Guest Louise&Jacob

Hvornår??

15 indlæg i dette emne

Annonce ♥

Annonce ♥

Vi sendte vores invitationer ud, da der var 5 måneder til brylluppet skal stå.

Hvor lang tid i forvejen afhænger også lidt af, hvor, hvornår mv, synes jeg. Hvis brylluppet skal holdes et sted, hvor det koster folk penge at komme hen, bør man nok give besked i god tid, så det er mulighed for at spare op (kender fx nogle, der blev inviteret til bryllup i Italien 2 måneder før... :loveboard: ). Afhængig af årstiden kan det være en god ide at sende invitationer ud i god tid, så man ikke risikerer at folk har bestilt sommerferie, er rejst på påske. eller juleferie el.lign.

Hvis man enten har fortalt folk om datoen og bedt dem reservere eller sendt Save-the-date-kort ud, så kan man jo trække den lidt længere.

Egentlig synes jeg, at man skal gøre som man har lyst ;)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi har planer og at sende/dele dem ud 4 måneder før. Vi vil gerne selv overrække indbydelserne og vi har en spilleklub hvor vi skal samles 2. lørdag i maj (Vi skal giftes 11. september) så det bliver altså her at vi sender / deler dem ud. Så få som muligt skal vide det inden tid, da jeg synes det er dejligt at overraske venner og familie.

Sanne

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

jeg vil bare fortælle, at vi sendte vores invitationer ud et halvt år før selve brylluppet, men det gjorde vi af 2 grunde. 1 at vi havde hemmeligholdt, at vi skulle giftes, så folk først fandt ud af det, da de åbnede invitationerne, og 2 vi blev gift i august, så folk skulle helst ikke planlægge deres ferierejse der :-)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer