Guest Zoey

ØV.....nu starter det

12 indlæg i dette emne

:denmarkflag: Så starter det ....morgen kvalme...... :cheerleader3:

- og jeg nøjes desværre ikke kun med kvalme, er begyndt at kaste op i lår-fede-stråler....ØV ØV ØV

I min første graviditet startede jeg med at kaste op i uge 5, 30-40 gange om dagen, og det fortsatte så til 7 måned - dog begyndte det at trappe ned hen ad vejen - føj føj føj. :mf_ind:

Nu er kvalmen der igen, og jeg er begyndt at kaste op - heldigvis ikke så voldsom som sidst, men kan da blive lidt bekymret om det vil komme, da jeg kun er 4-5 uger gravid...............puuuuhhh, denne gang har jeg bare ikke kun mig selv at tage vare på, men også en lille gut på 1½ år der stadig kræver mig en del.

Sidste gang ville lægen have mig indlagt, fordi jeg tabte 10 kg på ingen tid og max drak 1 lille glas vand om dagen og intet spiste - kunne simpelthen ikke holde det i mig.

Jeg ved heldigvis, det "kun" er for en "kort" periode, og det klare jeg helt sikkert også, især når jeg tænker på den kæmpe belønning vi får i sidste ende, det gør' det hele værd - det er bare lidt hårdt lige nu!

:loveshower: Zoey

Redigeret af Zoey
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Åhhh din stakkel - gid jeg kunne sende en brøkdel af mine ukomplicerede graviditeter mod dig, så du i det mindste kunne nøjes med kvalmen!!!! :cheerleader3: Jeg ved hvor hårdt det i forvejen er bare at være gravid, træt og have en 1½ års der kræver sin moar!!!

Tusind tanker i din retning søde!!!!

:denmarkflag:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg kan sagtens huske hvordan det var og føler med...

Og så vil jeg lige løfte en formanende (og sikkert irriterende) pegefinger. Selvom det er kvalmende og hårdt, så DRIK MASSER AF VAND!!!! om ikke for din skyld, så for den voksende størrelse i maven!!!

Og så en mere humoristisk pegefinger - vælg om mulig madvarer som ikke smager helt så slemt anden og tredje gang man stifter bekendtskab med dem...... (tomat ændrer f.eks ikke synderligt smag, hvorimod agurk og fisk IKKE kan anbefales til gravid med trang til opkast :cheerleader3: )

:denmarkflag: Her fra

Badutski

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Dejlige Zoey - smidder lige en masse YNK i din retning og håber bebsen ikke volder dig alt for store smerter.

Håber du kommer i gennem det - min smukke Zoey

HADER bare at kaste op - YNKS.. Det er det klammeste, så føler VIRKELIG med dig

YNK - YNK - YNK - YNK - YNK - YNK - YNK - YNK

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer