Bette79

Brudekjole vs. fest/gallakjole

7 indlæg i dette emne

Hej

Jeg skal giftes til juni - har egentlig købt brudekjolen, men er nu blevet i tvivl om jeg i stedet skal finde en fest/gallakjole.

Jeg vil gerne holde de rituelle og traditionelle begivenheder til kirken, mens der til bryllupsfesten skal være tryg på fest uden klirren på glas, taler m.v. Jeg er ikke god til at være i centrum. Jeg overvejer derfor en fest/gallakjole i stedet for en brudekjole, fordi den måske siger mere fest end bryllup og jeg derved falder mere ind med de andre gæster i stedet for at være 'hvidt' centrum.

Hvordan har I, der er blevet gift i fest/gallakjole, oplevet at jeres valg af kjole blev modtaget? Og var jeres valg af kjole med til at gøre festen mere hyggelig/utraditionel?

Og hvor har I købt jeres kjoler - helst Jylland - og vil I dele billeder er det også meget velkomment!

Mange hilsner fra Lisbeth :thumbsupsmileyanim:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Synes helt klart at du skal have det på du har det bedst med/i. Jeg tror ikke folk i dag er mere bundet af traditioner end at de vil synes du er fantastisk smuk i hvad som helst den dag.

For mig selv kan jeg kun sige at der ikke er andre der skal bestemme hvordan min kjole skal se ud - selv om min mor gerne ville. Sådan skulle det vel gerne være hos os alle, så tag den kjole du ønsker.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg blev ikke gift i en brudekjole - ej heller en galakjole.

Mit bryllup var et formiddagsbryllup med efterfølgende reception - derfor valgte jeg en dragt i "guld" og råhvid.

Jeg prøvede brudekjoler og galakjoler, men følte allerede ved disse kjoleprøvninger, at det var forkert.

På selve dagen var jeg oven ud tilfreds med mit valg.

Så mit råd til dig er - gør, hvad din mavefornemmelse siger. Det er oftest det rigtige

mvh

goodbyehansen

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Lige meget om du vælger en "rigtig" brudekjole eller galla/fest kjole vil du være i centrum den dag :bearhug:.. Det er jo ikke tøjet der gør at folk kigger på dig osv :hug:..

Nu blev jeg ikke gift i hvidt da det slet slet ikke er mig. Jeg ville have en rød kjole og det er temmelig svært at opdrive herhjemme så jeg blev også mange steder vist hen til festkjolerne. Dog syntes jeg der manglede noget. Jeg ville jo gerne have en "rigtig" brudekjole, den skulle bare ikke være hvid!.

At jeg havde brudekjole på gjorde absolut ikke at feste var det mindste "stiv". Da vi havde spist og danset brudevals, blev der skruet op for musikken og jeg stod på dansegulvet hele natten. Sådan en kjole er ret sjov at danse i :loveboard: .

Men altså - hvis du ikke synes en "rigtig" brudekjole er dig, jamen så skal du ikke ha sådan en på :).. Du skal have lige præcis dét du føler er det rigtige. Tror på ingen måde at det er kjolen bruden har på, der gør at festen bliver på en speciel måde :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer