koldingtanja

Medlem
  • Antal besvarelser

    147
  • Tilmeldt

  • Sidste besøg

Alle besvarelser af koldingtanja

  1. Tja eftersom vi har 1 års bryllupsdag den 11 marts og jeg har termin den 10 marts ender det sikkert med at jeg liggende skrigende på fødegangen.... Hvis den lille ikke er kommet endnu tror jeg også bare vi bruger dagen hjemme!
  2. Kan nogen af de her måske bruges????? "Mennesket er engle med kun én vinge. For at kunne flyve, er vi nødt til at holde om hinanden" Kærlighed er livets vand Samhørighed er jordens sand I vil sammen drage ud På livets vej som gom og brud Det, at kunne leve for en anden – tænke på den anden døgnet rundt. Det, at kunne dele med hinanden alt som hænder – både godt og ondt. Det, at kunne sammen le og græde, være fælles om gevinst og tab – det, at kunne dele sorg og glæde danner grunden for et ægteskab. Det, at vise omsorg for hinanden, det, at glemme helt sit eget ”jeg” Det, at hente styrke hos den anden, når man møder modgang på sin vej. Det, at følges op og ned ad bakke, sammen kunne ønske – sammen takke, danner grunden for et ægteskab. Sammen vågne op, når dagen bryder, sammen takke for den nat, der gik og når aften-klokkeslaget lyder, sige tak for hvert minut, man fik. Bare det, at holde af hinanden, glædes over, hvad man fælles har, Det er grunden – Det, og ingen anden, som betinger hvert et ægteskab.
  3. Vi havde inviteret min niece med som var 2,5 på det tidspunkt. Hun klarede det så flot! Men min søster og svoger havde også lejet et værelse på kroen så da hun blev træt puttede de hende og havde så babyalarmen med! Var faktisk mest bekymret for om hun kunne tie stille i kirken men vi hørte ikke en lyd! Så det avre bare Så var mine kusiner på 15 og 11 med. De rendte ikke rundt eller noget. Opførte sig som det forventes af så store børn synes jeg. Venners børn blev ikke inviteret med hvilket mange af dem faktisk selv var glade for. Men jeg ville ikke have holdt festen uden min niece og kusiner!
  4. Nå!!! Ja det kan jeg selvfølgelig godt se..... Jeg var faktisk også ved lægen for at få pencillin. De mente godt nok det kunne være en virus men jeg var ligeglad. Skulle bare have alt hvad jeg kunne få..... Men det går nok heller ikke med sådan en lille en i mavsen! Så er der jo ikke andet for end at gemme sig væk under dynerne. Lej nogen gode film og forkæl dig selv lidt så er jeg sikker på at du nok skal nå at blive rask! Vi havde en skøn dag og det var ikke på nogen måde noget jeg tænker tilbage som værende træls. Jeg fik ikke danset med alle herrerne(som nogen mener man skal) men så gik jeg bare rundt og snakkede i stedet. Fik heller ikke helt så meget at spise men det tror jeg nu også kan skyldes nerverne!
  5. UHH!!! Mine dybeste medfølelser Jeg prøvede det selv og nåede desværre ikke at blive 100 % frisk til mit bryllup så mit store råd er. Meld dig syg med det samme (det gjorde jeg nemlig ikke!) Gem dig væk under dyner, tæpper og drik masser af varmt. The med rom eller whisky. Det smager forfærdeligt det ve jeg men det fik mig til at gå fuldstændig kold. Jeg sov som aldrig før og svedte som et svin.... Det hjalp!!!! Men gem dig væk under dynerne! Og så rigtig god bedring
  6. Panyotis havde den første weekend i oktober i 2005 så mon ikke det kommer omkring det tidspunkt igen??? Jeg blev også selv gift i marts så det passede bare perfekt for mig! Så jeg fik kjole, slør og hele baduljen med 30 % rabat. Skøøøønt!!!! :carrot:
  7. Jeg kan ikk få lov til at se den Hmm.... Det virker fint hos mig. Du skal over i venstre side (under billedet) og trykke på "musikvideo" og så skulle der åbne sig et nyt vidue hvor du igen i venstre side trykker på "11.08 Robbie Williams- rudebox" Ellers forstår jeg ingenting
  8. Selv om det e nu er lidt hyggeligt at fordrive tiden her på "det andet" bk kunne man jo også bruge tiden på at kigge på Robbies nye video. Den ligger gratis på ekstra bladet Lige her :carrot: :carrot: :carrot: :carrot: :carrot: :carrot: (den savner jeg på babyklar)
  9. Det samme her.
  10. KÆRT!!!! :yllove: :yllove:
  11. Vi fik vores lavet hos en venindes vendinde. Hun tager mellem 25 og 35 pr kuvert alt efter fyld, pynt osv. Den var helt suveræn og utrolig flot. Hun bor i Fredericia. Du kan se hendes hjemmeside på: www.festkager.dk
  12. Helt enig! Vi fik vores stjernetegn af min svigermor og vi er utrolig glade for dem. De er rigitg flotte.
  13. Vi tager 14 dage til Skotland i juli. Og vi glæder os for vildt!!!! :carrot: Vi var af mine forældre inviteret på 1 uges ferie sydpå, 3 uger efter vores bryllup (da de havde sølvbryllup) og vi ville ikek tage 2 ferier indenfor 1 månede. Så synes vi det var bedre at dele det lidt ud!
  14. Endnu et dating.dk par!!! :carrot: :carrot: Mødtes for ca. 3 år siden. Vi blev gift i marts...
  15. I vores står der: Dato + "A groovy kind of love" Det er titlen på vores sang som han lå og sang for en mig en nat hvor jeg ikke kunne sove. Den nat hvor det nok for alvor gik op for mig at det var manden i mit liv der lå ved siden af mig.
  16. Vi skal afsted 4 tøser om fredagen og jeg GÆDER mig for vildt. :carrot: Det bliver så stort!!!!! :carrot: :carrot:
  17. Næ en datofælle!!! Jeg skal også giftes på lørdag og er også ved at være godt nervøs. Mest over om den forkølelse jeg har reddet mig når at forsvinde, men mon ikke!! Så må vi jo sammen krydse fingre for at alt går som det skal og at vejret bare arter sig nogenlunde! ;)
  18. Vi tager 14 dage til Skotland! Men først til sommer så efter brylluppet tager vi et par overnatninger på en kro bare for at komme lidt væk....
  19. Wouw!!! :carrot: :carrot: Hold da fast hvor en flot kjole!!! Jeg er helt vild med det broderi på den og synes da bestemt du skal have sløret også... flot kjole
  20. De polterabender jeg har været med til har pigerne og drengene mødtes om aftenen til fælles spisning og fest og der gjorde vi det at venners kærester osv "kun" var med om aftenen. (altså dem man ikke kendte så godt) Så er de stadig med til at fejre dig/jer og du kan lære dem bedre at kende.
  21. Helt enig!!! :carrot: :carrot: Super flotte kjoler begge to men nr 1 er nok min farvorit....
  22. Uden tvivl nr 1!!!! Med de samme begrundelser som er givet af de andre.
  23. Helt enig!!! Den du har valgt er min farvorit! :carrot:
  24. Kan ikke se den gamle dame - selv efter forklaringen. måske er det nemmer med denne så øre og øjne af den unge giver øjne på den gamle. hår af den unger er pandehår til den gamle hagen af den unge er den gamles næse halskæden er munden af den gamle - den gamle kigge skråt fremad. Sandra Hurra Så er jeg pgså med på det med damerne!!! Langt om længe....
  25. UD og prøv!!! :carrot: :carrot: De oplever masser af gange at der ikke bliver købt noget! Kan du ikke evt. tage en med som kan hjælpe dig med at sige det???