eisenhardy

skuffet

31 indlæg i dette emne

Annonce ♥

Annonce ♥

den ene kunne ikke overskue det, men hun kan sagtens overskue at holde tøsefest. Den anden har valgt at holde hendes søn fødselsdag den dag i stedet for at vælge en anden dag...

Ej hvor plat. Der var jeg godt nok også blevet ked af det.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Se det fra den positive side...

Det er dem der går glip af en pragtfuld dag sammen med dig, når du skal poltes :cheerleader3: Og når du så sidder til dit bryllup og griner med de andre tøser over de ting i lavede på PA´en, så tror jeg det er dem der ægrer sig over at de ikke var med.

Men derfor kan jeg nu godt forstå at du er ærgelig og irriteret :td:

Håber I finder ud af det.

God påske :easter3: :smilie_oster02:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

jeg har egentlig altid været tæt knyttet til dem begge, men efter dette er det ligesom om at den tilknytning ikke er der mere. Jeg har sagt til min mand at han ikke skal forvente jeg gider at deltage i nogle af deres arrangermenter efter dette. Men han kan desværre ikke rigtig sætte sig ind i det. Det er selvfølgelig klart når den ene er hans søster. Alle i familien holder nærmest en hånd over hende, det er til at brække sig over. Vi var inviteret på weekend ophold for et stykke tid siden hele familien med alt betalt, og fordi de ikke lige passede hende, det sted vi squ hen: valgte hun igen at bruge sin latter undskyldning "det kan jeg ikke overskue"

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Måske kan hun ikke overskue det. Det behøver faktisk ikke være en latterlig undskyldning, og at den anden holder sønnens fødselsdag er sgu da ok. Nogen gange må man vælge og seriøst: Et barns fødselsdag er altså vigtigere end en Polterabend.

Blæs det nu ikke ud af proportioner

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Det her lyder som en diskussion du må tage med din mand og dine 2 svigerinder. For du lyder umiddelbart for prinsessesur til at høre på andre end dem der giver dig ret i at det skam er for dårligt.

Jeg har ikke lyst til at blåstemple din ret til at være sur over at de ikke kommer, for jeg kender ikke dig, eller jeres traditioner. I nogle vennekredse er et polterabend bare en bytur som alle andre, hvor man har ret til at vælge fra, hvis man ikke lige gider. Og hvor børnefødselsdage rangerer noget højere end et polterabned. Så slå lige lidt koldt vand i blodet og overvej om I snakker samme sprog.

Tag en snak med dine svigerinder om hvorfor det er at de ikke har prioriteret dit polterabned, Ikke anklagende, men stille og roligt hvor du fortæller at du egentlig er lidt såret, fordi det her er noget der betyder noget for dig, og at det også betyder rigtig meget for dig at de er til stede sammen med dig fordi du føler at de efterhånden er en del af din nærmeste kreds. (Går ud fra at de er inviteret af lyst og ikke af pligt).

Det er lidt tidligt at smide svigerfamilien på porten. Især hvis det bare er over vægtningen af din PA

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Folk har ret til at have forskellige meninger og jeg accepterer dem også fuldt ud. Men det er enormt svært at sætte sig ind i min situation når man har kendt disse mennesker i 12 år nu. Jeg synes bare at det var skuffende, at få at vide at I ikke skulle med. Uanset hvad skal det nok blive en hyggelig dag.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg forstår dig altså fuldt ud.. Jeg ville også være super skuffet, hvis mine svigerinder ikke kan komme til min PA.. Og så tror jeg altså også, som også bliver nævnt på et tidspunkt at det er meget forskelligt hvad der er vigtigt for folk. For nogle er et barns fødselsdag måske vigtigst, hvor andre hellere vil flytte fødselsdagen og så afhænger det nok også hvor gammelt barnet er osv..

Men det lyder da underligt, at have valgt at holde fødselsdagen der, hvis hun har vidst længe at din PA er der og ved at du ikke kan komme fordi du er på din PA - måske er der en anden grund. Noget familie der ikke kunne komme andre dage eller noget i den stil!

Og for din anden svigerinde kan jo være at en aften med nogle tøser hun kender er mindre stressende og uoverskueligt end en dag med masser af gang i den og måske mennesker hun ikke kender!

Anyway, jeg ville egentligt bare give dig et :bearhug: og ønske :smilie_oster02: ... Hold humøret oppe og så synes jeg måske du skal prøve at snakke med dem om det, uden at lade bomben springe :wink:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Nu skal vi snart til påskefrokost hos min svigermor og far, og der kommer de måske allesammen. Jeg kan ikke rigtig snakke med dem der, fordi jeres mænd må ikke vide at jeg ved noget som helst. Men svigerinde holdte dengang fødselsdagsfest for hendes veninder og det indebærer drukfest, og hun kender også alle dem som skal med til polterabend.

god påske til dig også :smilie_oster02:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ja, ok. Så er jeg helt tom for ideer... :biggrin:

Men jeg synes stadig ikke du skal lade det gå dig så meget på! Det er top surt - men det er DEM der misser DIN dag og du får en skøn dag med alle de andre, der gerne vil fejre dig :bearhug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ved ikke om det bare er mig, men syntes måske nok din reaktion er lidt overdrevet....

Jeg ville også syntes mit barns fødselsdag var langt vigtigere end en svigerindes PA.

Og at en siger hun ikke kan overskue det, jamen herre gud da. så er hun da heller ikke ret sjov at have med..

Jeg syntes det lyder lidt som om det er verdens undergang.... og i mine øjne, slet ikke noget at ha så voldsom en reaktion på..

Selvfølgelig er dit bryllup og hva der dertil hører meget vigtig for dig, men det er det jo altså ikke for alle andre. Mit råd er at trække på skuldren og ta den lidt med ro. det er ikke verdens undergang og ikke noget at blive uvenner over. det er trods alt bare en PA.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg synes desværre ikke min reaktion er overdrevet, jeg er bare skuffet over at de ikke har lyst til at tilbringe en dag sammen med mig og mine veninder. Min ene svigerinde som siger hun ikke kan overskue det, så er det da bedre hun siger det lige ud og sige at hun ikke gider. Den anden svigerinde var hende som startede med at snakke om at de skulle holde polterabenden for os. Hendes mand deltager godtnok i polterabenden som finder sted samme dag

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

jamen så kan det jo være, som du selv siger, at de bare ikke vil sige det lige ud og ikke har lyst til at tage med.

Men så er det vel egentlig også bedst de bliver hjemme? i stedet for at have 2 sure hoveder med. som hellere ville være et andet sted..?? så var jeg helst fri.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Naturligvis er du skuffet men har du overvejet den tanke at det måske slet ikke behøver at have noget med dig at gøre overhovedet. Der er jo også den mulighed at de to svigerinder måske bare ikke er så meget til polterabends generelt og at det ikke siger dem noget. Hovedsagen er vel at de kommer til bryllupsfesten.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer