august bruden

bryllup 19. August 2006

13 indlæg i dette emne

Hej hej :balloons:

Så må jeg nok også hellere få skrevet lidt herinde, og ikke "kun" snage i Jeres planlægning og rigtig gode ideer.

Vi har planlagt bryllup siden lør. d. 17.December, hvor min dejlige skat friede til mig.

Jeg vidste intet, vi var på hygge jule tur i københavn og havde hygget og shoppet hele dagen, hvorefter vi sluttede af i et rigtigt jule og romantisk tivoli.

Han fik mig lokket med ud på en lille bro, ved en af søerne, det var mørkt og vi var kun os to, omringet af en masse smuk hyggebelysning.

kærsten spørg hvor højt jeg elsker ham og efter svaret, meget og for altid, sætter han sig på knæ og spørg om jeg vil gifte mig med ham, tårerne brød ud og jeg fik stammet et ja, svært at beskrive men meget overraskende og romantisk.

Jeg vidste overhovedet ingenting, han havde fået lavet en hjertering til mig, og den havde han gået med, på sig i 14 dage, inde i foret på sin skijakke uhmmmm, troede ikke han kunne skjule noget for mig men det lykkedes. :bearhug:

Jeg ville ringe til mine forældre med det samme og fortælle det, men det var ikke nødvendigt, da kærsten jo selvføøøølgelig havde spugt om lov først :hug: det troede jag aldrig han ville have gjort.

Så den har stået på planlægning lige siden. :bearhug:

Men nu syntes jeg godt nok at tiden flyver afsted, vi er ved at få sidste hånd på værket med indbydelserne så de kan komme afsted til d. 19. Juni to md før.

Prøver lige med dette da jeg ikke er den store computer nørd.

Men tak for alt jeres gode inspiration.

fra August bruden Lene :bearhug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jamen, velkommen til din egen tråd :balloons:

Skulle du have tekniske "udfordringer" er bridezillas i dette forum yderst hjælpsomme.

Sikke dog et sødt frieri, man bliver jo helt rørt :bearhug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej igen :bearhug:

Det så jo ud til at virke, så jeg fortsætter lidt igen.

Dejligt at få det hele samlet et sted, istedet for på alle de løse stk. papir, jeg har liggende rundt omkring. :hug:

Tak for de søde velkomst hilsner allerede. :bearhug:

Vi begyndte planlægningen på vej hjem fra kbh. (efter en dejlig overnatning på et skønt hotel.)

På vej hjem til Fredericia skulle tiden jo udnyttes optimalt, så da der skulle tankes, skulle det store bryllupsmagasin købes :) , og hold da op der blev snakket, om alle hver vores forventninger til den store dag, men vi var meget enige om tid og sted.

Men men men :cheerleader3: da vi om mandagen begyndte at ringe rundt, kunne vi godt fornemme, at selvom vi var ude i god tid, syntes vi, 8 md. før, så var det en af de største bryllupsdatoer 19. August 2006.

Men vi var heldig og har fået det hele, som ønskede det. :bearhug:

Vi skal vies kl. 11.30 i Taulov kirke, en lille kirke ved Fredericia , hvor jeg er døbt og konfirmeret.

kl. ca 12.30 er der reception hos mine forældre der bor 500 meter fra kirken, der står den på øl, vin og vand samt sandwichs til gæsterne, mens vi er ude for at blive fotograferet.

kl. 14.15 bliver gæsterne hentet i bus, og kørt til feststedet, Frk. Jensen, som er på kulturøen i Middelfart, den ligger lige ud til lillebælt, så vi skal ud og sejle en tur på lillebælt med alle gæsterne.

kl. 15.00 sejler vi og kl. 16.00 står vi af på bådbroen som ligger lige omkring feststedet.

Fra selvskabs lokalerne på 3. etage er der bare den mest fantastiske udsigt, der er et stort glasparti, så alle gæsterne kan side og nyde havudsigten fra den gamle bro til den nye. :sm:

Når alle mand er kommet tørskoet i land, står den på velkomst drink og bryllupslagkage, (på dækket som de kalder stykket foran spisestedet.)

mens vi pakker gaver op, hvis der lige skulle være en enkelt eller to. :cheerleader3::cheerleader3:

Når sulten er ved at melde sig går vi til bords. kl. ca. 18.00

Der kommer et fem mands orkester og spiller. :balloons:

Vi inviterer 60 gæster, hvoraf de 40 er under 40år. og de sidste tyve er nogen med gang i også, så vi håber på en feste med gang i og knap så mange trationer. -HAHA-

Vi er som sagt ved at ligge sidste hånd på værket med invitationerne, så når de er sendt afsted kan vi, slappe lidt af igen så skal resten jo først være færdigt den 19. August. :hug:

Fortsat god dag fra August bruden :hug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

:) Velkommen til din egen planlægningstråd - sikke en romantisk mand du får dig :balloon:

Ved godt hvor I skal holde festen - har været der et par gange. Det er bare det mest pragtfulde sted - der er jeg sikker på at omgivelserne i sig selv sætter en god stemning for jer :) smadder godt valg :balloon:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

:balloon:

Så er der heldigvis blevet mere styr på indbydelserne.

Nu skal jeg have skrevet navne på indbydelserne, nave og adresser på kuverterne, fundet et sted som kan kopiere vores forside i farver, bundet et silke bånd i "ryggen" samt slikket frimærker. Uhmmmmmmmmmm ;)

Så jeg ved godt hvad søndagen skal gå med.

Imorgen står den på ren hygge og shopping sammen med to veninder, som skal med til brylluppet, så der hygges, og snakkes bryllup :denmarkflag:

Og lørdag står den på rock under broen. :cheerleader3:

Så jeg tror det bliver godt med en dag ved computeren på søndag.

Glæder mig helt vildt til indbydelserne er sendt afsted.

Kan man så ikke godt slappe lidt af igen :denmarkflag::denmarkflag:

God weekend fra August bruden Lene :cheerleader3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg er græde færdig :blush::kiss:

Øv øv øv

Jeg som troede at alt bare klappede med indbydelser, menukort, bortkort, salmehæfter samt takkekort.

Jeg har lavet det hele og skulle så bare lige have kopiservice, til at farvekopiere, alle 300 forsider, på noget rigtig flot tynt silkepapir, med en lidt grov struktur i, mennnnnnnn de vil ikke kopiere det i deres maskine, da de er bange for, at de små fibre fra papiret sætter sig i deres maskine. :bearhug::heart:

Og de ville kun printe det ud på deres eget alm hvide papir.

Er der nogen der har nogle rigtig gode og hurtige ideer, til hvad jeg kan gøre......

Da jeg gerne vil have indb. ud på mandag d. 19.06.06, da gæsterne skal svarer inden d.19.07.06 og til bryllup d. 19.08.06

HJÆLPPPPPPPPP

August bruden Lene

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

vil da lige sige velkommen, og tak for din hilsen som den første i min planlægning.

Dejligt frieri..

Min kæreste friede også den 17 dec, på vores 5 års dag! Så det har været en god dag for os begge.. :bearhug:

FrkLomholt

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer