Nynne76

Vi er SÅ skuffet... :(

31 indlæg i dette emne

Hej alle I dejlige piger.

Min H2B og jeg er simpelthen SÅ skuffet over vores familier... Ikke EN eneste vil deltage i vores polterabend. Vores venner som åbenbart står for planlægningen var her og fortælle os det. Simpelthen fordi de var så chokeret, og fordi de ikke ville have vi skulle blive skuffet på den dag!!!

Vi har begge 4 søskende, og ingen er i økonomisk ubalance!! Det var en årsag jeg ellers kunne forstå.

Hver deltager skal af med 400 kr. Det var jeg så fræk at spørge om, for troede jo de havde arrangeret et eller andet helt vild :(

Jeg prøver på at se positivt på det.. Og være glad for at vi har sådan nogel skønne venner som stiller en masse på benene for VORES skyld.

Men hvordan pokker skjuler man lige skuffelsen over sine familier..?? Min H2B tager det meget tungt, og mener de bare kan holde sig væk hele bundtet. Men har fået ham lidt ned på jorden igen. Hans familie har sagt nej med den begrundelse, at han jo har været gift før, og da var de med, så det cirkus gider de ikke igen!!!!

Har I et god råd til hvordan vi skal forholde os. Mener skal vi sige noget? Eller bare holde mund og være glade for de gode venner, den hælder jeg mest til, hvor min H2B vil sige til dem at vi er max skuffet.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Øv, hvor træls for jer :( Kan godt forstå I er skuffede, men ville aldrig selv blande mig i, hvis nogle melder afbud, højst la en kommentar falde om at I er kede af de ikke vil være med. Det er jo helt og aldeles frivilligt at deltage i en polterabend og især når det koster penge.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Først vil jeg sige at jeg er meget ked af det på jeres vegne, jeg kan fuldt ud godt forstå I begge er skuffede...

Hvad angår deres begrundelser. det synes jeg er rigtigt tarveligt.. bare fordi han har været gift før er det jo en ny kærlighed og et nyt kommende bryllup. Jeg synes de skulle være med og fejre ham nu også.. det er jo stort for jer begge. Jeg ved ikke hvad din families grund er til ikke at ville med.. har du spurgt ?

Hvis det var mig ville jeg helt sikkert spørge dem og sige jeg er skuffet over det og at jeg havde glædet mig til at fejre det sammen med jer.

Det er dejligt at I har sådan nogle gode og loyale venner. Og det er dejligt I sammen med dem kan fejre jeres PA. Men når nu det betyder meget for jer at familien fejrer det sammen med jer så synes jeg I skulle sige i er skuffede og kede af det over at de vælger det fra. Og når nu det ikke er økonomien, så må der ligge andet bag.

Jeg synes det er rigtigt trist at I er blev skuffet.

Kæmpe kram til dig :loveboard:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg bor ca. 200 km. fra min familie, og de synes det blir for meget køren, når de også skal herop til bryllup. De kommer heller aldrig når en af vores mange børn har fødselsdag. Hmm. Men vi kan godt køre derned mange gange om året. Man kan godt sidde og blive lidt harm. Min lillesøster blev gift i sommers. Og JEG arrangerede det hele og fik fat i veninder osv. Hun skuffer mig nok mest!!!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Synes det er en dårlig undskyldning at fordi han har været gift før.. Jøsses altså folk er og bliver da vildt kedelige.. ( ville ikke skrive nogle grimme ord ) :shooter:

Kæmpe kram til jer begge, håber i får den mest fantastiske dag alligevel selv om de ikke er med.. :hug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg synes det virker som en utrolig dårlig undskyldning for ikke at deltage. Det meste af min kærestes familie bor også 2 times kørsel fra os, men det betyder da ikke at vi ikke deltager i familiearrangementer.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

ej synes jeg ikke de kan være bekendt.. ligemeget om din h2b har været giftet eller ej.. og kan godt forstå hvis du har svært ved at skjule det. vil jeg have haft svært ved.. synes du skal have et :bearhug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg ville også blive skuffet hvis ikke min nærmeste familie ville kører de km for at fejre mit PA. Det behøver jo ikke blive et helt vildt sent arrangement... eller gå over i monster-druk.. så de sagtens ville kunne køre i bil hjem.. kan virkelig godt forstå dig

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Åhh hvor er I altså søde allesammen... :) Det med at køre hjem for min families vedkommende, er de alle klar over at her er rigeligt med plads til at de alle kan overnatte..Vi har 7 værelser, så der er muligheder nok.

Vi har valgt at sige på lørdag til konfirmation at vi bare glæder os helt vildt til at se hvad de udsætter os for til polterabend.. ;) Så må vi se hvad de siger. Det er hos hans familie vi skal til konfirmation...

Og til min familie har jeg ringet og sagt det præcis som jeg havde det, begyndte faktisk at græde imens. Kunne høre min søster fik det rigtig dårligt med det.

Og så får JEG dårlig samvittighed..!!! Typisk mig. ;)

Men hvor er I alle søde sådan at bakke mig op. Det er virkelig guld værd, når man er ked af det!!! 1000 tak.. :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hvor er det flot du fik det sagt.. jeg håber de tager det til sig og at de kommer til dit PA. Jeg synes det er en fin idé med din H2B familie... bare det siges stille og roligt.. så det ikke bemærkes til konfirmationen....

hvad angår din dårlige samvittghed vil jeg sige til dig, at det kan man arbejde med så man ikke får dårlig samvittighed over at sige sin mening og sige til andre hvad de gør der gør en ked af det, sige fra osv... Jeg har selv været... så ved udemærket hvordan du følte lige der... Men husk at det er helt iorden og okay at at sige fra og at sige til andre det du gør det sårer mig... dem man siger det til bliver formentlig ikke såret over man siger det.. men nærmere flove over deres egen handlen.. og det er også okay de føler det....

Jeg håber du får et vidunderligt PA og at I begge to får dem med der betyder noget for jer at have med :cheerleader3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg bor ca. 200 km. fra min familie, og de synes det blir for meget køren, når de også skal herop til bryllup. De kommer heller aldrig når en af vores mange børn har fødselsdag. Hmm. Men vi kan godt køre derned mange gange om året. Man kan godt sidde og blive lidt harm. Min lillesøster blev gift i sommers. Og JEG arrangerede det hele og fik fat i veninder osv. Hun skuffer mig nok mest!!!

Det er spildte tårer at sidde og være ked af det over familie - been there, done that :) Har de ikke lyst til at komme, så må du jo bare tage det til efterretning. Og så syns jeg ærlig talt I skal lade være med at køre derned så ofte, men lade dem komme til jer også eller håbe på, at de gør. Der er lige langt hver vej - husk det :)

Min mor og far bor hhv 50 og 100 km fra mig - der er kun en storebæltsbro imellem .... min mor har været her 2 gange på 8 år og min far er her en gang om året måske. Mit bedste råd er at få tudet ud over det hele og tag den i stiv arm derfra :) Du skal heldigvis giftes med en mand, som du ved er der for dig :)

Og du skal slet ikke ha dårlig samvittighed over, at du har sagt det - gez du minder mig totalt om mig selv, hehe .... jeg havde også røv dårlig samvittighed, da vi aflyste det store bryllup, for hva nu med min far og mor .... ville de blive kede af det blablabla .... har lært, at man ikke altid behøver please andre, men gerne må kræve noget selv :)

Redigeret af MariaSchmidt
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Du har så fuldstændig ret...!! Vi har også aftalt at vi ikke kører derned så ofte mere som vi ellers gør. Jeg synes bare det blir børnene der blir taberne. De elsker deres bedsteforældre.. Også derfor vi har taget turen derned. Vi synes familie relationer er så vigtige.. MEN man lærer kun nu hvordan man IKKE vil være overfor sine egne børn.

Ville ønske jeg var født ind i en familie hvor man står sammen og har alverdens familie traditioner. Men nej. De har nok i sig selv min familie. Min H2B har fødselsdag i dag, ikke EN fra min familie har ringet og sagt tillykke... FLOT!!!!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg ville være så skuffet, hvis det var mig, men jeg ville også ringe til min søster og spørge hvorfor i al verden hun ikke ville være med. Nu ved jeg desværre at min søster muligvis ikke kommer til min fordi hun har Asberger og ikke altid kan overskue ukendte eller usikre ting...

Håber virkeligt at de nosser sig sammen og tager med alligevel :hug:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Aj, det er altså også skuffende .... man kan sgu da i det mindste ringe .... men de kan self nå det endnu ! :) Har prøvet et par år, hvor min mor ik har haft ringet til min H2B og sagt teløk. Jeg blev sgu lidt rasende, fordi jeg ville få MEGA skæld ud, hvis jeg glemte hendes mands fødselsdag! Så jeg lavede den barnlige .... "glemte" at ringe på hendes (hun har fødselsdag en uges tid efter ham) og vi snakkede ikke sammen i en rum tid, for hun blev RASENDE!

2. gang var sidste år ... der snakkede jeg med hende nogen dage efterfølgende og sagde, at jeg syns fandme det var for dårligt, at hun havde glemt det IGEN! Aj, men hun havde haft SÅ travlt og åhh der var så meget hun skulle tænke på og min mormor var ved at blive små-skør og fandens og hans pumpestok .... ja, hun kunne jo ik huske alt! Det var mig, der forlangte for meget! Snak om at være ego.... kunne jo bare ha givet en undskyldning og det var så det.... men den kom aldrig.

Men ja ... kan godt forstå, at du syns dine børn er taberne ... men hvis bedsteforældrene ikke engang gider komme op og besøge dem på deres fødselsdag, hvilken glæde vil de så nogensinde få af dem altså :unsure:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg bor ca. 200 km. fra min familie, og de synes det blir for meget køren, når de også skal herop til bryllup. De kommer heller aldrig når en af vores mange børn har fødselsdag. Hmm. Men vi kan godt køre derned mange gange om året. Man kan godt sidde og blive lidt harm. Min lillesøster blev gift i sommers. Og JEG arrangerede det hele og fik fat i veninder osv. Hun skuffer mig nok mest!!!

Jeg kan godt forstå skuffelsen. Hurra for skønne venner og øv dem, der er nær og skuffer ....

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Når vi er sammen med dem er de simpelthen fantastiske bedsteforældre.. :) Helt vildt. Sådan som de leger og tager sig af vores børn. De forguder dem, og omvendt. Men de er bare nogle skovle når man IKKE er sammen. Det er som om det er ude af øje, ude af sind.

Nu er det midt om natten. Min mindste datter er mega syg. Og nej, de ringede ikke og sagde tillykke til ham. Han går ikk så meget op i det, men jeg føler de ikke ser ham som en del af familien når de ikke gør det. Hmm...

Tænker lidt at vores forestående bryllup har åbnet mine øjne mht. min familie. Jeg må nok acceptere at de er sådan. For jeg kan ikke få mig selv til at lave ballade, da et evt. midlertidig brud med dem ville være så synd for børnene. :(

Mon man skulle tage en snak med dem en dag der er lagt op til hygge ved grillen. Virkelig fortælle det åbent hvordan vi har det. Er bare mega nervøs for deres reaktion, de kan godt få meget spidse albuer hvis de får kritik. Den må vi lige tygge over. Det betyder rigtig meget for mig at I er så søde, og gider lytte.. 1000 TAK!!! :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Ja, måske du skulle sige noget om det .... det er self lissom første skridt på vejen, hehe. Man kommer langt med kommunikation, haha .... jeg har prøvet mange gange, men lige lidt hjalp det .... men altså .... forhåbentlig ændrer dine forældre sig :)

Ift. fødselsdagen .... jeg syns simpelthen bare det er SÅ røvet altså. Og han er på NØJAGTIG samme måde herhjemme ... åh det gør ikke noget, at de ikke har haft ringet... men jeg kan jo godt mærke på ham, at han blir lidt ked af det - for når dagen er omme, så er det ikke mig, der siger: Nå, din mor har heller ik haft ringet i år, det er ham.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Aw, kære Nynne76, det er hårdt at mangle opbakning og opmærksomhed fra dem, der egentlig burde være de første til at ville deltage i at glæde jer.

Hvor er jeg ked af at høre om de problemer, jeres familie forårsager, og at de sårer jer sådan.

Det må have krævet mod at få det sagt - jeg håber virkelig, at det kan være vejen frem mod bedre kommunikation.

Dejligt at jeres venner både tager initiativ og vil forkæle jer lidt, trods alt :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Kan godt forstå at I er skuffet, og synes det er den mest dumme undskylding i verden at H2B har været gift før, for det skal vel endelig ikke gå ud over dig :(

og dette er jo en ny kone, et nyt liv, og et nyt bryllup, så synes at jeres familie er godt dumme (y)

Så jeg synes osse at i skal spøger dem hvorfor de ikke vil deltag, det ville jeg ha gjort..........

Men håber at I får en helt fantastisk PA selv om at jeres famili er ego :(

så er det jo bare så fedt at I har nogle venner som søger for jer og vil jer det bedste, gode venner er guld værd :cheerleader3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

:bearhug: Jeg kan godt forstå Jeres skuffelse. Nu har I meldt ud, hvordan I føler det, så jeg ville nok lade det ligge - indtil videre. Hvis det var mig, ville det næste træk blive til brylluppet, hvor vi ville holde en lille tale, hvor vi takkede de personer, der var så søde og dejlige at holde en uforglemmelig PA. Så er der nok nogen, der vil føle sig truffet, uden der er sagt noget direkte.
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites
:bearhug: Jeg kan godt forstå Jeres skuffelse. Nu har I meldt ud, hvordan I føler det, så jeg ville nok lade det ligge - indtil videre. Hvis det var mig, ville det næste træk blive til brylluppet, hvor vi ville holde en lille tale, hvor vi takkede de personer, der var så søde og dejlige at holde en uforglemmelig PA. Så er der nok nogen, der vil føle sig truffet, uden der er sagt noget direkte.

Må tilstå, at der er jeg så dybt uenig. Jeg ville tage den op forinden og så lade den ligge på ubestemt tid. Syns at smide en lille sviner til brylluppet ved at holde tale og takke de personer, der var med til PA .... syns timingen er dårlig, da det har potentiale for at skabe en lorte stemning og en masse fnidder hos familierne resten af aftenen - og det er bare slet ikke dagen, hvor man selv prøver at opildne til den slags.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Sender lige en kæmpe krammer :bearhug:

Jeg kan godt forstå I er skuffet begge to. Og de undskyldninger der er kommet frem, bare ikke holdbare, altså vi bor ikke i kina, afstandende i lille DK er ikke så vildt store. Og om det er 2-3-4-osv bryllup, det er da sagen fuldstændigt uvedkommende. Han har fundet en ny kærlighed, og det skal da fejres.

Jeg håber der sker noget positivt, nu hvor du har meldt ud hvordan du har det.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Øv, kan godt forstå jeres skuffelse. Det er jo helt uholdbart. Der er bare ingen gode undskyldninger for det. Jeg synes, at det er flot, at du har fået det sagt til din familie. Jeg tror, at det er vigtigt, at I ikke går og planlægger en "sviner/bemærkning" til brylluppet. det skal jo ikke overskygge jeres dag. Det er nødvendigt - selvom det er ubehageligt - at I forklarer jeres kære familie, at I glæder jer til jeres PA og bryllup og håber at de vil dele dagene/oplevelserne med jer. Straight up, så er det sagt.

MEN hold nu op og det skal I glæde jer over - sikke nogle dejlige venner I har. :loveshower:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Sådan noget øv... vi har begge været gift/viet før men ALDRIG blevet poltet.. første gang frabad jeg det, da jeg var gravid, og havde en kvalme sååå stor.. Men denne gang håber jeg at der skal ske et eller andet.. måske bare en brunch, eller noget.. Vil ønske dig alt Held & lykke.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer