Guest jeloni

Nyt kørekort, dankort og pas??????

8 indlæg i dette emne

Hejsa!!

Er der nogen der ved hvordan det fungerer med alle sine kort, når man bliver gift. Får man automatisk nye - eller skal man selv bestille og købe dem?

Det er jo også noget med hvis man tager på bryllupsrejse lige efter sit bryllup. Der skal det efternavn der står på billetten og i passet jo passe sammen.

Håber der er nogle der kan hjælpe...

På forhånd tak.

Jeloni

:blink:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej :blink:

Jeg tror kun at du automatisk får nyt sygesikringsbevis. Resten skal du selv skaffe.

Vedr. rejsebiletten er det helt rigtigt at der skal det samme navn i passet som på billetten. Så det kommer lidt an på hvornår du skifter navn og om du kan nå at få nyt pas hvilket navn du skal skrive.

Jeg håber jo stadig på at der når at komme en ændring så man kan skifte navn i forbindelse med brylluppet som i gamle dage (er der nogle der ved hvordan det går med det???). Og da vi så allerede skal ud og rejse om mandagen kan jeg ikke nå at ændre mit pas. Så jeg rejser under mit pigenavn. Jeg har spurgt på paskontoet om der vil være nogle problemer med paskontrollen at mit nye navn ikke står i, men det siger de at der ikke gør så længe at biletten og passet stemmer overens.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa

Vi står nemlig i det problem, at vi rejser på bryllupsrejse et par dage efter brylluppet og det er vigtigt, at der står det samme navn i passet, som rejsen er bestilt i. Min kæreste tager mit efternavn, så derfor skal vi på paskontoret mandag morgen efter brylluppet og have lavet et pas, som skal være færdig senest tirsdag. Det har vi talt med paskontoret om, og det har lovet at det godt kan lade sig gøre.

Jeg har ændret mit mellemnavn til mit efternavn (det som min kæreste også får til efternavn), så jeg er også i gang med at få nyt af alting.

Det eneste du ikke skal tænke på er dit sygesikringsbevis. Det kommer automatisk med posten indenfor et par uger. Men pas, dankort, kørekort mm skal du selv sørge for at fornye.

Håber du hjalp dig lidt.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg håber jo stadig på at der når at komme en ændring så man kan skifte navn i forbindelse med brylluppet som i gamle dage (er der nogle der ved hvordan det går med det???).

Jeg tror du kan få glæde af at læse Trudelutt's indlæg her :blink:

-Lisbeth

Og bare for at vise jer at man altså slipper for at snakk med presten om det, vedlægger jeg pressemeddelelsen fra Ministeriet for Familie- og Forbrugeranliggender og Kirkeministeriet:

Pressemeddelelse den 4. maj 2006 fra Ministeriet for Familie- og Forbrugeranliggender og Kirkeministeriet

For fremtiden bliver det muligt for alle, der skifter efternavn i forbindelse med en vielse, at få papir på deres nye navn på selve bryllupsdagen.

Kirkeministeriet og Ministeriet for Familie- og Forbrugeranliggender har fundet en ordning, som vil gøre det muligt automatisk at få gennemført navneændringen i tilknytning til vielsen.

”I forbindelse med at loven trådte i kraft 1. april, er vi blevet opmærksomme på, at det for mange har stor symbolsk værdi at kunne skifte navn på selve bryllupsdagen. Jeg er glad for, at vi nu har fundet en løsning, der gør det muligt at få en vielsesattest i hånden med sit nye navn, når man træder ud af kirken, rådhuset, eller hvor man nu vælger at blive gift,” siger familie- og forbrugerminister Lars Barfoed.

Således imødekommer den nye ordning en kritik, der har været rejst af enkelte af elementerne i den nye navnelov.

"Den nye ordning er en meget enkel og indlysende borgervenlig løsning. Man behøver kun at henvende sig ét sted for at få den prøvelsesattest, som man skal have for at kunne blive gift, og for at få ændret sit navn i forbindelse med vielsen. I dag skal man henvende sig to forskellige steder, så jeg er sikker på, at mange vil sætte pris på den nye ordning. Det var helt umuligt at forklare, at man efter en vielse på rådhuset skulle hen til kordegnen for at få ændret sit navn," siger kirkeminister Bertel Haarder.

Ordningen indebærer, at ansøgning om navneændring skal kunne afleveres til kommunen sammen med den ægteskabserklæring, som et par under alle omstændigheder skal aflevere til kommunen for at få udstedt en prøvelsesattest, før de kan blive gift. Hvis navneændringen kan godkendes, bliver den registreret og lagt ind i et venteregister i CPR. Når vielsen er gennemført, vil nav­neændringen så kunne få virkning fra bryllupsdagen, og parret kan få udleveret en vielsesattest med de nye fælles navne.

Det vil kunne ske uanset, om vielsen sker i folkekirken, på borgmesterkontoret, i et anerkendt trossamfund eller i et godkendt trossamfund. Ca. en uge efter vielsen vil parterne få tilsendt fødsels- og dåbsattester eller fødsels- og navneattester med de nye navne, som kan bruges som dokumentation i ind- og udland.

Det er ikke nødvendigt med lovændring for at gennemføre den ordning, som Kirkeministeriet og Familie- og Forbrugerministeriet er nået frem til. Det kræ­ver dog en teknisk og administrativ tilpasning af systemet, og ændringen forventes derfor først at kunne træde i kraft omkring 1. juli 2006.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hejsa :blink:

Hold fast hvor er det surt når man næsten lige har fået nyt pas -HAHA- Så skal man lige af med 600,- igen og er det 400,- for kørekort? Vi skulle vist bare have beholdt vores gamle navne :griner:- Syntes bare hele tiden at man skal af med penge op til sådan et bryllup.

:bearhug::bearhug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa,

ved godt det måske ikke kan bruges til meget nu, hvis passet lige er skiftet, men mit er netop udløbet, og vi skal giftes i august, men mit pas er blevet forlænget på paskontoret - gratis :blink:

Så vi kan komme på bryllupsrejse og så skal jeg bare fornye mit pas når vi kommer hjem og så er det først der det koster 600,-

Måske er der andre der står i samme situation...

Knus Mette

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hvis man vil være på den helt sikre side, så anbefaler jeg, at man bestiller billetten til rejsen i sit gamle navn så det stemmer fuldstændig over ens med passet, og så tager man en kopi af vielsesattesten med på rejsen.

Så skal man ikke bekymre sig om nyt navn mv. før man kommer hjem.

Sådan har vi i hvert fald valgt at gøre det, for vi rejser tidligt mandag morgen efter vores bryllup, så vi kan ikke nå at komme på paskontoret.

Og så slipper jeg også for bekymringer om mit pas nu når at blive færdigt med videre, og jeg kan bestille det nye når jeg kommer hjem.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ja, det er møg irriterende - jeg har lige bestilt nyt pas, og det kan jeg så have i to mdr, indtil jeg skifter navn! Så skal jeg af med 600 kr. igen!

Jeg spurgte vedr. kørekort, og han sagde at det gjorde ikke så meget at der ikke blev skiftet navn på det så længe man kun kørte i Danmark, men, at det kunne give problem i udlandet når man skulle leje bil, hvis der ikke stod det samme som i ens pas.

/Lene

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer