lei

Medlem
  • Content count

    452
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by lei

  1. Jeg har midstet min liste med spørgsmål til præsten. Jeg havde fundet en lang liste her inde et sted som jeg så havde rettet til , men nu er den væk og jeg kan ikke finde den liste jeg brugte herinde fra. Så er der nogen der har/ved hvem der her en lang liste med spørgsmål til præsten?
  2. Her er min skønne kjole og selv om det snart er 4 år siden - bliver jeg stadig helt varm inden i når jeg ser den. Det er en str. 58 og den er købt gennem Tines kjoler og Alex Hanson.
  3. LEI: Jeg tror, at du er et meget kærligt og humoristisk menneske, der hviler i dig selv på mange måder. Du er, den du er! Jeg forestiller mig, at du arbejder med mennesker, hvor du gør en forskel for dem - måske med ældre eller syge? Jeg tror, at du er en rigtig god veninde, søster og datter - og så tror jeg, at du enten er eller bliver en rigtig god mor. Stilmæssigt er du nok mere traditionel end nymoderne, men jeg tror bestemt at dit hjem bærer præg af lidt af det hele! Dejligt billede af jer - I ser bare SÅ lykkelige ud Hilsen Louise Der er godt nok nogle stykker her der er godfe til denne leg! Jeg er folkeskolelærer - og holder meget af de store elever ( også dem der er lidt bøvlede) Mit hjem er meget sammensat - jeg har alt! moderne kunst og gamle arvestykker.
  4. Wow! der er ret godt "spottet" - jeg er absolut optimist! og kan rigtig god li' traditioner.
  5. Nu vil jeg også prøve - har kommenteret et par stykker ... her er jeg i kjolen..hvem er jeg så?
  6. Jeg var vildt upolitisk - korrekt. MIn mand fik et cigeret-itui og en ligther i "sølv"og nogle bryllups manchet knapper. Han fik det dagen før - selv om det jo ikke er det rigtige tidspunkt, men jeg synes det ville være fjollet at give efter festen , for det var jo her det hele skulle bruges. Han bruger både ligther og itui flittigt. Han synes det er blærest til en fest istedt for en krøllet pakke cigaretter. For mig var der også budskabet, at jeg elsker han - trods fej. Synes nogle gange vi kvinder skal tænke mere på hvad der vil gøre ham glad end på hvad andre siger.
  7. Jeg tror du er en traditonsbundet kvinde, der holder af traditionerne og holder ved dem for din egen skyld ikke for andres. Jeg tror du bor i et meget blandet hjem, hvor der er moderne møbler og hvide vægge- men også med arve stykker og nips. Frem for alt der der hygge! Dit job har jeg lidt sværer ved at byde på men jeg tror det er et service job, med meget menneske kontakt.
  8. Jeg havde bare ben - i en lukket sko med 4,5 cm hæl....og jeg ville ikke gøre det anderledes i dag! Det var ret varmt og jeg havdee ikke problemer med vabler. Jeg går så vidt muligt altid i bare tær ( og gerne ben) så det ville være en pest for mig at skulle have strømper på, på min bryllupsdag. Ang. strømpebånd og bare ben - jeg havde slet ikke noget strømpebånd på! Mine veninder spurgte om jeg havde og svaret var næ - så de ville ikke se det
  9. Hold da op hvor ser du godt ud! Og sikke et skønt vejr...glæder os til at se flere billeder.
  10. Jeg er selv blevet gift for næsten 2 år siden , men elsker at følge med i jer andres forberedelser,men men men - der er ikke kommet en eneste beretning i 2010!!!! Kan det passe at der slet ikke er nogen der har lyst til at skrive om selve festen?? venlig hilsen Den meget nysgerrige
  11. Jeg er selv en str. 54 - jeg købte min kjole hos tines kjoler. Den er fra firmaet Alex Hanson og blev syet efter mål. Den kom til at koste 4800,- og så 400 for at få den rettet til i DK. Prøv først at tag ud og prøv kjoler, de fleste butikker har også i store størrelser. Held og lykke - vi glæder os til at se dig i den helt rigtige kjole
  12. Wow hvor ser I glade ud. Du er super flot i kjolen. Rigtig mange gange til lykke
  13. Så er det vist på tide at få denne side frem igen ..
  14. Jeg kan varmt anbefale coop danmarks hjemmeside i stedet - den er meget nem at bruge og den er billiger end mange andre. Kommer her : fotobog
  15. Jeg elsker min kjole - så den blev solgt med det samme...næsten. JEg havde den hængende i mit soveværelse i 4 måneder - så blev den sat til salg og jeg ved den sakl i brug igen på lørdag...håber at se billeder herinde af den. Jeg ville aldrig få taget den ud af en æske og så kan en anden lige så godt få glæde af den. Jeg har jo en masse billeder og vil aldrig glemme fornemmelsen af at have den på.
  16. Vi boede i Monastir - mellem monastirby og sousse - hotellet fejlede bestemt ikke noget, det er bare ikke et lande jeg har lyst til at besøge igen.
  17. Så kommer der lige en øv øv. Jeg var dernede for 3 år siden - på et fedt hotel, helt ned til vandet....men men men - jeg synes der var rigtig beskidt og ulækkert uden for hotellet. Vi blev bestjålet 2 gange og folk var simpelthen for fattige til at jeg kunne nyde min bytur. Vi fik vist den indre by af en guide, det var fedt for så kom vi lidt væk fra turisterne, men landet er meget meget fattigt. Ved siden af vores hotel lå der en tom byggegrund, den var så blevet gjort til losseplads af de lokale. Vi måtte ikke forlade hotellet til fods da det var for farligt - sådan noget bryder jeg mig ikke om. Kamelturen er helt fantastisk - den kan varmt ( og det bliver det) anbefales. God tur - håber den bliver bedre end vores
  18. Et weekend ophold et sted hvor han gerne vil hen eller hvad med at give ham en mandetur - i sommerhus med gutterne, især nu hvor han skal være farkunne det måske være rart med en "sidste" weekend uden kone og barn?
  19. Min mand syntes også jeg var bridezilla på den ufed måde i meget lang tid, men da der så var 1½ måned til begyndte han at være aktiv - det viste sig bageftyer at han ikke kunne overskue alle detaljerne når der var så lang tid til . En af tingene var også at hans dag ikke ville blive "ødelagt" fordi servietterne ikke passede til blomsterne eller fordi mine negle ikke var blevet ordnet - det er nok en kvinde ting. Mange af os lader de små ting få meget stor magt og det gør at mændene ikke gider deltage! Minm mand synes vi havde en kirke, noget tøj og der var bestilt mad - så blev vi jo nok gift uanset om detaljene ikke var i orden. Så rådet må lyde: Nyd jeres mænd, glem detaljene lidt og få en dejlig dag.
  20. Jeg synes du ser smuk ud! - der er nemlig ikke noget der er smukkere end glade mennesker...og du ser meget glad ud. Jeg glæder mig til at læse mere
  21. Hej Jeg vil bestemt anbefale "tines kjoler" , der er rigtig mange modeller at vælge i mellem og de bliver syet efter mål. Jeg fik den helt rigtige kjole syet efter mål ( i str. 58) til 4850,- og så blev den sendt lige til døren! God "jagt"
  22. Hvis jeg var dig ville jeg tage ud og prøve alle de kjoler du har lyst til nu - og så spørge hvordan de stiller sig hvis du taber dig. Hvis det er er populær kjole kan det jo være at de har den hjemme i flere størrelser. Det nemmeste er jo altid bare at spørge, de fleste butikker vil rigtig gerne hjælpe dig og er meget venlige. God "jagt"
  23. Jeg købte min på nettet ( tines kjoler)- syet efter mål - til 4500,- og jeg kunne vælge mellem ca. 15 farver.
  24. jeg har en rigtig dygtig og billig systue i sønderborg: Jytte's Modesalon Lysvang 14 6400 Sønderborg VOICE Tlf. 74 42 57 57 Det er nede i en kælder og virker lidt mærkeligt til at starte med, men hun er super dygtig og megte billig. Jeg fik min kjole lagt op, kortet stropper, sat et stykke ind under armene( man kunne se babs og nutte) og lavet danse strop for 420 ,- !!!! Hun kan varmt anbefales.
  25. Træk vejert dybt - du skal nok få den helt rigtig kjole. Jeg tror bestemt ikke du er den eneste der har haft det sådan. Mit råd til dig er : tag ud og prøv en masse kjoler! Hav billeder af dem ( evt. fra et katalog, hvis du ikke må tage billeder) og føl så efter, hvad sidder godt, hvad ser godt ud, hvad skal du under ingen omstændigheder have - det er tit lige så vigtigt. Gem så en bunke billeder og tag dem med til din syerske. Sammen kan i helt sikkert finde den rigtige kjole. Held og lykke