KimsRikke

Himmelbjergets bedste bryllup!

53 indlæg i dette emne

Kære piger

Med fare for mit liv har jeg ventet AALT for længe med at sætte billeder ind og give min bryllupsberetning. -Vi har holdt ferie og skrevte takkekort.

Men nok om det! Her følger så beretningen om vores skønne dag!

Vi havde jo valgt 070707-datoen, og havde også valgt at sove sammen. Delvis fordi det ville vi helst, men også fordi vi har 3 piger som skulle gøres klar til deres brudepigeroller. Så kunne vi i ro og mag få morgenmad sammen og blive lidt klar.

Aftenen før havde vi også været en tur på Himmelbjerget for at finde steder vi kunne blive fotograferet, og evt. alternativer indenfor, da vejrudsigten ikke var lovende.. Vi havde luret ind af vinduerne på vores smukke borde og vejret var simpelthen så skønt, at vi jokede med at tage hjem og klæde om, og så ringe til fotografen, så vi var sikre på gode billeder.. :boohoo:

Begge mine forældre med ægtefæller ville komme og være sammen med mig og pigerne, og hjælpe med det hele. Kim skulle så køre ud på Hotellet, hvor han skulle klæde om i vores hotelværelse, sætte bordkort på og sætte musikanlæg op i salen.

Mine forældre ankom, og da må jeg indrømme, at jeg snart gerne ville i gang, og jeg tror da også at Kim fangede signalet, for han kørte før han skulle.

Jeg gik i bad, og kl. 11 skulle jeg til kosmetolog. Min mor tog med og det var bare så hyggeligt. Resultatet var kanon! Ikke for kunstigt, men samtidig flot og noget mere end jeg selv plejer. Desværre blev der kun taget papirbilleder der..

Håret var kort, så det var blevet farvet og klippet ugen i forvejen, da min frisør havde sidste dag inden ferien. -og da hun ikke var tilgængelig, ville jeg helst selv sætte det.

Da vi kom tilbage var jeg ærligt talt ved at være temmelig nervøs. Havde ellers været helt cool indtil da. Min far tvang mig til at spise en skive rugbrød, og min mor pressede mig til at tage ½ ekstra. -Og så drak jeg ellers ½ øl. Jeg turde ikke tage en hel, for tænkt hvis jeg blev fuld på min bryllupsdag :smolf:

Pigerne (på 12, 6 og 1½) ville rigtig gerne til at have deres kjoler på, men jeg turde ikke give dem lov endnu, af frygt for at de skulle komme noget til. Jeg begyndte at sætte hår på de to store. Christina på 6 ville have slangekrøller, og hendes hår kan bare ikke holde krøller, så der kom masser af skum i, og så snart krøllen var lavet blev den oversprøjtet med hårlak. Det var fuldstændig stift!! Liselotte på 12 kunne selv klare fladjernet så det var lidt nemmere. Lisa skulle bare have en ren ble, hvid body og strømpebukser på.

Jeg begyndte så at gøre mig klar, mens min mor, min far og min træfar gjorde pigerne helt færdige. Jeg var ved at få stress på, så da kl. var 13.40 (vielsen forgik kl. 14). Pludselig sad Christina stive hår fast i knappen på kjolen. Liselotte prøvede at filtre det ud, hvilket kun gjorde det værre, jeg SKULLE have min mor til at knappe min corsage og sætte mit slør fast, og midt i det hele kommer min træfar og siger, at vi nok skal skynde os lidt, og at vi snart skal have Lisa i tøjet! :thumbsupsmileyanim: Tror vist ikke jeg var så pædagogisk da jeg hvæsede af ham, at det måtte han altså klare med min far. -Det gjorde de så også

post-24027-1185129867.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Nå, min mor fik befriet Christina, og Lisa fik sin kjole på. Lotte var klar, og det blev jeg også... - Hvorefter jeg drak endnu en halv øl.. og fik lidt frisk læbestift på :thumbsupsmileyanim:

Pigernes kjoler var syet af en veninde som har haft sin egen skrædderforretning og desuden har kendt alle pigerne fra små. De var SÅ søde!

post-24027-1185130267.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Bælterne samt syningerne i lagen på nederdelene var holdt i de 3 farver jeg havde holdt alt andet i. Rigtig gennemført, jvis jeg selv skal side det.. :thumbsupsmileyanim:

Havde fundet hårbøjlerne til de store piger på Bryllupsbutik.dk. -Da jeg også købte min pletfjerner, som jeg ikke fik brug for..

post-24027-1185130505.jpg

Redigeret af KimsRikke
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg havde bedt min mors mand (min træfar) om at køre os til kirke, da det jo selvfølgelig var min far som skullew føre mig op. Han havde pyntet sin fine mercedes med flag, tyl og blomster, så den var RIGTIG flot! Min mor undskyldte mange gange gange, at de ikke havde lavet æresport til os (de bor 100 km væk..)

Jeg kørte med min far og Lisa, og de store piger kørte med min mor og min fars kæreste. -Og så regnede det ellers!!

Vi kom 10 minutter før tid, og holdt og ventede udenfor. Imens ankom de sidste 8 gæster til kirken!

Og SÅ skete det ellers! Vores buketter havde Kim hentet og de lå i våbenhuset. SÅ smukke!!! Pigerne gik ind først, og da orglet startede skulle vi gå.

Min far var cool (han har jo også prøvet det før), men jeg var helt elektrisk! Et stort smil og min far måtte flere gange holde mig tilbage, fordi jeg bare stormede op og glemte alle dem som gerne ville fotografere..

post-24027-1185131293.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Annonce ♥

Kims søster havde lavet kagen, og hun havde med vilje lavet 2. Kim er til Choko-choko-kager med ekstra chokolade og chokolde til, og jeg kan altså godt få for meget. Så hun havde lavet denne åbenbaring, hjvor den hvide var frisk med jordbær creme og den anden mede store fede stykker shokolade i. MUMS. og så lige chokoladebroen, som hun havde måttet lave 2 gange. Den første var stillet til afkøling i bryggerset ved siden af et østvendt vindue. -Næste morgen var det en hængebro.. :thumbsupsmileyanim:

post-24027-1185132921.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Så skulle vi fotograferes! Det holdt tørt næsten hele vejen igennem, men de sidste par billeder måtte tages på den overdækkede terrasse ud over Julsø. Men det var også helt fint. Herefter havde vi en time til at pakke gaver ud. Som sagt var jeg ét stort smil hele dagen. Sikken nogle flotte gaver vi fik. -og fra mange vi ikke havde ventet fra!

post-24027-1185133158.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Min lillebror Rasmus var toastmaset. Han havde lavet et "Himmelbjerg" af pap-machet.. Med små skilte som annoncerede hvert indslag. Som han sagde: Hvis man falder i søvn og ikke kan huske hvad der skete dagen før, kan man jo bare lige tjekke Himmelbjerget. Desuden kan dem som keder sig se hvor langt vi er nået i programmet. Det var SÅ sjovt!!

post-24027-1185134314.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer