Ea bea buksetrold

Medlem
  • Antal besvarelser

    644
  • Tilmeldt

  • Sidste besøg

Alle besvarelser af Ea bea buksetrold

  1. Men hvordan skal jeg gøre...?? Jeg synes det er meget svært. Og menukortene. Jeg ved godt hvad der skal stå i dem, men hvordan skal de se ud...?? ( det skal naturligvis matche, invitationer, og bærdkort. Som findes i min bryllups planlægning ) - Og kender i det, når man sidder her og ser de andres invitationer, ja så synes jeg vores er kedelige ved siden af. Er det kun mig der har det sådan...???? Håber i kan hjælpe mig lidt. Og lad mig evt. se jeres krestioner af kirkehæfter. Hilsen Mig. Den fortvivlede..
  2. Ja, overskriften siger det hele. er der nogle der vil fortælle mig hvordan man gør. og skær det venligst ud i pap, jeg har 20 tommelfingre. ( jaa ikke bare 10 MEN 20)!!
  3. Hej alle i dejlige tøser. Med et veloverstået bryllup i maj måned, og maaaaaaaaaaange år, her på Bryllupsklar mener jeg tiden er til at komme videre. - Jeg kan mærke på mig selv, at jeg egentlig ikke rigtig interesserer mig for særlig meget herinde mere. At man kan finde en internet side, hvor man kan få så mange venner, ( godt nok "kun" online), men alligevel. DET havde jeg aldrig troet. En K Æ M P E tak til alle jer tøser, der har hjulpet, støttet, krammet, trøstet, givet gode råd, sagt sin mening, hjulpet med vedhæftninger af billeder og lign. Jeg vil helt klart savne det her forum, ingen tvivl om det. For da jeg er født under en nysgerrig stjerne, vil det være svært for mig, ikke at vide hvordan i forskellige går og har det. MEN.... jeg må videre. - Hvem ved. Det kan være jeg kommer herind igen når sølvbrylluppet nærmer sig. For der skal vel også bruges diverse inspiration til invitationer osv. ha ha. ( sæt nu, jeg stødte ind i nogle af jer til den tid) Ha det rigtig rigtig godt, alle i skønne mennesker. Og held og lykke med alle de fremtide bryllupper, og til de gifte. Held og lykke med jeres ægteskaber. Håber det må gå jer godt. Martin & KI. Også en kæmpe tak til jer. Det er en FED side i har fået bikset sammen her. og i er gode til at holde styr på folk herinde. Med tårer i øjnene, siger jeg hermed. Tak.... og farvel!
  4. Ha ha, ja ses på. www.sølvbryllupsklar.dk Knus herfra. ( og på Madam BK )
  5. EJ, hvor ved du det fra...?? ha ha Jep vi ses derovre så. Knus
  6. Hej Karina. Ved du hvad....?? Jeg er sikker på at du IKKE var fuld. For jeg havde/har det ligesådan efter vores bryllup. ( 17 maj ). Der er mange ting jeg ikke kan huske. Ikke pga fuldhed, men pga der var så mange indtryk den dag, at der er nogle ting, der bare er væk. trist kan man jo sige, men heldigvis har vi hele dagen på video. Og det hjælper da også lidt på hukommelsen, når jeg så ser den. Jeg havde det også sådan at jeg tænkte. hmm, HAR det nu virkelig været en god fest, foe jeg kan ikke huske noget af den. osv osv. Så vær helt rolig. Det er MEGET NORMALT til ens eget bryllup. Trist - men sandt. Håber det hjalp lidt. Mnage hilsner fra Ea
  7. Kan desværre ikke hjælpe. Men prøv at søg efter ham inde på facebook. Held og lykke. Og gi endelig respons tilbage. Hilsen Ea.
  8. dejligt at man har sådanne forældre. Hvad med nogle manchet knapper til din far. Dem kan han jo med garanti godt bruge til brylluppet. et nyt ur en tatovering... hi hi. ( ej, ved jo slet ikke om han er til sådan noget ) gavekort til noget ølsmagning et lækkert bælte. ( det kan måske også bruges til brylluppet ) hmm, tror vist lige det var det. Kan ikke komme på mere lige nu. Ved slet ikke om du kan bruge det til noget. Hilsen Ea
  9. Helt ærligt, så synes jeg ikke at det er DIG, der skal synes det er svært at se dem i øjnene igen. men tværtimod omvendt. hvad ligner det dem, at rode i jeres ting...?? Jeg var godt nok blevet arrig OG tosset på en og samme gang. ( og det er ikke sjovt )!!, når jeg fandt ud af hvad de havde gjort. - Jeg synes det er barnligt det de har gjort. Fulde eller ej. Det er ingen undskyldning.
  10. Hun har skrevet nederst i invitationen, at hun elsker overraskelser. Og hun er VIRKELIG en spasmager. Så hvad skal jeg finde på...?? Synes ikke at en sang er " godt nok ". Har i nogle forslag.? det skal naturligvis ikke koste en bondegård. Det må gerne være noget, hvor hun bliver " udsat " for noget. Evt at være med i joken, på scenen eller lign
  11. Kan jeg få en til at slette alle de andre beretninger...?? Nå her kommer lidt historie om os. Vores historie lyder sådan: Allan og jeg ( Ea) gik begge to i Jægerspris Garden. Allan spillede tromme, jeg var Tambourmajor. Når vi marcherede rundt i de forskellige byer, gik jeg jo som det næsten kan gættes foran, tambourkorpset, hvor Allan spillede på sin tromme. - han har fortalt mig at han gerne gik og kiggede på min lille ( dengang), dejlige mås!! Hmm..... Men men men Allan, havde en kæreste, som også gik i Garden, så det var jo ikke så godt. Engang holdt Allan så en fest, for nogle af hans venner. En veninde og jeg, havde fået opsnuset hvor han boede dengang, ( Ølstykke ) så vi dukkede sørme lige op..!! Nå, aftenen gik. Og der kom mere og mere af de våde varer indenbords. Hmm, hvad skete der så?? Jo der skete selvfølgelig DET Allan og jeg kyssede...! -men mere var der heller ikke i det. Da jeg så nogle år efter startede i lære som kok, på Ølstykke Kro, og jeg en aften skulle i byen......ja, hvem stod så der??? Det gjorde minsanten Allan. Og vi var altså så sammen igen. Denne gang, var det så alvor. Vi flyttede sammen i hans sommerhus i Ølsted. Efter to måneder blev jeg gravid med vores første barn Lisa. ( 9 år ) Ja, det var hurtigt, men sådan går det jo nogle gange!! Da vi nu havde fået barn, mente vi det var det sikreste, at blive gift. Det foregik på Frederiksværk Rådhus. Men jeg har jo altid haft den der drøm, om at blive gift i kirken. Og det skulle vi da også når, pengene lå til det. Det er vi så, så heldige at de gør nu!! Efter at have boet i sommerhus i 5 år, besluttede vi os for at vi gerne ville have noget større. ( også fordi vi gerne ville have et barn mere ) Vi fandt så vores dejlige hus, hvor vi boede i 2 år. Også i Ølsted. - Efter vi var flyttet ind, fandt vi faktisk ud af at jeg var gravid igen. Denne gang, kom der vores dejlige søn ( Jannich ) ud af det. Han er 3½ år. Efter en turbulent tid blev vi seperareret, men allerede efter 4 måneder vidste vi at vi ikke kunne undvære hinanden alligevel. Så vi blev enige om at prøve igen. Og nu bor vi så i Ølstykke. Og da jeg spurgte ham om han ville gifte sig med mig, den 17 maj 2008 og han svarede ja, så blev det sørme til virkelighed. Vores velsignelse kommer til at foregå: Lørdag den 17 maj 2008. kl. 13.00. I Over Dråby Kirke. Jægerspris.
  12. ÅRRHHH... jeg er så irriteret i øjeblikket. Hvorfor det...? Kan i svar mig på det..?? hi hi, nej det kan i nok ikke. Men jeg har bare siden vores bryllup ( 17 maj ) været ked af det/skuffet/irriteret. Det er alle det går ud over. Jeg synes mine veninder er irriterende, og jeg gider dem ikke. Min mand, åhh han er sku også irriterende. Og børnene....ja, de irriterer mig også. Jeg kan mærke jeg er træt når jeg kommer hjem fra arbejde. Ikke bare træt træt. men mentalt træt. Og jeg arbejder kun 30 timer om ugen. - og ikke det mest krævende job. Og min vægt, den går mig også meget på. Jeg har prøvet at tabe mig, men uden resultater. Trods det, at jeg har gået på slankehold, hvor de andre tabte henholdsvis 10-12-15 kilo. Og jeg tabte bare et....!! - Det gør SÅ ondt. Selv tror jeg, at jeg tænker al for meget tilbage på brylluppet, og alle de skuffelser der var med, så det er nok det, der går mig ked af det, og trist. Faktisk ville jeg rigtig gerne gøre det om. Nå, nok herfra. Skulle bare lige af med min agressioner.... GRR... Ea
  13. jeg er så trist, så trist. Kan slet ikke glæde mig over vores bryllup, der blev afholdt i lørdags. Ikke at det ikke var godt. For DET var det. Men det er mere det med at nu sidder jeg med følelsen af at nu er det hele slut. Jeg kommer aldrig mere til at opleve kirken, kjolen, håret, de glade gæster ja det hele. Og der er nogle af tingene fra i lørdags jeg ikke kan huske. ( som om, jeg slet ikke har været der) er der nogle af jer i forvejen gifte, de rkan nikke genkendende til det..? jeg har lige snakket med en veninde og hendes mand. Og de sagde også begge to, at der også var ting fra deres dag de heller ikke kan huske. Og at dagen GÅR MEGET stærkt.!! Jo mere jeg sidder og tænker over det, jo mere får jeg lysten til at gøre det om. Jeg er skuffet over nogle ting. Der var ikke ret mange sange. ( faktisk kun fra min mor, og mine svigerforældre) pinligt, hvis der set ikke havde været nogle.Taler, der var min, og en venindes. Og så den bedste tale den dag EVER. fra vores datter på 10 år. Men alligevel er " det ikke godt nok " forstå mig ret. - Det er ikke fordi jeg forventer det helt store. og skal være dronningeagtig. Meen er bare trist. Det er sikkert svært at sætte sig ind i. Men ville bare have det ud. Så allesammen. NYD JERES DAG. den går meget meget stærkt. ( for stærkt )..!!
  14. GUD JA Lajla. det har du da ret i. Det kan være e har skiftet til deres pyjamas begge to, nu Felix tog sig en "morfar". Så var de ligesom på den sikre side. ha ha. Ej, spøg til side. Jeg ved virkelig ikke hvorfor, de har fået andet tøj på. men det må kunne findes et eller andet sted Godt spottet ellers....
  15. Håber ikke du tror du skal se Kronprinsen blive gift. tsk tsk
  16. ENDELIG en jeg kan give ret. Jeg synes sku også den var røv kedelig. Og buketten, var der heller ikke meget ved synes jeg. Men det er jo smag og behag. Heldigvis. Som skrevet tidligere, så synes jeg altså også hun ligner Mary LIDT for meget...!!
  17. Undskyld. men hvornår er Juli måned blevet til efteråret...?? ha ha
  18. Jeg synes faktisk at hendes brudekjole var røvkedelig, for at sige det rent ud. Og hendes buket, synes jeg heller ikke der var det store ved. Sorry, hvis jeg støder nogle af jer. men det er bare min mening. Synes det var lidt synd, for hun er jo køn, så det var ærgeligt der ikke var lidt mere "spræl" i kjolen. Men nu ved vi jo heller ikke hvor meget man " har at skulle ha sagt " når det er de kongelige.
  19. Rimelig godt spottet af dig.
  20. Ja jeg skylder jer så at sige at den store af drengene ikke er vores søn. MEN min mands lillebror.... ( ja. en efternøler )
  21. har du modtaget noget nu...? havde ikke set du i forvejen havde skrevet, at det var adressen til messenger. ups...
  22. øhh, de er åbenbart for store til at blive vedhæftet. Er du på messenger...?? Og på samme adresse...?? For så tænkte jeg på. om jeg kan sende dem den vej til dig.
  23. JEG MELDER MIG msn er annaengbaek@hotmail.com Ok anna. Tak! Her kommer de så væltende om lidt...
  24. JEG MELDER MIG msn er annaengbaek@hotmail.com Ok anna. Tak! Her kommer de så væltende om lidt...
  25. Vil i se billeder. Så bliver jeg nødt til at bede en af jer om, at melde sig som jeg kan sende dem til via mail, eller messenger. . Og som så derefter vil sætte dem ind for mig. Nogle der melder sig...?? Jeg tænker. Vil i se billeder eller ikke....?? hi hi. ( ej hvor er jeg ond )