jeanetteak

reception istedet for kæmpe fest

8 indlæg i dette emne

Hejsa allesammen

Da vi har snakket om at blive viet på rådhuset og da vi begge er studerende har vi snakket om at invitere det nærmeste familie til kaffe og kage altså ikke bare almindelige kager men lidt eksklusivt og så bagefter vil jeg og kæresten tage ud og nyde en middag som mand og kone. Kan man godt det eller virker det lidt for fesent over for gæsterne. Og lige et andet spørgsmål kan man godt blive gift på rådhuset i en bryllupskjole.?

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Selvfølgelig vil vi gerne holde en kæmpe fest men når nu pengene er lidt små når man er studerende og med 3 børn så havde vi snakket om det. Vi er så ved at vende og dreje om det evt skulle blive i kirken for det har altid Været min drøm. Vi ville så sørge for at få afstemt forventninger inden bryllup ved at tage ud og aflevere invitationer personligt og fortælle at de ikke må sætte forventninger op da vi bare vil holde det i det små😊

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

I kan sagtens gøre lige som I vil. Jeg tror alle vil have forståelse for det og bare gerne vil fejre jer.

Jeg har en veninde der blev viet i kirke med stor kjole og det hele hvor gæsterne var inviteret til hot-dogs bagefter. Meget anderledes men rigtigt hyggeligt og afslappet

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Det er JERES dag og den skal passe til jer og hvad i ønsker.

Jeg vil sige at hvis det er din drøm at blive viet i en kirke, så gør det. Det ville være en ærgerlig ting at fortryde det bagefter.

Mht festen og kjole.... kjolen vælger du helt som du ønsker den skal være og det samme med festen. Er pengene små, kunne man evt gøre som andre herinde og blive gift på rådhuset nu, holde en lille intim middag og så når pengene er til det, så blive velsignet i kirken og holde den helt store fest. Igen.. det er jeres dag og hvad i ønsker. :cheerleader3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Selvfølgelig kan I blive viet i kirken, det er jo gratis :) Det er alt det andet bagefter, som eventuelt kan gøre det dyrt - groft sagt.

Jeg har læst om et par, som blev viet i kirken og bagefter havde inviteret folk på picnic, hvor folk selv havde deres picnickurv med :) Så alt kan lade sig gøre :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer