Guest frøknen

hvilke frø er bedst???

10 indlæg i dette emne

Da jeg går meget op i dyrevelfærd har jeg frabedt os riskastningen, dog må folk gerne kaste solsikkekerner efter os, men findes der nogen bedere forslag? For jeg synes ærligt talt at det må være en noget ubehagelig fornemmelse at få kastet bittesmå frø ned i kjolen.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej!

Dette emne har tidligere været oppe. Og mange forskellige mennesker, har mange meninger om det....

Det er en skrøne, at fulge ikke kan tåle risene, der er lavet en videnskabelig undersøgelse om det, og det har intet på sig, at fuglene bliver syge af ris.

Så man KAN TRYGT kaste med ris, uden at skulle bekymre sig om det små kræ!!

Mvh

Malene

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Malene har ret - det ER en skrøne at fuglene bliver syge af risene. Jeg læste en artikel om det i Berlingske Tidende, hvor en ornitolog fastslog at fugle (i modsætning til mennesker!) godt selv ved hvad de kan tåle og ikke tåle. Han syntes derfor ikke, at der var grund til ikke at kaste med ris.

Hvis man synes det er sjovere med hvede, fuglefrø e.lign. kan man da bare gøre det. Men solsikke-kerner er da ikke mindre end ris - tværtimod - så det gør nok ikke den store forskel.

Tja, man må nok se i øjnene at den del af festlighederne (ris i BH'en...) ikke er 'behagelig', men forhåbentlig er det sjovt og festligt.

Mvh Mim

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej

Jeg har skrevet til Dansk Ornitologisk Forening for at få et svar på dette spørgsmål. Jeg håber, at jeg får et svar hurtigt, samt at jeg får tilladelse til at lægge det op på bryllupnu.dk - men under alle omstændigheder skal jeg nok komme med svaret her, når jeg hører fra dem.

Cecilie

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Så er der svar fra Dansk Ornitologisk Forening - jeg lægger bare hele svaret ind her.

"Vi får også en del henvendelser her om foråret om netop selvsamme emne. Og svaret er helt enkelt:

Fuglene går simpelthen uden om riskorn - de vil ikke have med det stads at gøre. Det er aldrig påvist, at fugle har taget taget skade af - eller ligefrem er døde af - at indtage riskorn smidt foran kirken.

Omvendt kan man sige, at man sparer kirketjeneren besværet med at feje riskorn op, hvis man i stedet kaster fuglefrø (solsikkefrø er særdeles gode, og gør ikke ondt at få smidt i nakken). Så skal duer og spurve nok sørge for at rydde op, når brudepar med følge er draget videre."

Så har vi fået det på plads.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Det med at kaste ris over brudeparret stammer tilbage fra oldtidens grækere. Man kastede korn, ris og tørrede frugter over brudeparret for at frugtbarheden skulle smitte af. For i kornet findes kimen til noget nyt og frugtbart. Det finder jeg meget smukt og symbolsk, så det er da en flot erstatning for risene.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer