Malene91
Medlem-
Antal besvarelser
25 -
Tilmeldt
-
Sidste besøg
Alle besvarelser af Malene91
-
Vi vil gerne hyre nogle folk/unge mennesker til vores bryllup. Men er i tvivl om hvor mange vi bør have, alder og løn osv. tænker vi skal bruge nogen til og stå for og lave maden (evt helstegt rådyr og buffet), anretning, påfyldning, afrydning, rengøring, opvask og muligvis bar. og nogen til og rydde op og gøre rent dagen efter i forsamlingshus. Men hvor mange syntes I? alder på dem? løn de skal have? og hvad mere skal vi tænke på?
-
vi bliver nogen og 60 personer, den voksne, hvad tænker du alder og løn der?
-
Nu er datoen sat og har nu 11 måneder til og tabe mig så meget som muligt. Vi har aftalt at vi skal giftes i en kirke, men kun hvis jeg finder en rigtig brude kjole, men med min størrelse og vores budget kræver det et mirakel, men det er bare det jeg ønsker, men på trods af at motivationen burde være der, synes jeg bare det er såå svært og holde sig på den sunde linje Så hvad er jeres råd?? Derudover har jeg svært ved og finde ud af om vi skal booke kirke i sats på at jeg opnår vores mål, eller hvad vi skal. hvad har I andre gjort?
-
Vi skal vies kl 13 og vi har lidt reception osv bagefter og servere aftensmad ved 17 tiden.. det bliver ta selv bord, og desserten er bryllupskagen, så tror ikke spisning fylder så meget som hvis det var 3 retters middag mm. men hvad laver man efter middag osv? vi ser gerne folk bliver til fest efterfølgende og slår sig løs.. Men hvad kan man lave ind i mellem??
-
Skal ud og kigge på to forsamlingshuse i næste uge, hvad skal jeg huske og spørge om eller sørge for?
-
som overskriften lyder, hvad bruger man mest, butterfly eller slips til gommen?
-
Hej herinde.. Jeg og kæresten har endelig sat datoen og nu skal der forberedes og planlægges.. MEN vi har sat datoen til august 2017, men hvornår sender man invitationerne ud? Vi ved endnu ikke så meget om hvor/hvordan mm da det kommer an på forskellige ting, tænkte selv ca 3 måneder før, da vi der bør vide mht lokation mm, men kan man bestille kirke så tidligt? Bør det være før i forhold til ferier mm? Hvad synes I? Tak på forhånd:)
-
Skal ud og kigge på to forsamlingshuse i næste uge, hvad skal jeg huske og spørge om eller sørge for?
-
Hvor er det henne?
-
Hvad så uden, min H2B snakker om ikke og have noget af det, men ved ikke helt hvad jeg synes om det, vil selvfølgelig ikke tvinge ham, men tænker det er en fest og det høre til, ihvert fald bare i kirken.. hvad synes i om det?
-
UNDER OPDATERING: Lidt om os: Vi er et ungt par på 25 år, vi bor i Sønderjylland med vores dejlige datter på 5 år. Vi har kendt hinanden siden folkeskolen da vi har gået i klasse sammen, og altid haft et godt øje til hinanden, vi er hinandens barndoms crush, men vi kunne ikke tage os sammen før han i 2007 endelig fik spurgt om vi skulle være kærester (16 år). I 2009 friede min kæreste til mig ganske intimt og spontant. Siden har vi fået vores datter og prøvet siden 2014 og få en lillesøster eller bror til hende. Næste år d. 03.08.2017 har vi været sammen i 10 år, og det var egentlig den dato vi ville giftes, men det er desværre en hverdag så vi tager den kommende lørdag d, 05.08.2017, og blive mand og kone. Det bliver et billigt lavbudget bryllup med de nærmeste og bliver holdt herhjemme. Inden den store dag vil jeg gerne nå og tabe mig så meget som muligt, så jeg har en masse jeg skal nå. Men vi glæder os meget og kæresten snakker om at hans frieri skal laves om inden, så det bliver spændende Glæder mig til og skrive mere herinde og opdatere som dagene nærmer sig. GENERELT Save the day: Sendes ud i uge 36 - se dem HER Dato for bryllup: 05.08.2017 Budget: ca 15.000 - 20.000 Kirke: Rise kirke - Aabenraa Farvetema: GULD & HVID Gæster: ca 53 personer inkl os 3 Ringene: Ikke fundet endnu, men skal være guld og måske med hammer look Fotograf: Familie og venner FESTEN: Feststed: Vores lade - ændring måske bliver det er forsamlingshus ;) Dekorationer: Musik: Brudevalsen: Mad: Ta' selv bord med helstegt pattegris og bryllupskagen som dessert Drikke: sodavand, øl, vin, champagne og lidt sprut - alt sammen fra Tyskland Bryllupskage: ved ikke endnu men har en ide med 3 lag BRUDEN: Brudekjole: Undertøj: Sko: Hårpynt/slør: Smykker: Hår: Makeup: GOMMEN: Jakkesæt: skjorte: Pynt: Sko: BRUDEPIGE/VORES DATTER: Kjole: Sko: Hår: Pynt: Kurv:
-
hvor er der bryllups messe, har du evt en hjemmeside?
-
super, tak for svar, jeg er igang med en, også syntes din opstilling var fin, så håber det er ok jeg "kopier" lidt
-
save the date kortene er igang med og blive lavet og fin justeret og regner stærkt med de skal sendes ud her en af dagene, her er hvad jeg har indtil videre
-
Idag, blev kirken bestilt, så nu er datoen fast
-
super fin tråd, følger lige, vi skal giftes samme dato hvordan har du lavet link til dine forskellige emner i din øveste tekt hvor du skriver 'se det her', med link til den tråd?
-
Hvad synes I om dette save the date kort? tænker det bliver sendt ud i løbet af næste uge når vi har snakket med kirkekontoret og fået bekræftet datoen. Er det for tidligt, eller synes i det er fint? Så er vi bare det mere sikre i forhold til folk ikke bestiller ferie der osv.. giv jeres mening
-
Jeg tænker bare at hvis Su skal være med i den endelige invitation, så har vi ikke så lang tid og løber over mit de sidste beslutninger, bestillinger mm
-
Det er 2017 Det var smart det tror jeg vi gør :)
-
Hvad synes I om dette save the date kort? tænker det bliver sendt ud i løbet af næste uge når vi har snakket med kirkekontoret og fået bekræftet datoen. Er det for tidligt, eller synes i det er fint? Så er vi bare det mere sikre i forhold til folk ikke bestiller ferie der osv.. giv jeres mening
-
Det var tidligt kan man godt gøre det så tidligt og hvordan i forhold til og ansøge om og blive gift?