Guest lusseleje

Er det for sent ?

17 indlæg i dette emne

Annonce ♥

Hej lusseleje

Nu ved jeg ikke hvornår du skal giftes,men bestil tid til kjoleprøvning i så mange butikker som muligt nu!

Det er ikke sikkert at de har alle kjoler hjemme i din størrelse, men der er så mange at vælge imellem, så du kan sikkert sagtens finde mindst én du kan lide.

Se at komme igang hvis det er snart du skal giftes.

Der er mange kjoler at prøve for dig derude - det er bare om at hoppe i dem fra én ende til en anden.

Hilsen balou

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Du er ikke for sent ude. Ikke efter min erfaring...

Hende der syede MIN brudekjole, skal i virkeligheden bare bruge 14 dage til 3 uger, og så har hun en færdig brudekjole med det hele (slør, taske...)!! Så du skal ikke fortvivle - der er sikkert mange brudekjoler som springer i armene på dig, lige så snart du bevæger dig ud til butikkerne!

Det er kun ved at være "op over" hvis du forelsker dig i en kjole, som butikken ikke liiiiiiiiige har hjemme i din størrelse - der er MASSER af historier herinde, som viser at det er farligt at stole på at "kjolen nok skal komme". For tit sker der eet eller andet i sidste øjeblik, og det er ABSOLUT ikke det man har brug for, som kommende brud... Så tag rundt til forskellige butikker og kig på de kjoler de HAR i butikken, eller gør som jeg: Få din kjole syet! :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Nu ved jeg jo ikke hvor du bor, men hvis det er i Hovedstads området.... !? Så vil jeg anbefale Bride Fashion i Virum. De har rigtig mange kjoler hængende, flotte og meget forskellige og du kan tage den under armen når du går ! med mindre der skal laves forandringer ;)

Du skal bare sørge for, at fortælle fra start hvornår du skal giftes... så de ikke viser dig kjoler, der er 4 måneders levering tid på !!!!

:) Britt

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

jeg skal også vies den 4. september.

jeg købte min brude kjole lørdags, hvor jeg så og prøvede den for første gang.

så den kan lade sig gøre.

men ellers tager de ofte 3 mdr. om, at komme hjem, de kjoler.

så op hesten og derud af.

hvad og hvor søger du?

:tosset:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg skal også giftes d. 4 sep. og har heller ikke fundet kjolen...jeg føler faktisk også at det er ved at være på tide, når man kigger rundt i forumet så er der jo nogle der finder deres kjole år i forvejen, så :o:):o men jeg er kræsen og ikke just en stang størrelse såååå, men jeg har faktisk været ude og prøve lidt i dag, fandt dog ikke noget, men damen i forretningen sagde at jeg skulle regne med et måned til at få kjolen hjem og rette den til!!! så jeg tror vi skal til at fløtte konfolutterne...(på godt jysk)

Kramz Quaade :plante:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej hej

Jeg skal også giftes den 4/9 og har heller ikke fundet kjolen endnu, men jeg er overbevist om at jeg nok skal finde den og så den til tiden så held og lykke med det.

Knus Malene

Selvfølgelig skal i nok allesammen nå at finde jeres kjole - det bliver i jo nød til... men det er svært. Mit forslag er at mærke efter hvordan i har det i kjolen.

Jeg skal også giftes 4/9, og har købt min kjole for næsten en måned siden. Da jeg havde været ude at prøve første gang besluttede jeg mig for ikke at tage andre steder hen, udvalget var jo kæmpe der hvor jeg havde været og der var mange smukke kjoler, som også sad pænt på mig - men jeg valgte den jeg befandt mig bedst i. Det var forøvrigt også den første jeg prøvede, som sad ordenlig på mig.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg fandt min kjole 6 måneder før, men så har det også kun taget 18 uger at få den hjem, så da jeg var ude og prøve den til 1. tilretning, var der kun 4½ uge til mit bryllup. Så man skal være opmærksom på hvor lang leveringstid butikken har.

Karina

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Det er ikke for sent endnu.. men du skal nok være forberedt på at mange klojer først skal bestilles hjem. Jeg selv fandt min drømmekjole i rigtig god tid... der var nemlig 30 ugers leveringstid på og da den endeligt kom hjem var den stadig ikke som jeg ville have den så jeg var meget glad for at være ude i god tid. Men det er da ikke for sent endnu.. men hvis jeg var dig ville jeg nok skynde mig lidt..

God fornøjelse...og nyd det.. det er en kæmpe oplevelse..

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Heh... ingen grund til panik nej...

Skal selv giftes d. 14. august og de piger der skal sy den er først lige begyndt rigtigt denne weekend.

Vi købte stoffet i torsdags og prøven i ubleget bomuld lå klar i lørdags. Så har jeg ellers stået til rådighed for tilretning osv de sidste to dage. Jeg får billeder ind af prøvningen her først på ugen og glææææder mig til at vise jer dem. Også selvom det kun er en model i lærred. Selve kjolen bliver i den lækreste thaisilke og overdelen (en slags jakke) i helt tyndt og let... noget! Kan sgi ikke uhske hvad det hed. *g*

Pigerne syr når de har tid fra nu af og så skal jeg til endelig prøvning og tilretning af den "rigtige" kjole 3. august. Og jeg er ikke det mindste bange for den ikke bliver færdig til d. 14. august.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Det er ikke for sent... Jeg var i vild panik, for jeg var bange for, at INGEN havde den kjole jeg drømte om, især pga. min størrelse og som ikke ville få mig til at ligne en ballon eller en tørvetriller... Jeg så en annonce på Nettet fra Panayotis - Wedding Factory Store i Odense. De har et fedt udvalg til fornuftig pris, da det primært er sidste års modeller eller har tidl. været udlejet. Man får en kanon god oplevelse og servicering i topklasse, og som "min" ekspedient siger; "Udvalget er ikke så stort, men det gør jo ikke noget, når bare vi har din kjole. -Hun havde ret!

Jeg fik kjolen med hjem med det samme og fik nummeret til en syerske, som lige skal foretage en lille justering.

Håber det lykkes dig at finde din drømmekjole.

Knus Queenpuddy :heppe:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Rolig......... tag 3 dybe indåndinger. DET SKA´ NOK GÅ ALT SAMMEN. :loveboard::):)

Jeg kender fornemmelsen af at være sent ude. Jeg startede med at kikke på kjoler den 15 juni - men var heldig også at falde for KJOLEN den 15. juni.

Det kunne lige så godt have været gået anderledes... ;)

Man kan godt blive lidt splittet af at læse bryllupsklar. På den ene side, får man så mange gode ideéer, hjælpende ord og bliver totalt afhængig - og på den anden side oplever man til tider total frusrtration af at læse hvor meget længere alle andre er nået. :tosset:

Tro på det ! Din kjole er der ude et sted. Du er da så heldig, at alle butikkerne næsten slås om at sælge kjoler med alle de udsalg i øjeblikket.

Knus

Nett.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg er kræsen og har desværre ikke fundet min kjole endnu, og nu har jeg på fornemmelsen at det brænder på. Er der nogle af jer andre der er lige så sent ude?

<{POST_SNAPBACK}>

Hej

Du er ikke sent ude, det er godt ikke at tage det første og bedste. En god ide er dog at vide sit budget for ellers kan man hurtig købe sig fattig!

Jeg har været ude og prøve brudetøj idag og jeg skal giftes d. 21 august og har ikke købt noget endnu.

Min veninde går igang nu med at sy til mig for jeg er kræsen også! Jeg vil rigtig gerne giftes i en tyl nederdel med en top til og det går vi så igang med nu.

Jeg skal så sy kjole til min datter..... :heppe:

De bedste hilsner fra Sophie :loveboard:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer