Maaariiieee

Vores bryllup 'in the making' (:

73 indlæg i dette emne

Hvor er de søde dine rammer og sko!!! :-)

Hvor har du købt dine swarovski-sten?? :-)

-og hvad kostede de?? :-)

Det var et projekt jeg også godt kunne finde på at gå i gang med...;-)

Mange tak! :lol: .

Jeg har fået dem af min farmor. :) . Da hun flyttede på plejehjem fik jeg alle hendes syting og lign., og der var en masse swarovski sten imellem :lol:. Men har før købt similisten over ebay.dk. De er ret billige derinde :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Status

Synes at der med en måneds til tilbage er rigtig mange gøremål - men det er nok primært fordi jeg har så mange idéer...

Skoene er blevet færdige og jeg ELSKER resultatet. :a1221:

post-64631-0-36400500-1367436713.jpg

Rammer til borde og bar er færdige og jeg får printet siderne til 'drinks' i morgen :) . Synes de er blevet ret fine i forhold til udgangspunktet er en ramme til 7 kr fra IKEA :lol: .

post-64631-0-70171200-1367436496.jpeg

post-64631-0-39996800-1367436608.jpg

post-64631-0-48124000-1367436670.jpg

Vi har fået lavet en indkøbsliste over drikkevarer/alkohol som vi skal have i Tyskland, og vi regner med at tage derned d. 13. om dagen - der har vi begge fri :) . Til 60 mennesker har vi regnet ud at vi skal købe for ca. 6000 kr. Det er så uden vin :) .

Vi har haft S.U. i dag og har (+/- nogle udskiftninger mv.) kun fået 1 afbud :lol: .

Jeg ringede også til butikken hvor min kjole hænger og jeg skal bare komme ind en dag 2 ugers tid før for at få den tilrettet :biggrin: .

37 dage til vi skal giftes :loveshower:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Update og hjælp

:biggrin:

Puha, synes det er tæt på, når der stadig er så mange ting der skal nås..

Maden er nu helt på plads. Vi skal have:

Appetizer: 3 forskellige ristede rugbrøds bruchetta.

Forret: Limemarineret laks, portionsanrettet på sprød salatbund, toppet med marinerede krebsehaler og limecreme.

Hovedret: Helstegt frilandspattegris med kold og varm tilbehørsbuffet bestående af: Rodfrugtelasagne // Krydderurtestegte nye kartofler // Pluksalat // Tomatsalat med ristede pinjekerner og parmaskinke // Brød og smør.

Natmad: Hjemmelavede håndæltede grillpølser med traditionelt tilbehør.

Udover vin som er med fra slagteren skal vi til tyskland på mandag og hende drikkevarer og alkohol. Satser på at kæresten ikke løber ind i hasteopgave på firmaet, for vi ville tage afsted om formiddagen på en hverdag for at undgå masser af mennesker.

Vi har også snakket med vores ene fotograf. Min lillebror kender en rigtig god amatørfotograf som skal følge os hele dagen, men til de der 'glansbilleder' har vi fået en professionel

:). Det var den professionelle vi snakkede med. De virkede rigtig søde, og vi snakkede om at skulle tage billederne ved en sø der ikke er langt fra kirken og gården :lol:. Desuden kom 'Trash the dress' op og vende og vi fik en suuuuper idé. Min kæreste og jeg mødte hinanden på Bakken hvor vi arbejde og så ville vi tage derud og lave sådan et fotoshoot :lol:. Godt nok efter brylluppet, men både Jesper og jeg er helt varm på den idé :biggrin:.

Favouræskerne... Jeg havde godt nok mange problemer med at beslutte mig for hvad der skulle i, men nu er det besluttet og de er pakket (næsten da).

Alle gæster får chokolade, tandstikker, blomsterfrø og en lille magnet med et citat om kærlighed og følelser (flere af dem er af børn).

post-64631-0-77831300-1367951943.jpeg

Børnene har istedet fået chokolade og 2 stykker legetøj. Alle med hund har fået en lille pose med 2 hundekiks. Alle singler har fået 2 kondomer.

Jeg har fået mit flotte bånd fra ebay. Fandt dog ud af at jeg mangler 4 meter så jeg mangler lige nogle æsker

:(. Jeg skrev til hende fra ebay og hun virkede meget sød og undskyldte mange gange og sagde hun ville sende de sidste 4 meter.

post-64631-0-72808300-1367951873.jpegpost-64631-0-16057000-1367951917.jpeg

Er desuden næsten færdig med alle mine door-hangers. Mangler bare hullet til dørhåndtaget

:).

post-64631-0-67302700-1367951859.jpg

Er gået i gang med nogle 'rekvisiter' til fotovæggen. Har printet en masse hatte, munde mv. fra nettet som jeg vil laminere og sætte på grillspyd. I kan se dem jeg har printet her:

http://www.accentthe...blog/view/79980

Nu kommer det jeg har brug for hjælp til... KAGEN.

Kagen er nok den jeg stresser mest over. Ikke så meget fordi jeg skal lave den men fordi jeg ikke aner hvordan den skal se ud eller hvor mange portioner jeg har brug for at lave. Mit spørgsmål til jer kommende brude.

Skal den være stablet?

http://www.bageglad....ed-hvide-roser/

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Har lige slugt hele din tråd, kan da ikke forstå jeg ikke har været forbi her før, sikke mange flotte DIY projekter du har, er helt vild med dine ting, de er alle så flotte :thumbsupsmileyanim: Kan sagtens følge dig i stressen over at nå alle ens ideer.. Jeg har tre måneder igen, men har det alligevel som dig, har så mange ting jeg gerne vil lave, men det er lige det med at have tiden til det hele.. Og efter at have læst i din tråd fik jeg lige en ide mere, doorhangers, jeg havde nemlig også tænkt at lave en kurv til de overnattene gæster med forskellige ting, og der passer en doorhanger jo lige ind :fløjt:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Mht kagen tror jeg, at når man er nybegynder, er det sikrest at lave den på stativ. Hvis indholdet ikke er blevet så fast som Mette Blomsterbergs kan du risikere at det falder sammen for dig.

Men har du tjekket Mette Holms vejledning? Hun har lavet en der var stablet.. Men er også øvet..

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Har lige slugt hele din tråd, kan da ikke forstå jeg ikke har været forbi her før, sikke mange flotte DIY projekter du har, er helt vild med dine ting, de er alle så flotte :thumbsupsmileyanim:Kan sagtens følge dig i stressen over at nå alle ens ideer.. Jeg har tre måneder igen, men har det alligevel som dig, har så mange ting jeg gerne vil lave, men det er lige det med at have tiden til det hele.. Og efter at have læst i din tråd fik jeg lige en ide mere, doorhangers, jeg havde nemlig også tænkt at lave en kurv til de overnattene gæster med forskellige ting, og der passer en doorhanger jo lige ind :fløjt:

Ihh mange tak altså :lol: . Altid dejligt med ros :loveshower: .

Mht kagen tror jeg, at når man er nybegynder, er det sikrest at lave den på stativ. Hvis indholdet ikke er blevet så fast som Mette Blomsterbergs kan du risikere at det falder sammen for dig.

Men har du tjekket Mette Holms vejledning? Hun har lavet en der var stablet.. Men er også øvet..

Jeg har lavet kager en del gange før :lol: . Så mit 'problem' er at jeg ikke kan bestemme mig. :rolleyes: .

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

nåeh.... så er vi jo ude i luksusproblemer.... jeg har tonsvis af kagebilleder liggende.. sig til hvis du ønsker spam. Du kan også se nogen af dem på min tråd, men det er bare et lille udpluk.....

Måske kender du svaret indeni allerede??? Men hvis du er i ægte tvivl kan de hjælpe at lave en liste - åh jeg elsker lister: fordele og ulemper... :7himmel:

Go ahead!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Så er det snart!

Hvilket også er grunden til jeg ikke har opdateret i noget tid.. Men nu kommer her lige omkring det sidste nye.

Der er blevet valgt stativ til kagen og ikke mindst topfigur :lol: . Stativet bliver et 6 etagers stativ udformet som en vindeltrappe: http://kagebutikken.dk/product/kagestativ-6-etager-vindeltrappe-1447/.

Kagefiguren bliver http://specialkoebmanden.dk/bryllup-barnedaab-konfirmation-654/kagefigurer-pynt-669/the-love-pinch-bridal-couple-65-x-65-x-14-cm-5632.html

. Var godt nok i tvivl om alle de romantiske figurer, men vi blev enige om at den her alligevel var mere os.

Jeg er nu ude i at putte rigtige blomster på kagen istedet for at lave dem alle i fondant. Det sparer tid, og kagen i sig selv er et ret stort projekt når man har en masse andre projekter :rolleyes: .

Mangler dog stadig at beslutte mig for et komplet design, men med de fleste ting på plads omkring kagen har jeg lidt mere ro i maven.

Vi har hentet drikkevarer og slik i tyskland, så det er også på plads. :lol:

Vi har snakket med præsten og desværre må vi ikke tage billeder under vielsen :td: . Det var hun MEGET striks omkring. Udover det virkede hun nu sød nok, selvom hun vidst synes vi blev gift lidt for hurtigt... Nå, men, vi fik snakket vielsen igennem, også delen med "Vil du Marie....". Som hun sagde blev vi jo ikke gift nu, men sikken et smil på mine læber da vi skulle 'øve' delen med at sige ja :a1221: .

Vi har desuden valgt salmer. Jeg ville have 'Op al den ting som Gud har gjort' og så overvejede jeg 'Midt i alt det meningsløse'. Den sidste vidste jeg bare ikke om var så 'egnet' til bryllup, men det synes vores præst sagtens man kunne - YES. Derudover googlede jeg mig til salmen 'Glæderigt og underfuldt'. Kender den ikke, men teksten var så fin. Jeg må indrømme jeg ikke ved meget om salmer, men de to første har betydning for mig tilbage fra min konfirmationstid .

Jeg nævnte også kirke/salmehæfter til kirken, men H2B synes altså at jeg måtte til at slappe af med alle mine projekter.. Nu må vi se, det er jo ellers forholdsvist enkelt at lave :)

Fik det sidste bånd fra sælgeren, så nu er alle favourboksene færdige. Sikken et kæmpe arbejde, men de er bare blevet så fine! Rammerne er også færdige, og har nu fået printet menuen til dem - er dog lidt i tvivl om jeg skal have menuen på begge sider? Ellers måske bordplan/nogle sjove regler på den anden side..

Jeg har fået lavet toiletkurvene, synes også de er meget fine, men det er svært at begrænse sig med alle de gode idéer man kan finde på nettet :biggrin:. Jeg var lige ved at ville sætte 2 kurve på dametoilettet, men tænkte jeg nok måtte nøjes eftersom toiletterne er lidt små :) . Jeg droppede iøvrigt de hjemmelavede kurve pga. tiden. Så fandt de der hvide i et sæt for en 50'er .

post-64631-0-64474300-1369062785_thumb.jpost-64631-0-54340400-1369062818_thumb.j

Har købt nogle klistermærker i panduro (imod mine ønsker pga. prisen) til at dekorere gæstebogen. Havde kigget på dem før, men de koster 46 kr. pr pakke. Igen pga. tiden måtte jeg bøje mig. Ikke fordi jeg er i mega tidspres, men for at undgå decideret stress over småting. Mangler stadig at skrive de første sider (havde tænkt at skrive kort om hvordan vi mødte hinanden mv.).

post-64631-0-85750700-1369062698_thumb.j

H2B's kusine skulle have stået for vores blomster, men ringede forleden frustreret og ked af hun måtte sige hun ikke kunne hjælpe alligevel. Hun var blevet røvrendt af sin chef og fyret efter 6 år. ØV. Heldigvis har jeg en gammel skoleveninde som arbejder i en blomsterhandler, og hun ville meget gerne hjælpe! Puha. Var lige lidt nervøs for at skulle ned hos en blomsterhandler og give overpris pga. tiden eller lign.

Fotovæggen er stadig ikke lavet, men har overladt projektet til H2B. Han siger han nok skal lave den, så den vægt er af mine skuldre! Vi var ude i weekenden og købe 2 rammer som skal på væggen og jeg er færdig med alle props til væggen :biggrin: .

Derudover en lille ekstra ting. Til gavebordet ville jeg sætte en lanterne som kunne bruges til folk der 'bare' kommer med kort så de ikke ligger ud over hele bordet. Det blev lige hurtigt fixet, og så kunne en til ting krydses af listen :lol: .

post-64631-0-19916200-1369062779_thumb.j

Min lillebror er toastmaster og han synes han skulle have en klokke og et clipboard, så det har han fået! Har købt en klokke i en 10'er og så brugt nogle af klistermærkerne fra panduro. Min far tog et clipboard med hjem fra arbejde og jeg har så lavet nogle lister med info til brormand. Ting som 'tidsplan', 'bordplan', en liste hvor han kan skrive talerækkefølge med info i siden om den traditionelle rækkefølge. Det er jo hans job, men vil gerne hjælpe ham på vej - nok også fordi jeg er sådan lidt perfektionistisk på det punkt, tendenserende til OCD :fløjt: .

Dugene er også i gang med at blive syet. Det er ikke det vilde, men rart at få det på plads. Har fået syet alle dem til de borde vi skal sidde ved, mangler kun til buffet, gavebord mv. :) .

Og så er alt udstyret til baren tjekket efter, så nu er der målebæger, shaker og det hele til de cocktails vi har skrevet opskrifter på.

Bordplanen er også ordnet. Familie altså! Men nu er den som den er.

Så er der håret... Har snakket med min frisør og det skal prøvesættes mandag d. 3. Vi har snakket om stil mv, men mangler lige et slør og noget hårpynt. Det slør jeg har bestilt fra ebay er lidt for billigt at se på, men idéen var også at det under alle omstændigheder var godt til de folk der vil klippe mit slør i stykker :wink: . Så er der pynten - er kommet væk fra et diadem, men er faldet pladask for Gadegaard design. Det er bare rigtig dyrt, men wauw for nogle flotte produkter hun laver. Den her er jeg helt solgt i:

http://www.etsy.com/listing/107752544/wedding-bridal-hair-comb-bridal?ref=shop_home_active

Nu må vi se hvad jeg beslutter, for det er bare mange penge...

Udover alt det positive, så kommer lige noget øv... Jeg har måtte smide ca. 9000 efter min bil pga. sommerdæk og uventet reperation :( . Det er ret mange penge op til brylluppet, men HELDIGVIS har jeg en far som har mulighed for at hjælpe os hvis vi mangler noget. Det er bare øv, ville helst ikke skulle bruge af hans penge. Desuden mangler jeg stadig mandens morgengave. Er SÅ meget i tvivl. Har længe overvejet en tatovering, det er måske bare lidt ærgeligt når man ikke får en egentlig 'ting'? Men det er min back-up plan, specielt fordi der ikke er mange penge på kontoen efter det med bilen, og så ville jeg kunne vente med at købe det til ham til jeg har fået løn og feriepenge.

Nogle med gode idéer til morgengaver ellers? Og hvad synes I med en tatovering, er det 'dumt'? Vi havde snakket om at få lavet en sammen i forbindelse med brylluppet når vi engang får råd, men så synes jeg bare det kunne være en sød tanke, selvom han jo så ikke får noget (har ikke råd til andet som det ser ud pt). Havde også overvejet boudoir billeder, det er også bare dyrt i forhold til hvad man får (synes jeg).

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hold da op manner!!!! Hvor er du langt ... Og hvor er der også meget!!!! Pokkers til bil!!!

Jeg synes dine DIY projekter er så flotte, jeg er sikker på at du kan lave et smukt hårsmykke selv. Ved ikke om du er til den slags men linker lige til nogle rigtig fine silkeblomster, som en anden bruger har vist. Uh det ville jeg gerne kunne...http://m.youtube.com/#/watch?v=ZRoTK5J5nBY&feature=plpp

Mht morgengave, så er der flere tråde med flere gode ideer i flere prisklasser. Det afhænger jo vildt meget af hvilken type din mand er.. Måske vil han endda blive glad for noget hjemmelavet :-) det rummer jo en masse sjæl ❤

Jeg er vild med din lanterne til kort.

Uh,- det er snart 8/6 ( min søns fødselsdag og altid godt vejr)...

Redigeret af dorte s.
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Annonce ♥

Ihh, tak :D

Den er købt til 129 i panduro. Mener der er 10 sider fra start, og så kan man købe ekstra og sætte i (: . Mener det er 49 for 10 ark. Den fås også i hvid :D

Jeg tog ind og købte den i dag.. i sort.. og med de samme bogstaver du hsr brugt, dog bare i sølv. Synes virkelig den er så flot at jeg har tyvstjålet ideen :) har købt 3d sommerfugle klistermærker til også. 311 i alt og så er der 40 lommer..

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ihh, tak :D

Den er købt til 129 i panduro. Mener der er 10 sider fra start, og så kan man købe ekstra og sætte i (: . Mener det er 49 for 10 ark. Den fås også i hvid :D

Jeg tog ind og købte den i dag.. i sort.. og med de samme bogstaver du hsr brugt, dog bare i sølv. Synes virkelig den er så flot at jeg har tyvstjålet ideen :) har købt 3d sommerfugle klistermærker til også. 311 i alt og så er der 40 lommer..

Det skal du da også være velkommen til :lol: . Lyder sødt med sommerfuglene! :biggrin:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer