at finde kjolen..

Mit problem er dog at mine arme er slemt medtaget af ar efter eksem :tosset: , så derfor vil jeg gerne have en kjole med ærmer for at skjule det så godt som muligt.

Er der andre som har haft lignende problem eller bare har et godt råd til hvor jeg kan starte min søgning. Jeg er åben for alle muligheder.

Håber der er nogen som kan hjælpe

På forhånd tak

Kimmy

:bearhug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Klik dig ind på forsiden af bryllupsklars hjemmeside, her er en oversigt over de fleste brudekjole-forhandlere i landet. Her kan du finde telefonnumre på butikker i nærheden af hvor du bor.

Hvis jeg var dig ville jeg ringe til butikkerne så du ikke kører forgæves. Så vidt jeg kan se på deres hjemmesider har de fleste kjoler med chiffonærmer. Kan også læse at det ikke er så vanskeligt at få syet ærmer på hvis du ønsker det på en kjole der oprindelig er uden ærmer! Min veninde fik bl.a. syet engleærmer af chiffon på en Lilly kjole - det var noegt skrædderen hos Lilly tog sig af.

Summasumarum...grib telefonen og spørg i butikkerne...det lader ikke til at det er en helt umulig opgave du skal i gang med. :bearhug:

Knus Rikke

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Kimmy

Jeg valgte selv en kjole med 3/4 ærme - ville heller ikke have bare arme. Jeg fandt ud at at stort set alle kjoler havde chiffon-ærmer eller de kunne sættes på. Jeg købte min kjole hos Vivi i Vestsjællandsbrudesalon. :bearhug:

KJOLEN for mig blev dog en hel kjole med "rigtige" ærmer - jeg syntes jeg havde så mange almindelige bluser som har chiffonærmer, og var lidt træt af dem. Til gengæld ville jeg ikke have hele ærmer. Jeg tror bare du skal ud og se på kjoler - jeg er sikker på der kan sættes chiffonærmer på de fleste corsagekjoler.

Ellers kan du jo se min hvis du vil :bearhug:

- den er jo til salg.

Held og lykke

Knus Nett.

Redigeret af nett
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej

Jeg har lidt af det samme problem, men da jeg var i KBH og kigge på kjoler fik jeg at vide, at stort set alle kjolerne kunne få monterer et ærme, hvis jeg ønskede det. :bearhug: Så find din drømmekjole, og start med at nævn at der skal kunne sættes ærmer på den, så tror jeg ikke du får problemer.

Held og lykke med kjole-jagten

KH

Susanne

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

.. jeg har kigget lidt ...

Kig ind på House of Brides, der har de nogle med små, tynde ærmer ..

:hjerte: Blandt andet under modellen Brinkman

:hjerte: og Nixa, s. 2, model 19017

... ellers syer de jo gerne nogen på .. Hvis du lige finder KJOLEN, men gerne vil have ærmer, så er jeg sikker på, at det kan lade sig gøre ... de siger i hvert fald, at ALT er muligt..

GOD fornøjelse med kigning :bearhug:

:bearhug: Trine

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Tusind tak for alle besvarelserne. :bearhug:

Jeg sad begravet i hjemmesider hele dagen igår og har nu bestilt tid til første prøvning. Jeg glæder mig som et lille barn - er meget spændt på at se mig selv i det hvide skrud.

Jeg syntes det er fedt at man får så meget respons fra ukendte piger, som måske står i samme situation, eller i hvertfald har en mening og et godt råd. :bearhug:

Tak for det piger :bed:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Hejsa

Jeg bar selv en kjole med lækre ciffonær,mer, da jeg er flov ved mine mormorarme.. :)

Jeg ved ikke hor i landet du bor, men hvis du kommer forbi Fyn er du velkommen til at komme og prøve min kjole. Den er ikke til salg, men jeg vil gerne leje den ud!

ellers så kan jeg kun ønske dig held og lykke med prøvningen, det er en dejlig oplevelse, som jeg ville ønske at jeg stadig havde tilgode ( men så var jeg jo ikke lykkelig gift :lol: )

Skriv endelig til mig, hvis du vil se min kjole (sidder ikke ved egen pc lige nu1)

Hilsen Linda

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej alle sammen

Tak for alle jeres henvendelser og ikke mindst billeder. :lol:

Jeg var i Demstrup i lørdag (ligger nord for Silkeborg) sammen med min mor og papsvigermor. Vi skulle bare kigge og måske prøve en kjole eller 2. Tilfældigvis havde hun en kjole hængende som jeg syntes var rigtig flot, dog var den uden ærmer. Jeg hoppede i den og den sad perfekt. Jeg prøvede nogle flere, men den første kjole var bare flottere og jeg endte med at købe den.

Jeg havde ikke sagt noget til ekspedienten om mine arme og da jeg så til sidst nævnte det, sagde hun, at det havde hun da slet ikke lagt mærke til. Så måske er det bare mig som syntes det ser slemt ud.

Jeg ville meget gerne ligge et billede ind af kjolen, men min kæreste er faktisk inde på bryllupsklar rimelig tit og han må jo ikke se den. Men jeg kan stærkt anbefale at kommende brude tager ind til Inge og Kirsten. Servicen er super og de er meget ærlige omkring hvad der klær dig og hvad der ikke gør. :)

Hjemmesiden giver ikke det helt rigtige billede af butikken, den er meget bedre end hjemmesiden ligger op til, men prøv at kigge på den.

www.brud-festgaarden.dk

Knus Kimmy ()()

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer