mipo

Jeg har lovet

10 indlæg i dette emne

Min søde og altid meget hjælpsomme mor skal holde fødselsdag :bearhug: på lørdag, og som den gode datter jeg er har jeg lovet at lave nmoget lækker salet.

Her kommer i så ind i billedet, for nu skal jeg bruge inspiration til noget lækkert salat. Har selv tænkt på noget med friske jordbær, div. salter, melon eller noget andet.

Så har i gode salat opskrifter så hit med dem ;)

:(

Mie

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Gå på biblioteket og lån eller gå i kvickly/boghandleren og køb "Suveræne salater og andre gode buffeter" Den koster 99,- og er simpelthen geniale Du vil bliver rigtigt glad for den!

HEP det var lige mit svar... :(

Suveræn bog... kanone opskrifter.

:bearhug: God fornøjelse

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Min søde og altid meget hjælpsomme mor skal holde fødselsdag :) på lørdag, og som den gode datter jeg er har jeg lovet at lave nmoget lækker salet.

Her kommer i så ind i billedet, for nu skal jeg bruge inspiration til noget lækkert salat. Har selv tænkt på noget med friske jordbær, div. salter, melon eller noget andet.

Så har i gode salat opskrifter så hit med dem ;)

:bearhug:

Mie

Hej Mie!

Min dejlige tilommende lavede forleden en rigtig lækker salat til os: Den var lavet af rucula, jordbær, parmaskinke, gorgonzola, oliven, pinjekerner og olivenolie henover - og den var rigtig lækker!!! Vi laver den portionsanrettet med salaten i bunden, tre rullede skiver skinke, der mødes i midten, så de deler tallerkenen i tre, så skærer vi tre jordbær i fire dele hver og sætter dem (samlede) i hver af felterne, brækker små stykker gorgonzola af og fordeler dem på tallerkenen (NB! Den er temmelig smagsstærk, så alt med måde...), lægger oliven på og drysser pinjekernerne over. Til sidst hældes lidt olivenolie over, så salaten ikke er så tør.

Håber, det var forståeligt forklaret, ellers send en pm. Held og lykke med kokkeriet, hvad du så end finder på :thanks:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg har lige lavet den salat som jeg regner med at lave igen imorgen.

iceberg-salat, rucula-salat, jordbær og melon kugler, og så lidt hyldeblomst-dressing over.

mums det smager lækkert :yay:

Mie

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Her er ingen salatblade i, men det kaldes en salat. Men man kunne vel blande salatblade i?

Man bruger til 4-6 personer:

2 store advokadoer

1-2 citroner

15 jordbær

ca. 1 -1½ yougurt naturell (evt. med lidt vand i for en tyndere konsistens ("hælde"kons.))

1-2 spsk hakket FRISK mynte

havsalt

friskkværnet sort peber

Og nogle friske mynteblade til pynt

Så skærer man advokadoerne over på midten, fjerner sten og skrællen og skærer advokadoerne i tynde (ikke ultra tynde) skiver, placerer dem i en skål og presser citron over dem, for advokadoerne ikke bliver brunfarvede. Hælder/lægger advokadoskiverne på portionstallerkener eller et fad sådan lidt sjusket men alligevel pænt...

Så halverer eller skiveskærer jordbærerne, drysser jordbær over .

Blander dressingen af yougurth (evt. med kold vand i for at få en hældekonsistens) med hakket mynte, smagt til med salt og peber. Hæld dressingen over, men læg gerne nogle halve jordbær ovenpå dressingen for syns skyld

Pynt med et par mynteblade pr. portion.

Men denne salat skal helst ikke stå for længe, før den spises...så måske kan du ikke bruge den?

Men det er overraskende så fint advokado og jordbær passer sammen...

Redigeret af BIJ
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

4 personer

½ agurk (150 g)

2 gulerødder (150 g)

Mindst 2 slags salat (100 g)

150 g blomkål i små buketter

150 g jordbær i kvarte

50 g små sorte oliven

4 tynde skiver danablu

1 bdt. purløg

2 tsk olivenolie

1 tsk balsamicoeddike

4 skiver durumbrød

Fremgangsmåde:

Skær gulerødder og agurk i tynde strimler evt. med en kartoffelskræller. Det er lettest med en skræller med dobbeltskær.

Anret salater, strimler af gulerødder og agurk og blomkålsbuketter på 4 store tallerkener. Fordel jordbær, oliven og purløg på de 4 salater.

Rør en dressing af olie og eddike, stænk med dressing, lidt salt og friskkværnet peber. Slut af med 2 halve skiver danablu og durumbrød, der er ristet på en tør pande.

....................................................................................................

...............................

Ingredienser:

300 g jordbær i skiver

1 stor fennikel i papirtynde skiver

1 lille bundt kørvel delt i 'fnug'

100 g rucolasalat

100 g frisk mozzarella i skiver

Marinade 1:

3 spsk. balsamicoeddike

2-3 tsk rørsukker

Marinade 2:

Saft af ½ citron

1 spsk olivenolie

Rørsukker

Tilbehør:

200 g brød

Fremgangsmåde:

Marinader:

Bland først de to marinader:

1. Smag balsamico til med rørsukker og rigeligt friskkværnet sort peber.

2. Smag citronsaften til med olivenolie, peber og lidt rørsukker.

Vend jordbærrene i balsamicomarinaden og lad det trække 15 min.

Vend fennikel og kørvel i citronmarinaden og lad også dem trække 15 min.

Anret rucolaen på et stort fad med fennikelsalaten over. Drys med lidt salt. Fordel skiver af mozzarella over og anret jordbærrene herpå. Stænk med balsamicomarinaden.

Server godt med brød til.

Tips:

Fennikel kan skæres i papirtynde skiver med en 'laksekniv' eller på en pålægsmaskine.

....................................................................................................

...............................

Ingredienser:

ET salat hoved/ eller forskellig slags salat i samme mængde.

8 skiver lufttørret skinke (Parma eller Serranoskinke).

1 honningmelon

500 gram jordbær.

Dressing:

2 spsk hvidvinseddike

1 tsk. dijonsennep

1 tsk rosenpaprika

5 til 6 spsk. olie

....................................................................................................

..............................

På www.alletiderskogebog.dk kan du finde en masse spændende opskrifter. Kanon god side

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer