Tiks

Tine & Claus' bryllup d. 30.07.05

14 indlæg i dette emne

Hejsa :D

Jeg tænkte, at jeg lige ville lægge lidt billeder fra vores bryllup op, nu jeg har kigget så meget på alle jer andre :)

Vi har ikke fået særligt mange billeder endnu, men der kommer nok flere, når vi får fra diverse familie-fotografer.

Her fører min far mig op... Nervøs Tine!!

Jeg turde knapt nok kigge op af frygt for at komme til at græde.

Vielsen var rigtig fin, præsten var flink og vi kunne få ringene på uden det store bøvl..

Postet billede

Helt nygifte.. fnisende af lettelse. Se bort fra man ikke kan se Claus :)

Postet billede

Stadig nygifte, detalje fra ryggen ;)

De små børn havde lige højde til at ramme en i ansigtet.. og de kastede hårdere end de voksne hehe

Postet billede

Det var ikke meningen vi ville ha' en "rigtig" fotograf, men mine svigerforældre mente, at det hører sig til.

Derfor fandt de lige en til os (en lille uge inden brylluppet. Sådan!)

Billedet her er taget af en af mine kusiner, mens fotografen var ved at "sætte os op".

Postet billede

Æresporten ved forsamlingshuset. Jeg har altså valgt de billeder, hvor jeg ligner mig selv nogenlunde.

(har set stort på om Claus har lukkede øjne (eller mangler) ... tihi)

Postet billede

Kagen skæres for. Min moster har bagt den, med den ene hånd i gips.

Hun har bagt til flere af mine fætre og kusiner, og den plejer at være lige og pæn ;)

Smagen var dog fantastisk!

Postet billede

Nam. (det samme tænkte Anton i forgrunden vist, da han fik øje på slikfadet lige foran ham :) ..)

Postet billede

Ok, sidste billede: Closeup af vores custom-made kagefigur, som min kusine stod for..

Helt perfekt :))

Postet billede

Så, nu har I set de bedste af de billeder, vi har fået indtil videre. Herunder kommer en beskrivelse af vores store dag. Hvis I ikke gider læse det hele, er det ok :)

Vi havde en fantastisk dag. Det styrtregnede jo i fredags, så udkørsel blev frarådet i Fredericia.. Men det var der jo ikke noget at gøre ved. Vinen skulle hentes, forsamlingshuset ordnes osv. osv.

Lørdag morgen regnede det også, og da jeg skulle fra frisøren kl. 12, med slør og det hele, stod det ned. Jeg var der fra 10 til 12, for at hun kunne nå at få givet mig lidt krøller først. Kl. 13 kom hende, der skulle lægge makeup hjem til mine forældre, og vi hyggede os den time, det tog hende. Kl. 14 kom jeg i kjolen ved min mors hjælp, og hun susede afsted for at hente min bror, der havde lukket cateringfolkene ind i forsamlingshuset, og op i kirken. Kl. 14.30 var regnen stoppet, og det regnede slet ikke mere resten af dagen. Fantastisk :)

Vi skulle giftes kl. 15.00, og min far og jeg kom alt for tidligt afsted hjemmefra, så vi kørte rundt i Erritsø og hørte P3 og fniste, indtil vi kunne tillade os at køre op til kirken. Jeg var næsten ikke nervøs, først da vi var på vej op til alteret.. nåede dog til sidst at blive urolig, fordi jeg mente jeg burde være mere nervøs!

Efter vielsen stod vi i våbenhuset og alle kom forbi og sagde tillykke. Nej, hvor var det hårdt, alle så rørte og glade ud. Masser af knus og kram og lidt tårer :) Heldigvis holdt hår, slør og makeup til det. Da vi havde fået taget billeder ude ved nogle bænke bag kirken, kørte vi i vores egen lille tyl-indpakkede citroen hen til forsamlingshuset. (ca. 500 meter hehe)

Velkomstvinen var god efter den hårde tur i kirken! Vi blev straks sat i gang med gaveudpakning, da Claus havde budt velkommen. Mine mostre var nysgerrige :))

Og helt utroligt, vi har ikke fået noget som helst der skal byttes. Ingen dubletter overhovedet - og det helt uden gavekoordinator :)

Forretten (små skaldyrs- og fisketærter m/salat og parmesan) blev serveret. Hovedretten var buffet med oksefilet, skinke (kogt i hø.. den møreste skinke nogensinde!) og røget dyrekølle (min far er jæger :) ..) med alverdens salater og friske grøntsager og hjemmebagt brød. Desserten stod vi selv for: Kagebord, med bryllupskagen som centrum. Min mor og jeg havde bagt 8 forskellige kager + konfektstykker. Dertil kom mine mostre med hver en kage (eller, 3 mostre og en tante :) ..) Natmaden var hjemmebagte boller og brød med 6 forskellige spegepølser samt lidt mere røget dyrekølle.

Vi har fået så meget ros for maden, både det hjemmelavede og det cateringfirmaet stod for, at jeg næsten er helt flov. Det er sgu da sjovt at stå for så stort et projekt (brylluppet altså ehe) og så se det lykkes. Vi var 80 i alt, 63 voksne og 17 børn (fra 0 - 11) Børnene placerede vi ved et børnebord i hjørnet, så de kunne følge med i det hele, og samtidig rende rundt og lege. Vi havde købt papir, farver og røde balloner og forskelligt træ-legetøj fra Søstrene Grene. Vi voksne sad i E, traditionelt med bedsteforældre og det hele. Vores forældre sad dog på hver vores side - altså min mor sad ved siden af min far, og ikke ved siden af Claus og hans far.

Min kjole var syet specielt til mig, noget jeg har kunnet spare op til fordi mine forældre betalte for hele bryllupet, bortset fra musik og fotograf, som mine svigerforældre betalte.

Alt mit udstyr kostede 12.000 kr, mit hår og makeup kostede 1000 ialt.

Festen, inkl forsamlingshus, blomster og det hele kostede 40.000 kr.

Claus' udstyr har jeg ikke helt styr på, men omkring 6.000 tror jeg :)

Og nu er jeg endelig blevet gift med Claus, som jeg har kendt siden gymnasiet (11 år siden), og som jeg altid har været lidt vild med, og som jeg for to et halvt år siden fandt ud af også altid har været vild med mig..

Han holdt den flotteste tale, der var knapt et øje tørt. Og så har han været så tålmodig, når jeg har sagt "Altså, jeg har jo læst på bryllupsklar, at der er en der ......." :))

Morgengaven fra ham til mig var en "forstørrelse" af min forlovelsesring (sådan en bytteserie), og fra mig til ham en romantisk weekend på Middelgrundsfortet og et navneskilt med hans nye navn.. Han beholder sit mellemnavn og tager mit efternavn :D Derudover havde han købt en lille duffelcoat str. 3 år, så jeg ikke skulle være i tvivl om, at han er interesseret i at få børn :))

SÅ fik jeg endelig skrevet en ordentlig post herinde. Jeg håber ikke, at jeg er den eneste, der har læst den igennem ;)

Redigeret af Tiks
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Du er bestemt ikke den eneste, der har læst den igennem.. Jeg elsker historier fra DAGEN. Og hvor så I bare lykkelige ud :blush:

Regn eller ej - det lyder til at have været en hel perfekt dag!

Tillykke med den nye titel som Fru

:)

B*

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

sikke en dejlig beretning at starte dagen på :hjerte:

hvor nogle skønne billeder - I klæder hinanden og hvor er du WAUV i din smukke kjole :hearts:

et imponerende bord bare fra det vi kan se på bryllupskagebordet, intet under at I har fået masser af ros :)

igen, tak for beretningen - den var skøn at læse

:blush:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Du er ikke den eneste. Jeg har lige snøftet mig igennem dine fantastiske billeder og dejlige, dejlige historie. :blush:

Stort tillykke med dagen - I ser dejlige ud. Håber på alt det bedste for jer fremover og tak fordi, du ville dele din dag med os. :)

Redigeret af 270805
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Tak for de søde ord :)

Jeg har godt nok lige lagt Claus' tale andetsteds herinde, men jeg synes den er så fin, så den kommer også lige her :)

-Tiks

Claus' tale til mig d. 30.07.05

Kære Ann og Gunnar, Kære Svigermor og Svigerfar.

Jeg er kommet i jeres hjem siden 1995. Dog var det første stykke tid til gymnasiefester, hvor jeg jo ikke så så meget til jer.

Jeg har altid følt mig velkommen i jeres hjem og jeg er altid blevet mødt med en enorm venlighed og en stor glæde for madkunstens mangfoldighed.

De sidste 2½ år er jeg så blevet inviteret ind i jeres store familie. Igen er jeg blevet mødt med venlighed, en masse smilende og glade mennesker, og igen en stor glæde for kunsten at lave mad.

Ann og Gunnar; I har givet mig muligheden for at jeg kunne forelske mig Tine. I har givet mig muligheden for at jeg kunne elske Tine, og nu har i givet mig muligheden for at jeg kan forevige denne kærlighed til Tine.

Til gengæld vil jeg love, at jeg vil gøre alt hvad der står i min magt for at Tine vil føle sig respekteret, tryg og lykkelig

Kære Ann og Gunnar, For alt... Tak

Kære Tine, Kære hustru, Kære elskede

Jeg har kendt dig i snart 11 år. Og jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at jeg ikke var forelsket i dig fra starten.

Du var mystisk, tilpas sær, og så godt ud.

Du var klog, selvstændig.

Og du kunne smile. Et fantastisk smil, Et smil der fik dig til at stråle.

Jeg brugte enhver chance for at være sammen dig. Jeg husker specielt en nytårsaften, hvor jeg gik 4 km på en forstuvet fod, for at hente min mormors bil, så jeg kunne kører dig hjem.

Du troede så dengang, at jeg bare var høflig..

Det skulle dog tage 8 år og adskillige hentydninger før jeg endelig skrev, og du smilende stod ved min dør.

Tine. Du ved hvad du vil, du siger fra hvis du ikke vil. Du klapper ikke bare hælene sammen og siger Javel. Du har tålmodighed til at lade mig lære af mine fejl.

Du har mod på at tage imod den kærlighed, jeg har at give. Men du har også lyst til at gengælde denne kærlighed.

Du får mig til at smile, du får mig til at grine, du får mig til at tænke og du får suget frem i min mave når jeg ser på dig. Du får næsten mit hjerte til at stoppe, når du kigger tilbage på mig med dine smukke øjne.

Og...Så har du verdens sødeste smil.

Det er derfor, du er den eneste ene.

Inden du blev en del af mit liv var det et kaos, fuld af tomme drømme og tomme ideer, men nu... Nu giver det mening, nu kender jeg retningen.

Jeg vil bede forsamlingen om at rejse sig op, og med en skål hjælpe mig med at ære min smukke brud.

Mange vismænd har sagt flotte og kloge ord omkring kærlighed. Men det er deres ord og ikke mine:

Tine jeg elsker dig af hele mit hjerte. Et hjerte du ejer for evigt.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ej nu har jeg dobbelt tåre i øjne - over de mukke billedr og din beretning - og den tale fra din mand. :boohoo:

Hvor er det bare smuk. I er bare fantastisk smuk sammen.

Og kagen ser da super ud - speciel da den er lavet med en arm - hun er da for sej.

Tilykke igen -HAHA-

:bed: Sandra

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

TILLYKKE - dejligt at se at i også havde en dejlig dag, selvom sommeren blev væk.

Hvor ser i dejlige ud og hvor er det en smuk tale. Sådan en mand kan man vist ikke andet end elske hva???

-HAHA-

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer