Lisabella

Ave mors brudekjole

13 indlæg i dette emne

Ja, sagen er den min mor blev gift sidste år, kjolen er fra Lilly og en meget enskelt kjole. Og nu står jeg og skal giftes nærste år...

Jeg glæder mig sådan til at komme ud og prøve kjoler, er jo enhver piges drøm :rolleyes:

MEN jeg kan ikke helt glemme den fine kjole der hænger ved min mor... Et stort skørt, meget enkel med skulderstropper... Nu overvejer jeg så om den evt kan syes om således jeg kan få den kjole jeg drømmer om (som jeg ikke helt ved hvad er endnu :blush: ) ? Jeg ved ikke helt om jeg gerne vil have en kæmpe kjole, er det muligt at skørtet kan gøres mindre? Og derudover om den evt kan blive lavet om til selvsiddende?

Ja jeg ved det er mange spg, og jeg nok får mere ud af at spørge en skrædder, men kunne være rart lige at høre om der evt er nogle med erfaring derude??

Og samtidig, ville i selv have taget muligheden hvis den var der, eller er det noget alle brude bare SKAL opleve. Altså alt det med at tage ud og have kjoleprøvning, og glæden ved endelig at have fundet den RETTE!??

Jeg skal nok lige uploade et billede når jeg kommer hjem fra arbejde...

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg har ikke været ude og prøve et hav af kjoler, er dog sikker på det kan være en rigtig god oplevelse.

Jeg fandt min brudekjole i Gul og Gratis, til næsten ingen penge, ovenikøbet lige præcis sådan en som jeg havde i tankerne.

Der skal så muligvis syes noget bindebånd i ryggen...den er liige stram nok :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

jeg synes det var en FANTASTISK oplevelse at prøve en masse kjoler, og det er jo fuldstændig gratis. synes da du skal tage ud og prøve nogle kjoler, kan jo være du får en ide om hvad du drømmer om og evt få ideer til omsyning af din mors kjole :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg var ikke ude at prøve kjoler, men det var kun fordi, jeg VIRKELIG ikke havde lyst. (får syet min kjole). Men når du netop skriver, at du glæder dig til at skulle ud at prøve, synes jeg da bare, at du skal ud og prøve en MASSE kjoler :D Også selvom du ender med mors kjole- du er jo på ingen måde forpligtet til at købe noget. Så hvis du har lyst til at prøve kjoler: go go go! biggrin.gif

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ja, jeg tror også det nok ender med at tage ud og prøve nogle kjoler, for at få ideer, og se hvad der klær mig.

kan heller ikke helt komme over det jo er en del af at finde den HELT rigtige kjole. Tror jeg prøver at tage til en skrædder inden længe,

for at høre hvad mulighederne er, og derefter tager ud og prøver kjoler. Ihhh kan mærke det nu er noget jeg glæder mig lidt til alligevel :cheerleader3:

Redigeret af Lisabella
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

:blush: Hmm kan ikke finde ud af at få vedhæftet billedet, den siger billedet er for stort. Jeg må lige se om jeg kan finde ud af det når jeg har fri... :blink:

Hvis du ikke kan få det hen, så mail billedet til mig, så skal jeg nok sætte det ind. Bare send mig en PM :thumbsupsmileyanim:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Ihh tak tøser. Ja den er super smuk, men ikke den kjole jeg selv ville have valgt, hvis jeg havde stået i butikken.

Men kan ikke helt ryste tanken af mig, at vi kunne bære den samme kjole. Syns det ville være sådan en sød

tanke at genbruge den :rolleyes: Måske man snart skulle prøve den. Bare for at se om den passer :cheerleader3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer