Guest pjevs

Voksne brudepiger

10 indlæg i dette emne

Mine to veninder skal være brudepige ( eller hvad man nu kalder det).

Vi har ikke tænkt os at de skal proppes i en lyserød kjole eller lign. men jeg forventer at de har en eller anden form for kjole på, de behøver bare ikke være ens.

Nå, men i og med det ikke er sådan nogle rigtige brudepiger, så er jeg kommet i tvivl om hvorvidt de skal have en buket.

Grunden til at jeg gerne vil have dem med mig i kirken er, at jeg ikke vil føres op af min far, men at jeg tager min datter i hånden og går med hende.

MEN eftersom hun til den tid er knap 2 år og allerede nu er en temmelig bestemt og temperamentsfuld dame, syntes jeg det er rart lige at have dem til at hjælpe mig, hvis Freja beslutter sig for at være Rasmusmodsat.

Så kan den ene af dem gå med mig op og den anden med Freja.

Jeg vil gerne have røde roser i min egen buket, brystbuketterne bliver med roser og vores dekorationer er roser.

Jeg har så tænkt på om jeg kunne give dem hver en rose de kunne have i hånden, eller virker det dumt??

Andre forslag???

Knus Pia

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg ville også mene man kunne vælge at give dem en anden form for pynt.. Hvis jeg skulle være "brudepige" i min alder, så ville jeg føle det akavet at gå med en buket..

Men en blomst på håndleddet, eller måske en blomst sat i håret, eller en skulderblomst.. Man kan lave en "strop" i små blomster.. (altså som en kjolestrop..)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vore brudepiger var mellem 10 og 14 år og vi syntes faktisk de var for store til buketter og ville dermed heller ikke kunne hjælpe mig med slæbet - eller holde min buket, når det var nødvendigt. Vi gav dem et armbånd hver, så de var ens på det punkt og kunne have et minde om dagen :hug:

Redigeret af Tikkitiks
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Pia

Hvad med en enkelt blomst på hånleddet.

post-15040-1139747386.jpg

På den måde har de hænderne frie til at hjælpe dig og Freja mest muligt.

:hug: Annie

Det var en god ide.

Kan man bestille sådan en alle steder?

Jeg vil tro at man kan få en hver blomsterhandler til at lave dem.

Tag evt. et billede med, så de kan se hvad du mener.

:hug: Annie

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Min terne (voksenbrudepige) frabad sig en buket, netop fordi hun ville ha' hænderne fri til at kunne hjælpe mig mest muligt - og hun ønskede heller ikke andet pynt. Hun skulle også holde min buket under vielsen. Derimod ønskede vores piger hver deres buket og de var 10½ og 13 år... så den fik de selvfølgelig. Drengene (7½ og 10) havde knaphulsblomster og bar ringene, i en kurv, imellem sig.

post-10810-1139816844.jpg

Desværre kan man ikke se min terne på billedet da hun gik bag ved mig, men hun havde den smukkeste lange, grønne kjole på.

-Lisbeth

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Ja jeg har også to voksne brudepiger der hjælper mig og jeg ønsker mig en buket med callaer og de får en enkelt calla eller en ganske lille buket (max 3 callaer) i hånden - det er jo Peter der bestemmer det. Tror de kan alligevel finde ud af hjæpe mig. Men snak da ogs med dine brudepiger hvad de synes eller ville fortrække.

:thumbsupsmileyanim: Sandra

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa..

Da jeg var terne for min veninde sidste sommer fik jeg også sådan et armbånd med en rose på og det var bare så fint at have på!! Så det kan jeg klart anbefale!!

Knus Nanna

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer