Guest Pinner

Kageopskrift???

5 indlæg i dette emne

Hejsa alle!

Der skulle vel ikke være nogen der kan være mig behjælpelig med en opskift på bryllupskage??? Har forgæves søgt en uden held.

Det behøver ikke være en 5 sider lang opskfift. bare den er god og så nogenlunde "nem" at ha´med at gøre.

Håber nogen kan hjælpe mig.

Knus Pinner

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej Pinner

På bryllupnu.dk er der en masse forskellige opskrifter at vælge imellem - hvis du vil gøre det rigtig nemt for dig selv, så bestiller du udrullet marcipan og bunde i den rigtige størrelse hos din bager - det er et stort arbejde at lave sin egen bryllupskage, så man kan lige så godt springe de hjørner over man kan Postet billede

Hvis du hører til dem der har to venstre hænder når det drejer sig om bagværk, så vil jeg anbefale dig at kigge på den der hedder bryllupskage med hindbær og toblerong - det er en opskrift udviklet af en der hedder Betina hvor hun har lavet en MEGET udførlig anvisning til hvad der skal laves hvilke dage mv.....

Direkte link til bryllupskageopskrifter: http://www.bryllupnu.dk/kager/opskrifter/b...terforside.html

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Pinner

Jeg har forsøgt mig lidt frem, og har nu endelig (19 dage før mit bryllup Postet billede) fundet frem til den kage vi skal have. Jeg har kombineret lidt på kryds og tværs - en bund af finthakkede mandler, marcipan, æggehvide og sukker - og for at gøre den lidt min egen, har jeg hakket mørk chokolade i den også.

Som creme har jeg forsøgt alle muligt vildt fancy versioner, men har ladet mit smagspanel bedømme - og de er alle faldet for enten creme med hindbær eller kirsebær. Cremen (denne portion passer til en kage med 24 cm i diameter) er lavet af 2 dl. græsk yoghurt ("total" - kan fås i føtex/Bilka, og ellers kan normal yoghurt også bruges), 2½ dl. fløde som piskes til skum, frugt efter behag - ved hindbær ca. 200 g. frosne/ved kirsebær lidt flere og gerne blandet med noget kirsebær dessertsauce. Samt noget vanillesukker.

Fremgangsmåde: mos hindbær/kirsebær/andet frugt blødt, bland det i yoghurt og smag til med vanillesukker. Vend det i det stiftpiskede fløde. Det bliver så til en mousse/creme, som man stiller koldt 1 time - gerne mere. Så fordeler man det på sine bunde i lag (beklæd din kageform med plastfolie, og lav det deri, så holder den formen). Dæk det hele med folie, og sæt den i køleskabet til dagen efter. Ønsker du en mere fast mousse kan du bruge mere fløde. Jeg har også forsøgt mig med at kombinere flere frugtmousser, men uden den store succes - det bliver som min kæreste kommenterede "en kage der ligesom ikke selv kan finde ud af, i hvilken retning den vil gå" Postet billede

Dagen efter beklædes kagen med marcipan/sugarpaste. Jeg har prøvet mig frem med abrikos-marmelade osv. og er komme til den konklusion, at smørcreme er absolut det nemmeste - det "nasser" ikke sådan. Efter "beklædningen" pynter du kagen.

...Og dagen efter igen er det bryllup, og den skal spises.

Hvis du synes det lyder interessant, vil jeg gerne sende dig min helt eksakte opskrift - eller i alt fald links til hvor jeg har "hugget" de forskellige dele. En god ide er også at kigge på "bryllup.dk"'s side, de har et helt afsnit med kageopskrifter. Og det er altså tilladt at tage lidt hist og pist og danne sin egen opskrift.

Knus

Helle

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer