Guest sorte.ulv

takkekort

8 indlæg i dette emne

Annonce ♥

Annonce ♥

Det er jo et takkekort, så jeg vil mene, at man skal sige tak.

:thumbsupsmileyanim: Tak for deltagelsen i fejringen af jeres bryllup

:loveboard: Tak for gaven

:loveboard: Tak for evt. indslag (tale, sang, m.v.)

:loveflag: Tak for hjælp (borddækning, toastmaster, m.m.)

:loveflag: Tak for opmærksomheden (til folk, der ikke var med til brylluppet, men som sendte en hilsen i form af et kort eller en gave

Og så kan man jo krydre takken med et par ord om, hvad man syntes om dagen.

Mht. hvor længe, man må vente med at sende dem ud, så synes jeg, de skal sendes ud så hurtigt som praktisk muligt, når man tager evt. bryllupsrejse og fremkaldelse af billeder i betragtning.

:iloveyou:

Maja

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Man sender til alle der har deltaget i festligheder: Dette vil sige: sendt kort, gave eller være med til festen.

Vi er, efter meget snak frem og tilbage, blevet enige om, at vi sender takkekort med billeder af os selv. Til vennerne (den unge generation) sender vi et lidt sjovt billede (hvis jeg siger håndjern modtaget på polter) så har i vist en idé. Til den ældre generation sender vi et sødt billede. Mormor forstår vi ikke helt, bundet sammën med håndjern joken.

Jeg tror også, at vi sender til folk vi generelt gerne vil takke. Jeg tror at kokken, hvis han har været super, modtager et takkekort over mail.

Vi laver alle takkekort personlige. Det kommer til at tage sin tid, men er vist også det værd.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer