Carry-87

Bryllup ?

21 indlæg i dette emne

Hej

Jeg og kæresten skal giftes d. 8/8 2009.

Det jeg sidder og bryder min hjerne med,

er om HVORDAN brylluppet skal holdes....

Om det skal være lille og intimt med få gæster,

eller om det skal være det helt store med mange gæster og hele balladen....

Fordi jeg gør mig de overvejelser, er fordi

jeg har svært ved at være sammen med mange mennesker på en gang, og nemt går helt i baglås...

Og vil jo ikke risikere noget,

synes den er svær...

Andre som har forslag, gode råd eller som har det som mig ???

Hjælp er ved at blive skør af de tanker....

Knus

:cheerleader3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Stort eller intimt er jo super-afhængigt af hvem man er og hvad man ønsker...

Jeg synes du skal omgive dig med de mennesker som lige præcis du (og din kommende mand) har lyst til den dag... Er det mange eller få? Hvis det er mange kan det måske hjælpe at det er folk du holder af og at du så ikke bliver så træt af alle menneskerne?

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa

Tak for dine svar...

Ja jeg tror måske osse det ku hjælpe lidt at det er folk vi holder af...

Men er stadigvæk så forvirret og ved ikke hvad vi skal eller ikke skal...

Har jo altid drømt om det helt store med hvid kjole, mange gæster, sang og musik.....

SÅ det rigtig svært..............

:cheerleader3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa

Tillykke med det forestående bryllup. Du kan godt glæde dig til at begynde at planlægge. :cheerleader3:

Jeg har haft samme problem som dig. Hele mit liv har jeg haft svært ved at være den i centrum. Jeg blev altid rød i hovedet og meget let til tårer (ja det med tårene er jeg stadig let til). Derfor var det også utrolig svært for mig den dag min kæreste friede til mig, men det er en helt anden historie.

Jeg har været til noget der hedder tankefeltsterapi 6 gange og der har virkelig hjulpet mig. Nu kan jeg være i centrum uden at have det dårligt med det. Kan virkelig kun anbefale dig at prøve dette så du kan blive klar til den store dag.

For at vende tilbage til enmet så skal vi holde det store bryllup. Vi har valgt at vi skal have fætre og kusiner med og da vi begge har store familier så sniger vi os op på 100 gæster til festen og noget der ligner 140 til reception. Håber så bare at jeg ikke fryser eller noget andet den dag, men ved også med mig selv hvad jeg skal holde mig fra. Der er f.eks derfor at jeg ikke skal holde tale for min kæreste. Det vil jeg ikke kunne for bare tårer.

Håber du kan bruge mit lille indput.

Knus

MissPinky

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Tillykke med det forestående bryllup!

Jeg har ikke de samme problemer som dig, men havde da spekulationer om hvor stort brylluppet skulle være. Vi snævrede det ind til beslutningen om: Vil vi holde et stort bryllup for dem vi BØR invitere, eller et mindre bryllup for dem vi VIRKELIG gerne vil dele denne dag med?

Vi havde været til et bryllup året før med ca. 100 mennesker, hvor vi nærmest ikke tale med brudeparret, fordi der var så mange gæster (og dermed også mange indslag).

Kim har desuden meget antipati imod at sidde ved middagsbordet i alt for mange timer, så vores konklusion var:

Vi inviterede dem vi virkelig gerne ville se, så vi kunne nå at tilbringe tid med dem alle i løbet af dagen, og det blev også resultatet af en pragtfuld dag.

At invitere mange er helt rigtig for andre, så derfor skal I TO finde frem til hvad der føles rigtigt for jer, og selvfølgelig skal du også skele til hvordan du har det følelsesmæssigt med at være sammen med alle de mennesker, for det skal være en god dag for dig!!

Held og lykke med det!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hvordan I vil holde det er jo helt op til jer. Jeg synes det vigtigste er at det afspejler parret og at det bliver en god fest.

Nogle af de ting der fx. kan bryde den lidt finere stemning er fx. små humoristiske indslag (fx sjove topfiguere, servietter eller andet)

Buffet istedet for servering.

og stedet, vi holder det fx i en spejderlejr, det er efter min mening mere afslappet end et hotel.

Jeg synes du skulle prøve at kigge de forskellige bryllupsberetninger og planlægningstråde igennem og se om der er noget der inspirere dig.

Og velkommen til by the way... :thumbsupsmileyanim:

Redigeret af Husse
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Halløjsa

Jeg kunne ikke lade være med at deltage, min kæreste Michael og jeg skal også giftes den 8.8 2009 og indtil videre har jeg holdt mig som et lidt passivt medlem af Bryllupsklar. Jeg sidder med præcist de samme undringer som dig, stort versus lille? Michael og jeg taler om det samme som mange af de andre har forslået, en stor reception og en mindre fest om aftenen. Det er dog rigtigt svært at pusle det hele sammen nu hvor man lige er gået igang med planlægningen, men jeg håber da at vi kan være lidt hjælp til hinanden i løbet af de næste 1½ år :thumbsupsmileyanim:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej.

Kan høre du har det lige som mig. Synes da absolut du så skal holde det intimt uden for mange mennesker, der er jo ikke noget ved at gå i baglås til sit bryllup og gå og være nervøs for det inden tid.

Vi holder også uden for mange, inviterer kun de nærmeste og det i sig selv er mange da jeg kommer fra en stor familie, men har alligevel valgt at holde antallet nede da vi ikke gider en kæmpe fest hvor man ikke når at snakke med sine gæster og det sætter vi højere end som at invitere alle.

Håber det hjælper?

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej

Jeg synes det er noget I kun kan finde ud af. Hvad er jeres drøm.

Min kommende mand og jeg har altid været enig om et intimt bryllup. Da vi ønsker det skal være en fest, hvor vi har tid til alle gæsterne og de gæster der er inviteret er gæster der betyder meget for os begge.

Vi har også valgt et frokost arrangement, med jazzpianist,da vi ikke ønsker et sup, steg og is arrangement.

Vi holder en stille og rolig fest med tryk på hygge og nærvær. Og den tilbagemelding vi har fået fra gæsterne er, at uden de endnu har deltaget, er de ikke i tvivl om at festen afspejler os og ikke noget opskruet noget.

Knus fra Rikke

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej

JEg synes det er vigtigt at du føler efter hvad du har lyst til. Det er jo dit og din kommende mands bryllup. Vi skal have fest for ca 70 mennesker, men ingen reception. Jeg ved jeg kommer til at tude mange gange den dag, men det ville jeg også komme til, hvís der kun var 20 gæster. Det kommer jo også an på hvordan man har det med tåre. Jeg har valgt at sige at det er en del af mig og sådan er det bare. Jeg synes ikke længere det er flovt.

Håber du og din kæreste kommer frem til en løsning i begge kan trives med.

KH

LOuise

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Bearhug.

Jeg skal giftes d. 30/8-09 og har også brudt min hjerne med hvordan det hele skal forløbe. Jeg har enormt nemt til tårer, specielt ved bryllupper, så hvordan vil det ikke gå til mit eget :-) Jeg er kommet til den konklusion:

Vi gifter os i slotparken på dragsholm slot (Jeg vil ikke i kirke) dermed er selve vielsen udenfor, og jeg lægger derfor ikke på samme måde mærke til hvor mange der ved vielsen, da det ikke virker så kompakt som inde i en kirke. Derefter er der reception, og så er der middag og fest med dem der VIRKELIG betyder meget for os. Jeg har dermed valgt at vi kan nå at tale med alle gaesterne, istedet for at alt for mange mennesker oplever os som travle "minglere" der skal nå alle på kort tid, og dermed får en dårlig oplevelse. Husk kun! Det er JERES dag og JER der bestemmer. Jeg ved om nogen hvor svært det er at skulle "skære" gæstelisten ned, men det vil være det hele værd. Det vil gå i JERES historie mere end alle andres :-)

Håber du kan bruge mine små bryllupstanker :thumbsupsmileyanim:

Mange hilsner Nobel

Hej

Jeg og kæresten skal giftes d. 8/8 2009.

Det jeg sidder og bryder min hjerne med,

er om HVORDAN brylluppet skal holdes....

Om det skal være lille og intimt med få gæster,

eller om det skal være det helt store med mange gæster og hele balladen....

Fordi jeg gør mig de overvejelser, er fordi

jeg har svært ved at være sammen med mange mennesker på en gang, og nemt går helt i baglås...

Og vil jo ikke risikere noget,

synes den er svær...

Andre som har forslag, gode råd eller som har det som mig ???

Hjælp er ved at blive skør af de tanker....

Knus

:denmarkflag:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej og tillykke med det forestående bryllup

Jeg kender til dit problem .. har det på samme måde selv .. vi skal giftes 8. august i år

Vi har talt lidt om hvad vi kan gøre for min bedre halvdel er meget traditionel .. men da det vil ødelægge dagen for mig har vi vendt det engang ..

En af de ting vi har talt om er at blive viet som meningen er i kirken .. spise sammen med vores forældre og måske hans søskende for derefter at hoppe på Mc'en og køre på træf .. der kan vi så under helt anderledes uformelle og afslappede former fejre det med vores venner ..

Det er en af tankerne .. en anden er at frabede os taler og sange ... det er jo meget den slags der gør at man kommer til at sidde og føle sig mega meget i centrum

Kirken havde jeg det også slemt med .. det har jeg dog løst .. jeg har fået en rigtig god veninde til at synge mig "ind" .. dermed tager hun noget af opmærksomheden fra min person .. og jeg får sagt min kommende et par kærlige ord på vej op ad gulvet

Det var et lille indspark fra mig

Glæder mig til at følge din planlægning

Knus

Lene

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi var 79 til vores bryllup, nok det, som nogen vil kalde et stort bryllup. Men samtidig var det også meget "intimt", forstået på den måde, at vi fik snakket med alle, og stemningen var bare så fantastisk, romantisk, pragtfuld!!! Så umiddelbart mener jeg godt, at man kan skabe en intim stemning, selvom man er en del :rolleyes:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Halløjsa

Jeg kunne ikke lade være med at deltage, min kæreste Michael og jeg skal også giftes den 8.8 2009 og indtil videre har jeg holdt mig som et lidt passivt medlem af Bryllupsklar. Jeg sidder med præcist de samme undringer som dig, stort versus lille? Michael og jeg taler om det samme som mange af de andre har forslået, en stor reception og en mindre fest om aftenen. Det er dog rigtigt svært at pusle det hele sammen nu hvor man lige er gået igang med planlægningen, men jeg håber da at vi kan være lidt hjælp til hinanden i løbet af de næste 1½ år :fløjt:

Hejsa

Ja det kunne vi da helt klart :rolleyes:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej og velkommen :rolleyes:

Kan se, at du næsten har bestemt dig, og det er jo dejligt, hvis kæresten også er med på det :(

I kunne også vælge at gifte jer uden at nogen egentlig ved det, og så holde flere små fester eller sammenkomster, hvor I bekendtgør det, men så går der måske noget af "bryllup" af det...?

Held og lykke med at træffe den helt rigtige beslutning :fløjt:

Mvh LL

Redigeret af lii
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hejsa!

Vi holder en mellemting: Vi holder reception for 45 mennesker med bryllupskage, champagne og kaffe. Fra kl 14.30 - 17.00 (kirke kl 13) og så intim middag om aftenen for forældre, søskende og bedsteforældre (ialt 17 mennesker).

Vi gør det sådan fordi vi ønsker noget intimt, og noget hyggeligt og afslappet. Suppe, steg og is - bryllup med sange osv. er ikke lige os :rolleyes:

Og så har vi barn, og ønsker ikke at bruge en formue. Vi ville holde det på 30.000 men vi kommer nok i hvert fald op på 35.000!

Knus fra Mathilde.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer