LisserB
Nyt medlem-
Antal besvarelser
7 -
Tilmeldt
-
Sidste besøg
Street credit
0 NeutralAbout LisserB
-
Status
Ny bruger
- Fødselsdag
-
Gentager lige her hvad jeg også skrev i en anden streng: Et indslag jeg har lavet til min venindes bryllup var i stil med en sang, men da halvdelen af bryllupsgæsterne ikke talte dansk (og mange af dem var fra Filipinerne), lavede jeg det som engelsk karaoke. Man kan få nogle rigtig gode versioner via iTunes. Jeg havde så valgt 5 sange (bare 2 vers + omkvæd), som enten bruden (+kvindelige gæster) skulle synge til gommen eller gommen (+mandlige gæster) skulle synge til bruden og til sidst en hvor man skiftedes. Som sangskjulere havde jeg trykt en mikrofon på papir, og rullet dem sammen, så det lignede rigtige mikrofoner. Folk endte med at stå på stolene og skråle med på sangene, så det var klart et hit.
-
Hej, Jeg er helt enig i at det med billedet heller ikke lige passer med min idé om et godt indslag - kender også flere der har fået sådan et "værk" og også har været tvunget til at hænge det op derhjemme. En måde man evt. kan "styre" det på er ved kun at give folk mulighed for visse farver - altså for eksempel en farveskala der passer til brudeparrets møbler derhjemme - det kunne evt. afhjælpe lidt. Jeg blev gift sidste år og min mands onkel er beton-mand (ejer en betonvarefabrik). Han havde uden for festlokalet støbt en flise (ca. 50 x 50 cm) i en form og kunne så da den var tilpas tør, bede alle vores gæster om at skrive deres navne i med en pind. Flisen ligger fint i vores terrasse herhjemme nu. Jeg ved godt at det ikke er alle der har muligheden for det, men det var i hvert fald en gave vi blev super glade for! Et indslag jeg har lavet til min venindes bryllup var i stil med en sang, men da halvdelen af bryllupsgæsterne ikke talte dansk (og var fra Filipinerne), lavede jeg det som karaoke. Man kan få nogle rigtig gode versioner via iTunes. Jeg havde så valgt 5 sange (bare 2 vers + omkvæd), som enten bruden (+kvindelige gæster) skulle synge til gommen eller gommen (+mandlige gæster) skulle synge til bruden og til sidst en hvor man skiftedes. Som sangskjulere havde jeg trykt en mikrofon på papir, og rullet dem sammen, så det lignede rigtige mikrofoner. Folk endte med at stå på stolene og skråle med på sangene, så det var klart et hit.
-
Hej, Jeg har netop fået færdiggjort vores bryllupsalbum. Det er lavet via et sted jeg fandt online: www.myphotobook.dk Det fungerer ligesom alle de andre albums man kan lave online og så få printet, men kvaliteten er bare helt i top. Jeg fik mit leveret igår og er bare super glad! På forsiden er der trykt et billede som jeg selv har valgt, og det fede er at man kan skrive teksterne i med det samme og lave "forstørrelser" altså nogle billeder store og andre små - i én omgang. Jeg har så ladet et par sider være blanke, og der har jeg klistret invitation, menukort, bordkort og lidt andet ind. Da jeg ikke valgte spiral-indbindingen er det ikke super egnet til den "rigtige" form for scrap booking, så jeg tror også jeg ser på en mulighed med et separat ringbind. Men det kan helt sikkert anbefales at benytte myphotobook. (Det skal ige siges at vi valgte en professionel fotograf som gerne ville give os en cd-rom med billederne, og så har vi fået billeder fra 5 andre kameraer (familie og venner) fra dagen. Det har taget fantastisk lang tid at få sat det hele i orden, men jeg er bare så glad nu. Har vedhæftet et par billeder så I kan se lidt af det.
-
Puha, har været der! Min søde veninde ville mig det allerbedste og lagde sig virkelig i selen med planlægningen, men men men, hun inviterede ud fra sine egne ønsker og ikke mine (jeg kan godt være meget selektiv) Så det endte med at min mor og moster var med - HELE aftenen! For det første blev jeg noget overrasket da de stod der om morgenen men det var ikke det værste. Min mor og moster var søde og sjove at have med men min veninde havde åbenbart planlagt et dildoparty hvor "værtinden" så var blevet syg, så det blev rykket til under middagen, hvor min mor og moster stadig var med! AAAAAALT for pinligt, og ikke så løssluppent som man havde kunnet ønske sig. Så mit råd er bare: Sørg for at du får det som du selv vil have det, og så er det bare synd for alle andre. For mig betyder det lige så meget til polterabend'et at man får hvad man vil have som til brylluppet. Man kan aldrig gøre alle glade men på den store dag skal man altså bare sørge for at man selv er glad! Heldigvis ved jeg så nu hvordan min veninde vil have det når hun selv skal giftes næste år - alle skal inviteres
-
Hej, Da jeg lavede vores invitationer, brugte jeg noget tykt papir på ydersiden, og indvendigt havde jeg noget gennemsigtigt papir, som blev sat fast inde i "folden". Den måde jeg gjorde det på var at investere i sådan en lim-pen. Den fungerer præcis som en kuglepen, det er bare lim der kommer ud i stedet, så jeg kunne let lægge en fin limkant inden i folden i det tykke papir og sætte det gennemsigtige derind i. Desuden bandt jeg et silkebånd hele vejen rundt om invitationen - ligesom dem på billederne, så de hjalp også til at holde på det inderste papir. Men lim-pennen kan klart anbefales...Den kan købes i Panduro - totalt yndlingsbutik
-
Hej Alle, Jeg står i den situation at min kæreste har været lidt længe om at komme ud af starthullerne med frieriet, så det gjorde han først for 3 uger siden. Jeg har ventet det sidste år, og har ligesom haft i hovedet at jeg gerne ville giftes på vores 7-årsdag, som er den 21. juli i år. Så selvom vi først snakkede om at vi ville vente til næste sommer kunne nysgerrigheden ikke stoppes, og jeg har hele tiden tænkt på om det mon var muligt at planlægge det hele på så kort tid (det skal siges at som mange andre piger, havde jeg det meste på plads i hovedet allerede, og ikke et ønske om det største prinsessebryllup, eller mere end 50 gæster). Jeg har nu brugt 1-2 uger på at finde frem til et lokale, kirke, præst, catering, lavet invitationen og lagt planer for dagen, men desværre er der nogle der har planer den dag, faktisk har de været rigtig negativt indstillet overfor det og sagt at "hvis I holder det der, kan vi vel godt komme"!! Så vil jeg næsten hellere undvære dem - men det vil man jo heller ikke huske festen for. Det har dog resulteret i at vi overvejer om det så kan blive den 28. i stedet (7 år + 7 dage er vel heller ikke så slemt ) Egentlig vil jeg bare have en super fed fest hvor alle får en masse at spise og drikke, snakken går og dansegulvet bliver brugt flittigt - og det kan da vel ikke kræve så lang tids planlægning?!! Mine planer er som følger: 1) Giftes i Sorgenfri Kirke 2) Køre i hestevogn til fotografering i Dyrehaven 3) Tilbage til reception i egen have (teltet er på plads, låner det af onkel) 4) Videre til fest i festlokale, hyret 2 piger til at stå for det meste + kok som står for anretningen 5) feste til langt ud på natten Som jeg skrev har jeg planer om at meget af det skal laves af mig selv inden, og hvois det blev den 28. ville jeg have 2 ugers ferie op til så det eneste vi egentlig mangler (ud over at få bekræftet at kirken er ledig den 28. også) er sådan set bare at få folk til at komme... Hvad siger I? Er jeg helt tosset ikke at ville bruge et år på at planlægge (+at jeg så helt sikkert kommer til at bygge det op i hovedet til noget som det ikke bliver??) På forhånd tak LisserB
-
Sikke en lækker kage! Det ser super ud. Min kæreste og jeg er dog ikke helt enige om hvor mange penge man skal bruge på en bryllupskage - jeg hælder til at det godt må være en mere "nutidig" kage , altså netop ikke med det helt store halløj indeni (for det kan jeg ikke li') og dermed også måske en lidt billigere en af slagsen, mens han vil have 7 lag og er ligeglad med om kagen kommer til at koste mere end brylluppet! Er der nogen der har en idé til en kage som ikke er en traditionel bryllupskage, men som alligevel minder om en, til en lidt lavere pris?