irmavictoria

Praktiske oplysninger

5 indlæg i dette emne

Hej

Jeg har siddet og luret lidt rundt herinde efter, hvad der skal stå i de praktiske oplysninger.

Indtil videre har jeg dette på listen over, hvad der skal med:

- Tid og sted for de forskellige ting - tidsplan.

- Overnatningsmuligheder

- Påklædning

- Toastmaster

- S.U.

- Gavekoordinator...

Mangler jeg mon noget? Kan I lige spotte det?

Mange :hug: fra Maja

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hejsa

Det er da overhovedet ikke et dumt spørgsmål...

Vi vælger at skrive det på, så toastmasteren har mulighed for at forberede sig. Det ville jeg selv værdsætte, hvis jeg stod i situationen.

Jeg aner ikke, hvor mange indslag der kommer sådan en aften, men det kan da hurtigt nok blive lidt af et puslespil at få det til at glide, så vi kan få danset inden midnat!

Derfor skriver vi kontaktoplysninger på...

Mange hilsner fra Maja

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Nu spørger jeg sikkert helt vildt dumt - men hvorfor skal der stå hvem der er toastmaster? Er det for at folk kan ringe lang tid før festen hvis de vil holde tale, så aftenen forløb ligger fast på forhånd?

Selvom folk får mulighed for at de kan anmelde deres taler eller sange på forhånd vil der altid være nogle som kommer på selve dagen. Toastmasteren ved heller ikke med sikkerhed hvor lang tid de enkelte indslag tager, men har nok en ide om det. Derfor er det aldrig muligt at fastlægge forløbet på forhånd, men det giver toastmasteren og dermed personalet en ide om hvorvidt der kommer 3 eller 15 taler.

Det næste er at hvis ikke toastmasterens navn m.v. står i invitationen, ved folk dybest set ikke hvem de skal henvende sig til på selve dagen med sange o.l.

Der kan også være folk som overvejer at lave et indslag o.l. men er i tvivl om hvorvidt det egner sig eller om der er tid, og der kan det være en god ide at de kan kontakte toastmasteren. Selvfølgelig kan folk altid henvende sig til forældrene o.l. som de nærmeste, men ved at lade dem henvende sig til toastmasteren sikrer I jer at det bliver på jeres præmisser.

Redigeret af diskobil
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer