anita80

Medlem
  • Antal besvarelser

    10,178
  • Tilmeldt

  • Sidste besøg

  • Days Won

    2

Alle besvarelser af anita80

  1. Kære alle BK'ere! Jeg har modtaget nogle PM'ere, hvor der er andre kommende brude, der gerne vil have en skabelon eller forklaring på, hvordan man folder de der lommetørklædeholdere. Så nu har jeg lavet denne "fotoserie" med billeder, så I kan se, hvordan jeg har gjort det. Der er sikkert også andre måder at gøre det på, men jeg vil gerne dele mine erfaringer med jer. Her er først billedet, som Annaperenna havde lagt ind i sin egen tråd. Den blev jeg inspireret af. Så er vi klar til 1. trin: På et stykke papir i A4 størrelse måles 22 cm i længden.
  2. Så har vi lige set de første billeder af bruden! Det lover rigtig godt! Hun ser smuk ud! Så venter vi bare på de første "rigtige" billeder!
  3. Tillykke med at du nu har været en gift kvinde i en hel uge! Kram til dig
  4. Stort TILLYKKE med dagen, Helle! Jeg håber, I får en fantastisk dag med kærlighed og masser af overraskelser! Alt, hvad I har lavet, er så flot lavet og tilrettelagt! Jeg har stor respekt for jeres kagearbejde! Det er et flot resultat! Brudebuketten er så smuk, Helle Jeg er så glad for, at du er tilfreds med negleresultatet - jeg synes også selv, at det blev flot, og den flækkede negl krydser jeg fingre for holder. Endnu en gang tillykke med dagen, Helle-pigen!
  5. Jamen Helle - jeg blev så glad, da du spurgte mig! Det er jo en ære, søde! Jeg glæder mig helt vildt. Hold op, det skal nok bliver superhyggeligt! Og jeg er så super super glad for, at du sagde ja Og du kan tro, at vi skal hygge - du kan sikkert godt selv huske, hvordan du havde det i maven aftenen før ;) DET kan jeg!
  6. Jamen Helle - jeg blev så glad, da du spurgte mig! Det er jo en ære, søde! Jeg glæder mig helt vildt. Hold op, det skal nok bliver superhyggeligt!
  7. Weeeee Anita! Blev vildt glad da jeg så, at du havde været herinde og lure Også rigtig skøn påske :smilie_oster05: til dig og gemalen. Vi ses snart!! Om ikke andet, så 2. maj og kan vi ikke vente så længe, må vi finde ud af noget inden :smilie_oster03: Ov, ja, du siger noget! Jeg har helt glemt at skrive dig på 2. maj-listen, vense. Det skal ske lige med det samme.
  8. Kære Helle-pigen! Jeg kom lige herind, og så ville jeg lige lægge en lille hilsen til dig. Rigtig god påske til dig og din familie! Jeg håber, vi snart ses igen.
  9. Mini-kager Fandt disse søde mini-kager, som jeg gerne vil dele med jer. Læg gerne flere ind.
  10. Johannes Langkilde og fru Sisse:
  11. Er det fra Ribe-afd?? Ja.
  12. Helle, det skal du absolut ikke tænke på. Ellers havde jeg jo ikke lagt et billede ind. Jeg er udemærket klar over, at det ikke var jordens flotteste kage, men som du skriver, smagte den godt. Det, som jeg bliver stødt over, er ordvalget. Jeg synes, at ord som "skrækeksempel" er et meget stærkt og nedsættende ord at bruge! Og det vil jeg ikke stå ukommenteret hen, idet det var min bryllupskage. Jeg har været her på Bryllupsklar længe, og jeg er ikke stødt på sådan et ordvalg før. Jeg håber, at de pågældende brugere kan forstå, hvad jeg mener! Jeg håber ikke, at nogen herinde skriver sådan om fx en andens kjole.....
  13. Betjening og tøj ok, men find en RIGTIG skrædder! Min mands bukser skulle lægges op af damen, der havde ABC! Det var mildest talt en katastrofe! Det kunne et barn i 5. klasse have gjort lige så godt!
  14. Jeg tror, jeg har fattet pointen! Endnu en gang tak for de pæne ord!
  15. Jeg kender godt vejgård bageri , har boet der engang lige om bag ved, og ja de er rigtig gode. Desværrer tror jeg ikke de bringer 100 km ud. men tak for tippet . Det lyder rigtig godt, hvis det altså kunne laves i etager, Har dog set et billede i Anita80's tråd og er faktisk skræmt over udseenet, hvordan så jeres prøve kage ud ? Tak for alle svarene Tak for de pæne ord! Det skal så nævnes, at min mand lider af en stofskiftesygdom, som satte nogle begrænsninger for hvad der kunne kommes i. Det skal også nævnes, at det var forholdsvis varmt i vejret, så det var faldet en smule sammen. Men til din information, så havde vi en god dag, trods en kage, der så skræmmende ud!
  16. Da prinsessen fik sin Mario Så fik jeg endelig tid til at få begyndt min beretning. Så her starter den altså! Bare for en ordens skyld, kommer her lige et index: - Æresportsarbejdet - Om morgenen på vores bryllupsdag - Billeder hjemmefra mine forældre - Vielsen - Ude foran kirken - Bryllupsfesten - Godnat - Dagen derpå - Udklip fra avisen - Bryllupsrejsen - Fotografens billeder
  17. Fedt at Linda vandt! I øvrigt var det også fedt, at det var Linas kandidat, der løb af med sejren! Så kan de to herrer lære det, kan de!
  18. Dejlige billeder, søster!
  19. Hvor er det bare en FLOT kjole!
  20. Jeg ved ikke helt, hvem jeg håber vinder. Jeg synes, at Linda er rigtig god, så hvis jeg skulle vælge, ville det nok være hende. Min favorit Claus er desværre ikke med længere. Jeg tror, Mohamed har en stor chance for at gå hele vejen.
  21. Rigtig god tur, søster! Glæder mig rigtig meget til at høre om turen!
  22. Jeg havde en god oplevelse, da jeg købte min kjole der! Jeg fik en god betjening, og det var endda indehaveren, der sagde, at oplægningen af kjolen skulle laves om. Det var ikke noget, jeg selv havde bemærket.