Guest JJ

Sexchikane

23 indlæg i dette emne

Hej piger

Jeg ved dette ikke har noget med bryllup at gøre, men jeg bliver lige nødt til at have luft!

Jeg arbejder som nogle af jer ved, som lærer på en folkeskole.

Vi arbejder meget tæt med pædagogerne og har faktisk et ret godt samarbejde og vi griner meget sammen.

Her i mandags stod jeg og snakkede med en af pædagogerne, vi pjattede sammen, men pludselig tog han fat i min balle og gav den et klem!

Det kom fuldstændigt bag på mig, og jeg blev meget ubehageligt til mode.

Jeg kiggede på ham og sagde; Hov du, det er sexchikane!

Han sagde ikke noget, kiggede blot underligt på mig, og efterfølgende fulgte han efter mig ned til et lille grupperum hvor han stillede sig op i døren og kiggede på mig!

Jeg havde det meget skidt og ønskede blot han ville gå, sagde ikke mere til han, og lidt efter gik han...

Da jeg fortalte det til min kæreste blev han virkelig gal og han synes jeg skulle gå til min leder og fortælle det!

Det gjorde jeg så og hun blev meget berørt af situationen, ville bestemt kalde ham ind til en samtale hvor han ville få en røffel.

Idag efter sidste time ser jeg ham så stå ude i midterrummet da jeg kommer derud.

Jeg går og taler med en kollega og har det sådan at jeg IKKE ønsker at være alene med ham!

Jeg går derfor ind i min klasse og fortæller min kollega at han stod derude.

En af de andre pædagoger kommer i det samme ind i klassen og spørger mig om jeg har fået snakket med ham!

Jeg bliver temmelig overrasket da jeg ikke har fortalt det til andre end mine to nærmeste kolleger og så lederen og tillidsmanden!

Pædagogen fortæller mig så at han havde spurgt hende om hun havde problemer med at han gav hende et kram, nej havde hun svaret, så havde han fortalt hende at det havde jeg åbenbart!!!!!!!

Han havde bagataliseret situationen, han havde blot givet mig et klap bagi og han synes jeg overreagerede taz taz taz taz

Min kollega foreslår at vi sammen skal tage en snak med ham og selv om jeg er meget berørt af situationen indvilliger jeg i at tale med ham...

Han kommer så ind i klassen og fortæller mig at han bestemt ikke mente noget med det.

Jeg fortæller ham at jeg synes det var meget ubehageligt og at han må forstå at han er gået over grænsen.

Manden svarer så at grænser jo er forskellige :tosset:

Der er åbentbart en anden kvindelig kollega der synes at det er lidt pjattet af mig at jeg har reageret så voldsomt...

Jeg ved ikke men jeg fik det meget skidt og har det rigtig dårligt med at det nu bliver udstillet som om at det er mig der er noget galt med..

Hvad siger i??

Ville i synes det var ok at blive taget på røven?

Hvad siger jeres mænd?

JJ

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej

Det er altid godt at få luft. har selv haft en dårlig dag i dag. Men det er noget helt andet.

jeg synes du har handlet helt rigtig. Det er absolut ikke rart når en "fremmed" befamler en. Det vil jeg heller ikke finde mig i.

Hvis du nu ikke havde sagt noget, er det jo ikke til at vide om han kunne finde på at gøre det igen. Så er det da bedre at stoppe det fra starten.

Jeg er sikker på at min kæreste ville have rådet mig til det samme, hvis det var mig.

Altså, find dig ikke i noget. Du har handlet helt rigtig efter min mening.

Knus

Helle

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Det er da absolut ikke ok og jeg synes du tacklede situationen rigtig ved at fortælle det til lederen.

Ja det er da rigtigt at vi har forskellige grænser, men fordi man lader en give en et kram f.eks. er det jo ikke ens betydende med at man vil krammes af alle vel!

Nej han mente måske ikke noget med det, men du følte det som noget ubehageligt og måske krænkende og det må/skal han bare respekter. lad os nu bare håbe at det ikke gentager sig.

Jeg synes bestemt ikke det er dig der er galt på den, tvært imod.

Håber du kan bruge det til noget.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Godmorgen JJ

Jeg ser først dit indlæg nu, men som "kollega" udi skoleverdenen kan jeg måske give mit besyv med.

1. Du har ikke overreageret.

2. Den type kontakt kolleger i mellem er bare ikke i orden, heller ikke selv om den er opfordret eller frivillig. Det hører ikke hjemme på en arbejdsplads.

Kontakt til din leder - ja. Første skridt, men du mangler din Tillidsmand/-kvinde (TR). TR skal bare informeres lige med det samme - længere er den ikke.

Om hvorvidt gutten bagatelliserer tingene og snakker med kolleger, fortæller bare lidt om hans indstilling til kolleger - og på nuværende tidspunkt er dit psykiske arbejdsmiljø i bund.

Og det skal løses nu.

Så få fat i din TR - hvis min TR fik sådan en sag, så blev himmel og jord sat i bevægelse for at få stoppet sådan noget.

Jeg synes, at din leder er lidt lang i spyttet. Som du beskriver det, har han enten ikke fået den "røffel" endnu - eller også har den ikke været tilstrækkelig effektiv.

At han mener, du har et problem, hverken kan eller skal du gøre noget ned selv. Det er nu en sag, der kan betragtes som seksuel chikane og han kan reelt meldes til politiet for krænkelse.

Du må lade din TR snakke din sag - for det er din medarbejdersikkerhed.

ja, undskyld at min fagforeningssnak kommer til at dominere - men det er der, du skal hente din "ridder i rustning" - ikke hos din leder. Lederen skal også informeres, men hun/han vil aldrig være din mand på tinge i samme grad som en TR.

Tag eventuelt kontakt til din kreds.

:bestwishes: KarenV

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Kontakt til din leder - ja. Første skridt, men du mangler din Tillidsmand/-kvinde (TR). TR skal bare informeres lige med det samme - længere er den ikke.

Hej Karen

Først tak for dit svar, det er virkelig dejligt at høre en "kollegas" syn på denne sag.

Jeg har kontaktet tillidsmanden og han ville meget gerne tage sig af sagen hvis ikke jeg synes der blev gjort nok.

Da det var i fredags jeg talte med "overklammeren" så vil jeg lige se mandagen an inden jeg gør mere ved sagen.

Ihvertfald har jeg tænkt mig at tage mine forholdsregler hvilket betyder at han IKKE får lov at sprede rygter eller andet snak om mig!

Jeg har et ret godt forhold til pædagogerne på skolen, og har tænkt mig at udnytte dette hvis der bliver nogle problemer..

Som en af hans kvindelige kolleger sagde:

Han gramser ikke på de ældre kolleger, og hvis han, som han sagde virkelig bare var typen der godt kunne lide at give folk et klem, så er det da underligt at det kun er de unge kolleger han gør det ved!!!

Under alle omstændigheder så kontakter jeg også min leder igen for lige at give hende en update på situationen..

Knus

JJ

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg ved ikke men jeg fik det meget skidt og har det rigtig dårligt med at det nu bliver udstillet som om at det er mig der er noget galt med..

Hvorfor tror du saa mange maend slipper afsted med sexchikane???

Fordi vi kvinder - naar vi har gennemtaersket situationen oppe i vores hoveder - altid efterrationaliserer og lytter til hvad andre siger og til hvad VI TROR andre siger!!

Hvis en anden kvindelig kollega pludselig mener at du overreagerer, saa er det uden tvivl fordi hun gerne vil taekkes den mand og maaske er lidt jaloux over at det ikke var hendes bagdel han havde lyst til at befamle!!

STAA FAST, JJ, for naar DU mener der er tale om chikane, saa er der det ogsaa - laengere er den ikke!!

Bedste Hilsner, Mette...

Redigeret af The Wedding Organizer
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Sådan et klamt s...!!!

Flot at du fik sagt fra!!!!

:bestwishes:

Jeg havde nok stukket ham en flad eller noget der ligner!!!! Og min kæreste havde nok nærmest insisteret på at tage affære! boxing

Der er sgu' da forskel på et kram og at rage på en andens røv!!!

Men der er nok desværre mange der ikke tænker over at fok har forskellige grænser!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg kan da godt forstaa, hvorfor manden bagatelliserer det skete og snakker om forskellige graenser. Han har jo helt klart med det samme forstaaet, at han er gaaet LANGT over stregen, og derfor har han skyndt sig at snakke med kolleger inden du kunne naa at goere det, for at de skulle hoere hans side af historien foerst. Og lur mig om ikke hans version er lidt anderledes end din.

Det er IKKE dig, der er noget galt med! Der er fandme ikke nogen, der faar lov at tage paa MIN bagdel, uden at jeg reagerer.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg kan da godt forstaa, hvorfor manden bagatelliserer det skete og snakker om forskellige graenser. Han har jo helt klart med det samme forstaaet, at han er gaaet LANGT over stregen, og derfor har han skyndt sig at snakke med kolleger inden du kunne naa at goere det, for at de skulle hoere hans side af historien foerst. Og lur mig om ikke hans version er lidt anderledes end din.

Det er IKKE dig, der er noget galt med! Der er fandme ikke nogen, der faar lov at tage paa MIN bagdel, uden at jeg reagerer.

Det er nøjagtig det min kæreste også har sagt!

Jeg blev bare så gal da jeg hørte hvilken reaktion der var kommet på snakken med lederen, og jeg tvivler på at han har forstået sagens alvor...

Til Mette

Du har så ganske ret...

Jeg har aldrig været bange for at sige min mening eller sige fra overfor klamme mænd i byen, men lige pludselig er det en arbejdskollega, og så reagerer jeg bare fuldstændig anderledes end jeg ville have troet..

Det er virkelig uhyggeligt at fordi det er en person man har en eller anden form for relation til (arbejde, sport eller andet), så kommer man til at tvivle på sig selv og sine egne instinkter.

Hvad er rigtig og hvad er forkert bliver vendt og drejet så mange gange inde i ens hoved at man tilsidst begynder at tvivle på om man nu ikke også overreagerer...

Men jeg har nu truffet min beslutning, han skal ikke slippe afsted med dette hverken overfor mig eller nogen anden.

Den mand skal stoppes boxing

Jeg vender frygtelig tilbage ;)

Knus

JJ

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Til Mette

Du har så ganske ret...

Jeg har aldrig været bange for at sige min mening eller sige fra overfor klamme mænd i byen, men lige pludselig er det en arbejdskollega, og så reagerer jeg bare fuldstændig anderledes end jeg ville have troet..

Det er virkelig uhyggeligt at fordi det er en person man har en eller anden form for relation til (arbejde, sport eller andet), så kommer man til at tvivle på sig selv og sine egne instinkter.

Hvad er rigtig og hvad er forkert bliver vendt og drejet så mange gange inde i ens hoved at man tilsidst begynder at tvivle på om man nu ikke også overreagerer...

Men jeg har nu truffet min beslutning, han skal ikke slippe afsted med dette hverken overfor mig eller nogen anden.

Den mand skal stoppes boxing

Jeg vender frygtelig tilbage ;)

Knus

JJ

SAADAN!!! ;)
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej JJ1

Gree.....nogen mænd..kan sgu ikke finde ud af hvor grænser går!!!

Men det du fortæller vil jeg også 100% kalde for sexchikane!!!

Brug du bare os til at få rast ud....ellers så hænger den ved dig...trust me!!! :denmarkflag:

For ca 5-6 år siden da jeg var omkring de 18-19 år arbejdede jeg et sted for fysisk og psykisk handicappede...der arbejdede jeg sammen med en mand..som også var far til en af dem jeg gik i klasse med på gymnasiet.

En aften inden jeg havde fri...var jeg alene med ham på arb...den pædagogstuderende var blevet sendt tidligere hjem af ham. Jeg står henne ved en tavle og kigger på informationer til personalet..og han går og ruller gardiner ned i vinduerne....pludselig kommer han og stiler sig liiiige op af mig og vender mig rundt og krammer mig så helt vildt...jeg var HELT paf....han var sidst i 40érne mener jeg og jeg var chokeret over han kunne finde på det...Han kyssede mig så på halsen...jeg vred mig væk...og han sagde det bare var for at hjælpe mig...med hvad tænker jeg bare?? ()():denmarkflag: Jeg løøøøb ud af døren uden at sige hej til min afløser...Kenneth sad i bilen ventende på mig...Jeg stor tudede og rystede over hele kroppen og fortalte ham hvad der var hændt.. Kenneth var rasende og ville tilbage og banke ham..(er IKKE nogen slagsbror overhoved :bestwishes: ). Jeg sagde at det måske var mig der havde gjort noget forkert..og at jeg lige ville se tiden an..

Næste gang jeg skulle på arb med ham...stod vi ude på det store badeværelse med hver vores beboer...pludselig kommer han hen og tager mig på ballerne...jeg løber ud af rummet....og kommer først tilbage da han er færdig...sidst på dagen...er jeg desværre alene med ham igen...jeg var pisse ræd...han sidder på kontoret og jeg kommer ind og skal sætte et eller andet på bordet....og han tager rundt om mig og sætter mig på hans stød...han kører sine kind og næse på min hals....og jeg løber ud af døren....Denne gang fortæller jeg det igen til kenneth og min mor og far da jeg kommer hjem...min far er ved at eksplodere...og ringer til afdelingspædagoggen der er mødt ind til aftenvagt..og fortæller hvad fanen der foregår...Hun siger med det sammen, at vi skal komme derud og at hun får manden til at blive til samtale også.....

Han benægter selvfølgelig det meste men siger at klemmet var for at hjælpe mig...

Så spørger i sikkert jer selv..."blev han fyret"??? Nej.....han var tillidsmand!!!!!! ()()

Selv om dette er mange år siden...kan jeg stadig have det svært...hvis en noget ældre kollega eller lign...stiller sig tæt op af mig f.eks...eller kommer ud til mig i et rum, hvor jeg er alene..! Det var meget værre da jeg var yngre...der var jeg sgu nærmest ved at fare sammen...hvis det skete... :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg sidder bare og tænker.. hvad fanden er det lige der foregår inde i hovedet på folk.. Jeg har selv været ude for sexchikane flere gange og hver gang er det bare blevet til at det er mig der har misforstået... det er dybt frustrerende og jeg har idag ikke den mindste respekt for ældre mænd (bortset fra min far) det er nogle gamle seksuelt underernærede hunde som ikke fortjener et eneste velment ord.

Hvorfor er det lige at mænd tror at de bare kan gøre som det passer dem uden at tænke på konsekvenserne. :karate:

Sidder og tænker tilbage på de meget ubehagelige situationer og tænker på at de svin aldrig har overvejet at den de gør det imod kan bruge resten af sit liv på at gå og tænke på hvad det var man gjorde forkert.!!!!!

også selv om man godt ved at det i grunden er ham der gjorde det som har det største problem.....

:tosset:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg hører også til blandt dem som har prøvet det på egen krop. Og en ting må jeg sige.

Jeg FATTER IKKe hvad der foregår i hovedet på mænd. Hvorfor er der så mange der tror de kan tillade sig alverdens tilnærmelser??

For mig har det haft alvorlige konsekvenser, og jeg kommer til at arbejde med det resten af mit liv.

Jeg bliver pisse arrig.

ØV!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Kære JJ

Du har reageret helt rigtigt. Din kollega har i den grad overskredet grænsen for omgang med andre menneske. Jeg håber han får en lærestreg og giver dig en offentlig uforbeholden undskyldning.

Bliver helt trist ved tanken om, der er kvinder og forså vidt mænd der får ødelagt så meget i deres liv, pga. af et andent menneskes egoistiske opførelse. ()()

:bestwishes: Rikke

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej igen

Pyha det gør mig så ked af det at læse om jer andres oplevelser.

Tina og Cillekat, jeg håber virkelig at de mænd der gjorde dette ved jer har fået hvad der tilkom dem boxing

Jeg tog kontakt til min tillidsmand igår, nævnte for ham at idioten havde fortalt sin kollega at han syntes at jeg overreagerede, så nu er jeg spændt på at se hvad der så sker..

Jeg har ikke set "ham" siden i fredags og kan godt mærke at jeg bestemt IKKE går og savner ham, ville ønske det snart var sommerferie så han var ude af mit liv!

På skolen har jeg ladet rygtet sive, så er andre kvinder advaret, og det har jeg det ret godt med!

Jeg vil bare sige tak for jeres støtte, det varmer :bestwishes:

Knus

JJ

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej Tina

Ja det var jo ikke så behageligt...

Men jeg fik sagt fra på en meget tydelig måde og også gjort det klart for ham at jeg mente han havde et problem!

Siden har jeg ikke snakket med ham, har set igennem ham når jeg mødte ham og nu er det heldigvis sommerferie og jeg ved han stopper 1 August :griner:-

Jeg tog faktisk endnu engang fat i min tillidsmand og fik fortalt ham at jeg havde hørt at idioten mente at jeg overreagerede.. Min tillidsmand ville gå videre med sagen men jeg har ikke hørt noget siden...

Knus

JJ

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Kontakt til din leder - ja. Første skridt, men du mangler din Tillidsmand/-kvinde (TR). TR skal bare informeres lige med det samme - længere er den ikke.

Under alle omstændigheder så kontakter jeg også min leder igen for lige at give hende en update på situationen..

Knus

JJ

Bare lige en hurtig en herfra.

Tænk dig om inden du 'pudser politiet' på ham ( TR / whomever ) Når først

'anmeldelsen' ER skrevet så er det for sent at fortryde, - og du kan bide dig

i næsen på at det ikke bliver spor sjovt, at dit arbejdsmiljeau én gang for

alle er røget sig en tur og at i n t e t ender lykkeligt, been there done that !

Helt ærligt, manden er sikkert bare et liderligt svin som så mange andre mænd,

so what ... tag det som en ( dårlig ) oplevelse og læg det bag dig ... du har jo

entydigt markeret at du ikke finder det ophidsende at blive raget på i tide og

utide, og da slet ikke uden tilladelse ...

De kolleger der betyder noget for dig kender sammenhængen, og hvad betyder

så resten ? ( ikke en skid efter min mening ) Take the high road girl ! :griner:-

Redigeret af prinsesse2ben
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej 2ben

Det er præcist hvad jeg har gjort!

Jeg har slet ikke tænkt på at melde ham til politiet, tror ikke engang de ville gøre noget...

Min TR blev kontaktet i tilfælde af flere ubehagelige episoder..

Men som jeg skrev ser jeg ham ikke efter August da han stopper, jiiipiiieee!

Knus

JJ

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer