Guest Katrinus

Clip-on hair-extensions

7 indlæg i dette emne

Som overskriften siger det er jeg på jagt efter sådan nogle clip-on hair-extensions. Dvs. at der sidder en lille klips på hvert stykke med hår og så klikker man det bare på plads under sit eget hår. Meget smart, for så kan man tage det ud igen når aftenen er ovre og bruge det igen en anden god gang.

Jeg har ikke lyst til de mere 'permanente' hair-extensions man får lavet ved frisøren - de er dyre og så er de ikke bare sådan lige at tage ud.

Men jeg vil og kan ikke give en krig for det - er studerende...

HJÆÆÆLP mig - hvor kan man købe sådan nogle?

Jeg har lyst/mellemblond hår og skal have krøllet-semi-løst hår på selve dagen...

Jeg håber sådan I kan hjælpe mig... PLEASE

:)

Katrinus

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg ved at de har nogle i GLITTER, men de koster 30,- pr tot... Det er jo næsten det samme som ved frisøren... Kan godt forstå du ikke vil have de dyre, for det er ret pebberet.. Jeg er selv vildt glad for mine, men dyre, JA, det må man sige.. Godt gemalen ikke ved 100% hvad de har kostet *GGG*

:) Lone

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

:)

Ja, det er nok meget godt, han kun ved den halve sandhed...

Jeg må prøve glitter - måske en lidt større afdeling end den vi har i Amagercentret, for der har de ikke ret mange og de er helt glatte (kan ikke krølles da de er lavet af kunststof, der smelter).

Men tak for rådet

Andre der ved noget?????

:)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej Smatte

Mange tak for linket - har simpelthen bestilt 4 stk. hair-extensions (2 stk med 1 clip og 1stk. med 2 clip)

Håber de fungere og passer nogenlunde til mig eget hår- det er altid svært når det er over nettet og man ikke kan se farven rigtigt og røre ved det, men jeg tager chanceb da det ikke var så dyrt igen...

Tusind tak :)

Katrinus

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

:cheerleader3:

Jeg bruger dem ikke selv, men ved de kræver lidt øvelse at sætte i, så fortvivl ikke første gang, og husk at få dem klippet til, så de falder godt ind. Mon ikke de kan klare det billigt på en frisørskole hvis du ikke selv kan.

Hvis du en gang beslutter dig for at få permanente extensions, så er du velkommen til at skrive. Det kan jeg nemlig også hjælpe dig med.

:balloon:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Smatte

Jeg håber på at få 'clips'ne' i starten af næste uge og så øve mig nogle gange og evt. få min søde veninde til at klippe dem til - for det er jo nok en meget god idé som du siger.

Du skal have mange tak for dine råd og for linket, som jeg håber også andre med tyndt/kort hår kan bruge... Skal nok sætte billeder ind af mit hår så I kan se hvordan det virker, når jeg får dem hjem.

Knus fra Katrine

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer