Frk. Sif

Gift 2 gange

7 indlæg i dette emne

Mange herinde har af forskellige grund valgt at blive gift på rådhuset i hemmelighed og så tage fest og evt. kirke senere. Vi overvejer at gøre det samme, men tænker så på:

Hvilken dato er ens bryllupsdato? Altså den der tæller? Rent officielt er det vel den første men er det ikke lidt forvirrende ved senere sølvbryllup...? Hvis man formoder nogle gæster er de samme kan de vel godt regne ud at datoen ikke passer? :boohoo:

Nogle der har tænkt over det og hvad gør/gjorde I?

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg var til et bryllup i sommers. De viste sig, at parret var gift, og dette egentlig var en velsignelse -og det fandt de fleste (kvinder ihvertfald) hurtigt ud af, da præstens ord lød ved selve ritualet. Så jeg tror godt, man kan have de samme gæster til sølvbryllup, 24 år efter velsignelsen.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa

Den "første" vielse, vil ALTID være den juridiske dato.

Vi er også selv gift på rådhuset i april i år, og den 15. april vil altid være vores bryllupsdag. Vi skal velsignes 3. november næste år. Vores sølvbryllup vil bestemt være den 15. april 2031.

Der er jo heller ikke tale om to vielser, da vielsen er på rådhuset, og I så efterfølgende får velsignelsen i kirken.

Hilsen Helle

PS. Vi ville egentlig gerne have overrasket vores forældre med vores vielse, men der viste sig at min far skulle arbejde den dag, og vi kunne ikke sige, at han skulle tage fri, uden at ville fortælle ham hvorfor. Derfor fik den nærmeste familie det at vide.

Vi havde lejet en minibus til at fragte os alle til rådhuset. Vores forældre og søskende og 7 børn. Det var bare hamrende hyggeligt.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Min søster blev gift den 16. oktober på rådhuset, men da det var af praktiske årsager p.g.a. termin en måned efter - er de enige om at deres bryllupsdag og den de regner efter bliver den 28. april 2007 hvor de skal have den kirkelige velsignelse.

Hun siger også selv at de stadig er "kærester", da de ikke mener de er rigtig gift, og han har også først "friet" i februar i år.

Så enden på det er at man vel kan gøre som man vil med hvilken dato man tæller fra, den officielle og så den man selv føler er officiel.

Inge

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer