spirsine

Medlem
  • Content count

    84
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by spirsine

  1. Her er vores fælles: Her er mit kælenavn (prinsessen) Min mands kælenavn (Professor - fra Pokémon)
  2. Nu ved jeg ikke, hvor handy I er, men hvis I er til det lidt utraditionelle, hvad så med at lave et selv? F.eks. ud af træ. Google har masser af eksempler herpå. Ja, det var det vi gjorde heroppe i det nordjyske, så det er nok derfor jeg selv er så vild med ideen, fordelen er, at det er meget billigt, hvis man har lidt træ i overskud
  3. Ej hvor er de pæne. Hvilken opskrift bruger du til sukkermassrn?
  4. Jeg har også haft problemet. I Chrome på min computer. Problemet blev løst, da jeg tømte cachen og slettede mine cookies. Så måske det også kan hjælpe jer at prøve det?
  5. Jeg har fået min far i gang med at lave vores. her er et billede, som det ser i nuværende tilstand.
  6. Her er vores Oplevelser Weber Smokey Mountain Cooker Georg Jensen Season blank stål Georg Jensen Bloom skåle, medium og stor, blank stål. - der er tilbud i Imerco Luigi Bormioli - glas 8 stk Vinoteque Ricco link 8 stk Vinoteque Fragrante link 8 stk Vinoteque Perlage link 8 stk Magnifico Tumbler link 4 stk Elegante Martini link 4 stk Strauss Long Drink 8 stk termokrus, menu sort kontur medium - der er tilbud i Imerco Susanne Schjerning Stager link grå eller hvid. Dug link Old farmers black steakbestik Et blødt skind (lam / rensdyr / ..) Royal Copenhagen Mega Mussel Middags- og frokosttallerkener - eftersom vi intet har i forvejen, så skal vi starte et sted, men hvis I finder noget I vil give os brugt / billigt, så siger vi ikke nej.
  7. Hold fast, hvor ser det godt ud. Er helt skudt i dine birkegrene. Er en smule misundelig. :D Håber, du får den mest fantastiske dag på lørdag!! p.s. hvis du nu overvejer at sælge / bortgive birkegrenene efter, så vil jeg godt melde mig selv på banen.
  8. Kommer også helt an på, hvor meget fyld du kommer i
  9. jeg købte selv to slør på ebay, det ene uden kam, kom af med 160 kr i alt. Så det er en meget billig løsning Ellers er du velkommen til at få mit ene (som jeg ikke kommer til at bruge), men det er tre meter langt og uden kam.
  10. Hvad skal de have for helstegt pattegris??
  11. Gætter på, at det er det her bryllup, Christina snakker om. http://www.bryllupsklar.dk/real-wedding/real-wedding-cecilie-og-nicolai.html
  12. Selvfølgelig. Der er mange måder at gøre det på. Eftersom indlæggene ikke er her længere, så bliver det hurtigt he said - she said, så jeg tror, jeg vil lade den ligge, da det er svært at sige, hvor lang tid de forskellige har haft et tilbud. Dog må jeg side, at jeg personligt var vild med Colorize, hvor de skrev til os, at de nu havde fået en anden henvendelse, men at de ville høre os først, før de gav vores dato videre til en anden. Så ved man, hvad man har at forholde sig til. Det er vel stadig den samme forretning, man får ud af det i sidste ende? Når det så er sagt, så er det rigtig pæne billeder, og prisen er ikke spor gal!
  13. Hej Ki. Jeg har også set de første slettede indlæg. Bl.a. fra en, der også havde fået et tilbud fra FotoFriberg (til samme dato som OP). Jeg ved ikke, hvad der skete med de indlæg, men hvis de var sande, må jeg indrømme at det måske alligevel var relevant at vide. Undskyld FotoFriberg, men det er vel rart at vide som potentiel kunde, om ens tilbud er bindende eller om man kan få det taget for næsen af en, hvis man venter en dag for meget. - og det har vel netop noget med fotografen at gøre, hvis man skal være opmærksom på at fotografen kan booke til andre sider, hvis man er for langsom - uden at give en besked først? Mvh Sine
  14. Tillykke med uddannelsen!!
  15. Ja, jeg er begyndt også selv at lave al fondanten (MMF), men må så indrømme, at når den bliver rullet ud, så bliver den ikke helt så tyndt rullet ud, som købefondanten. Til gengæld smager den bedre. Synes jeg. Ja, jeg kender det godt. Jeg elsker bare at lave kage, så det er lige det punkt, hvor jeg ikke har lyst til at uddelegere, men har så også muligheden for at tage "fri" fra universitetet et par dage.
  16. Brug pastafarve i stedet for frugtfarve, hvis du en dag vil lave en tilsvarende. Det farver som en sindsyg, og med så små mængder, så kan man ikke smage det. Det synes jeg i hvert fald ikke.
  17. Jeg har bagt den her. Bundene er sandkage. Oprindeligt var der appelsinfyld i mellem, men det mest blevet optaget ind i kagen. Så husk at bruge "stiv" creme og bruge lidt mere af den, end man først lige antager måske. Da det jo ligner, at cremelagene skal være tynde.
  18. Superpæn kjole. Tror du ikke, der er mulighed for at undgå kanten på toppen (og måske endda stropperne), hvis man skriver til dem. Kjolen bliver jo alligevel syet på bestilling, og der er korset i toppen?
  19. Hvornår er det seneste, du skal bruge det 100 % endelige budget? (ikke at mit budget på nogen måde når op på 100.000 kr. og derover)
  20. Enten kommer det her til at falde pladask til jorden, eller også kan jeg virke en smule stalkeragtigt. Hvis det tilfældigvis er Lilly i Aalborg, så er jeg forholdsvis sikker på, at jeg tilfældigvis så dig, mens du stod i kjolen, og jeg blev så dybt misundelig. For nok er det en pæn kjole, men som du stod der, var det dig der bar kjolen og ikke omvendt, og det fik både dig og kjolen til at ligne en million. Flodhest? Nej, det var absolut ikke det, jeg tænkte på!
  21. De er også rigtig søde. Vær opmærksom på, at de er lavet af sølv, og jeg mener engang at have læst, at der var en guldsmed der anbefalede ikke at bruge det. Den kan jeg selvfølgelig ikke finde igen, men fandt denne artikel omkring materialerne. http://www.bryllupsideer.dk/forlovelsesringe-og-vielsesringe/ Hvor reelt problemet er, det skal jeg virkelig ikke kunne sige. Der er jo mange, der har sølvsmykker. Måske der er en anden, der ved mere om det?
  22. Vi vil gerne have noget lidt anderledes indgraveret og er gået i gang med en hel liste over muligheder, men det ender nok med at der står 'pinky promise' i hans og 'a natural 20' i min, sammen med et pi symbol. (sæt datoen til sidst og du får 3.1415 fra vores bryllupsdato). ----- betyder at indgraveringen ikke er ens, og at der står det første i den ene ring, og det andet i den anden. ;) One marriage to rule them all (spil på Ringenes herre - one ring to rule them all) - Stadig Thomas' drøm, men det bliver simpelthen for langt med vores minifingre. 0x3c33 (ASCII værdierne skrevet i heksadecimal for <3) Elsker dig ----- for evigt if(love==forever){return true;} a natural 20 (i bordrollespil, når man med en tyvesidet terning slår 20, så sker der altid noget ekstra - man finder det bedste af det bedste, man rammer pulsåret, hvis det var i angreb, man finder en sindsyg godt gemt fælde....) love is many things ----- non of them logical (The Princess bride) don’t panic (Hitchhikers guide to the galaxy) - 9x-7i (less than) 3(3x-7u) (forkortet i<3u) player one ---- player two /// red player --- blue player (symbolikken i at vi spiller det her spil sammen) i love you ----- i know (Star Wars - prinsesse Lea og Han Solo) achievement unlocked it is dangerous to go alone (Legend of Zelda) to infinity and beyond (som Gobbelgybbel også skrev - Toy Story) i choose you (Pokemon) pinky promise (Despicable Me - og noget vi bruger til hinanden)
  23. Det er en Kina butik med blandede tilbagemeldninger, tjek evt trustpilot. Jeg skulle mene, der er gode muligheder for at finde en kjole + skørt + slør herhjemme. Overvej at tage ind i en Lilly butik og fortæl om dit budget. De har someregel kjoler til billige penge.
  24. For os, der desværre ikke har jyllandsposten, kunne du så fortælle, hvad trenden rent faktisk er?
  25. Jeg har vundet Justin Bieber parfume / body lotion / hair mist i Matas' julekalender. Da jeg åbenbart får udslæt af parfumen (prøvet en enkelt gang - og pakken og plastikken rundt om vedhænget er der stadig), og ikke har brugt resten, kunne det være, der var en derude, der havde en datter / niece, der kunne bruge en (ekstra) julegave? Det eneste, jeg gerne vil have betalt, er portoen - eller afhentning i Aalborg.