Smukberg

Fru Tøseprinsesses bryllup

58 indlæg i dette emne

Ja, så må det være på tide, at jeg får fortalt lidt om vores bryllup. Som sagt kan jeg ikke vise billeder af min mand, men jeg håber, at det går.

Vores bryllup startede nærmest allerede om mandagen.

I ugen op til tog jeg allerede mandag til Thy. Far kom og hentede mig, og vi tog min fine kjole med hjem. Sjovt nok tjekkede jeg slet ikke i butikken, om det var min kjole, men det blev gjort i Skyum, for hvis der var sket en fejl, måtte det gerne blive opdaget med det samme.

Tirsdag tog min søster og jeg ud til frisøren, hvor vi snakkede om min og hendes frisure. Allerede der fik vi fornemmelsen af, at frisøren var mere end dygtig (hvilket heldigvis viste sig at være korrekt). Vi tog på lidt shopping og fik en dejlig frokost, hvor vi fik snakket om bryllup og alt mulig andet. Samme dag kom Hr. Mand til Skyum.

Onsdag startede vi med at købe ind til bryllupskagen. Jeg tror, at prisen for kage til 80 mennesker endte på ca. 800 kr. Utroligt billigt, når man tænker på, hvad en bager skal have. Og så er det både skægt og udfordrende at bage.

Onsdag eftermiddag tog vi til møde hos præsten. Det var et dejligt uformelt møde, hvor vi fik talt om vielsen og kærligheden. Allerede der pressede tårerne sig på hos mig, da Manden svarede på, hvad han lagde i ordet “ære” - han kom med det smukkeste svar - en ren kærlighedserklæring.

Onsdag aften bagte vi de hvide bunde til kagen. Det var et stort arbejde, og vi undgik ikke at måtte lave et par stykker om. Det var planen, at vi også skulle bage de brune, men på grund af tiden måtte vi vente til torsdag med bagningen.

Som sagt bagte vi de brune bunder torsdag. Derudover blev der lavet creme til kagen - både hindbærcreme og tobleronecreme.

Her er lidt billeder af den kommende brud, som bager!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Torsdag var også dagen, hvor Fimpe skulle op til sin hundemor og hundefar. Lad mig bare slå fast, at jeg tudede i halvanden time!!!

Torsdag lagde jeg kagen sammen og stillede den i køleskabet, for at cremen skulle stivne.

Tidlig fredag morgen gik bryllupstoget i gang. Jeg hentede min søster og min kusine, og vi fik lidt morgenmad. Derefter blev der uddelegeret opgaver. Hr Mand og min far hentede varene hos købmanden - vin, sodavand, madvarer og en blomst til Hr. Mand bedsteforældres grav. Derudover hentede de de skrællede kartofler (prisen for at få skrællet 25 kg kartofler var 10 kr - sådan noget kan kun finde sted i Thy!). Mor blev hjemme på for at klargøre frokosten. Vi andre smuttede til Gettrup, imens vi tog tid på, hvor lang tid det tager at køre dertil - det er jo ret godt at vide om lørdagen. Vi startede med at rydde op på alle tingene og finde ud af, hvad der skal gøres.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Lørdag morgen klokken 6.40 var jeg vågen, lysvågen. Ikke et øjeblik mere kunne jeg sove. Det var min bryllupsdag. Dagen, som ville blive et minde for livet. Men jeg nåede nærmest ikke at stå op, før nerverne sprang frem i hovedet på mig. Jeg var dårlig. Meget dårlig. Faktisk var det så slemt, at jeg sad med en pose, da jeg skulle tage tøj på. Det blev da heldigvis noget bedre, da jeg kom ud til frisøren hos Art of Hair i Thisted. Her blev jeg dullet op til den store guldmedalje og blev serviceret og fotograferet af søster. Jeg blev udsat for at sidde med orange og grønne curlere i en varmekasse af format i 40 minutter - takkede for, at der på denne dag ikke var 30 grader. Et kort øjeblik overvejede jeg, om jeg monstro skulle beholde curlerne i og blot sætte sløret fast. Jeg kom dog på andre tanker, og smukt blev håret også - en opsætning a la Mary (lidt royalist er man vel altid!).

Derefter gik turen til Parfumeri Yde, hvor jeg fik lagt en smuk og naturlig brudemake-up. Imens var min søster hos frisøren, og da jeg var færdig før hende, måtte jeg sidde og vente hos Yde. En spøjs oplevelse for såvel mig som kunderne den dag. Jeg sad og tronede med slør og det hele, og især de mindre børn synes, at det var ganske betagende.

Så gik turen mod brudebuketten (og JA, det er mig, som har valgt den!). Den er købt hos Troldegrenen i Thisted, og det blev det skønneste resultat - lige efter mit ønske.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Annonce ♥

Dejlig læsning - mere, mere, mere, mere, mere... Og gerne flere billeder.. Nu er jeg jo forholdsvis ny - hvorfor ingen billeder af din mand ?

-HAHA- Lambada Bamse

Fordi det er mig, og ikke ham, som er på dette forum. Han ønsker ikke sit billede lagt ud på nettet, og det respekterer jeg selvfølgelig. Selvom jeg nu gerne ville have vist jer nogle flere billeder.

Vi mangler endnu billeder fra vores fotograf. Håber snart de kommer, så jeg kan vise jer dem.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg er meget lettet og glad at du ikke vælgt frisur med curler i - selv om man siger at en rose ser altid ud som en rose - er du meget flottere med din håropsætning. Du ser meget smuk ud på de beillede men jeg glader mig til mere af dig - fordi dem kan du jo vise masser af :bed:

Flot buket - den er bare super skøn.

-HAHA- Sandra (som glader sig at læse at du ikke havde det dårlig senere hen af dagen)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Super rigtig mange gange tillykke... Du er bare så smuk. Glæder os til flere billeder, gerne tættere på så man rigtig kan se både hår, make-up og din super flotte kjole..

TILLYKKE............... :boohoo:HUUG

:band: :boohoo:-HAHA- :heppe: :hjerte: :boohoo::bed:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer