Guest Hellef

bryllup i spejderhytte

8 indlæg i dette emne

:mar: Hej med jer

Vi skal giftes til sommer - datoen er ikke fastlagt endnu, da vi først skal have fundet det helt rigtige sted. Vi vil gerne finde et uformelt sted med plads omkring til at gå ture etc. Der skal også gerne være overnatningsmuligheder - vores gæster kommer langvejs fra. Er der nogen, der kender til spejderhytter eller lignende - et sted, hvor der er plads til lejrskoler eller rusture måske. Det skal helst ikke være mere end 60-70 km fra København.

På forhånd tak

Helle

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Der er jo uden tvil naturskønt i Dragsholm - vand og skov. Passer med din km-afstand. Høve-området og Veddinge bakker m.m har mange feriekolonier- hoteller og evt. højskolen. Områdt vrimler med mennesker for KB, som har fundet vej både på ferie og til eget sommerhus.

Venligst Nett.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Helle

Hvis du går ind på www.fdf.dk så er der en hyttefortegnelse. Her skulle det være muligt at finde noget.

Kh

Maja

<{POST_SNAPBACK}>

Hej Maja

Tak for tippet. Jeg har hørt om et sted ved Jægerspris, men det eneste sted jeg kan finde på listen er Jomsborg, og der står, at den ikke udlejes til private fester. Ved du (eller andre) om det alligevel godt kan lade sig gøre?

Helle

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej Helle.

Jomsborg har jeg lige været på i forbindelse med et kursus. Ja, det er rigtigt, at de ikke udlejer til private. Prisen var desuden også uhørt urimelig! :)

25.000kr + 180kr pr. person! Omgivelserne var skønne, men selve stedet (festlokale + hytter til overnatning) var ikke noget særligt. Desuden var køkkenet og dets muligheder heller ikke noget at råbe hurra for.

Nu skal jeg jo ikke helt tage modet fra dig, jeg vil blot dele mine erfaringer med dig.

Vend endligt tilbage, hvis jeg kan være behjælpelig med noget som helst.

Kærligst Nikolette. -HAHA-

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Helle f.

Jeg er selv født og opvokset i Jægerspris. og hvis du har søgt en hytte via fdf, som skulle ligge i Jægerspris, kan det kun være " De 12 ege".

Hvad det koster ved jeg ikke, men gi mig er kald, så skal jeg finde ud af det, da min svigermor er en af lederne i FDF, og som bruger hytten rigtigt meget.....

Håber du kan bruge det til noget.

Mange Hilsner

Ea.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hvis vi taler Jægerspris og omegn er det formentlig KFUM lejren i Kulhuse der tænkes på. Jeg har været deroppe en gang. Hvis det man vil have er en spejderhytte er det formentlig ok men mit eget bud ville være at køre lidt længere og leje Kolonien Solborgen oppe ved Vig. Der er også overnatningsmuligheder i tilstødende hytter og I kan leje det hele for 6.000 kr. i en hel weekend.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer