darling75

sang til manden min

12 indlæg i dette emne

Vil gerne have sunget denne for min mand når vi sætter os ned som mand og kone i kirken, lige efter vielsen, men inden præsten fortsætter. Ville enormt gerne selv synge den, men da jeg er tone forladt og sikker tuder så meget at jeg ikke kan synge vil jeg gerne have en anden til at synge. Har gennem min lillebror fået kontakt til hende her og hendes kæreste der spiller guitar, men kan ikke helt finde ud af om det lyder godt nok, så kære tøser hjælp mig. (det lyder meget bedre end jeg selv ville kunne synge den)

Redigeret af darling75
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hmm... Altså hvis man må komme med sin mening, så ville jeg finde noget andet! Der findes så mange sangerinder der kan synge kirken op bare med deres stemme hvor det bare lyder som englesang fra oven... og det synes jeg ærligt talt ikke det her gør - det kunne jeg selv gøre lige så godt...

Så jeg ville altså lede videre...

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hmm, jeg er enig med Didde.

Stemmen er da ok, men hun har ingen sjæl med i sangen, hun har svært ved at nå de høje toner (syntes jeg) og så der næsetn ingen klang og jeg ville derfor være i tvivl om, hvorvidt hun egentlig kan synge kirken op.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej

Som du ved (skrev jo i din traad) havde jeg en sangerinde til at synge denne sang i Viborg Domkirke til vores bryllup. Jeg vil foreslaa, at du finder en sangerinde, som kan synge uden musikken - synes det er smukkere i kirken efter min mening :jul 15:

Jeg valgte denne sangerinde www.sanggaven.dk men hun bor vist for langt vaek, men der er sikkert en god sangerinde i naerheden af jer.

:jul3:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Mange tak for jeres meninger, det er også sådan lidt jeg har det med hende. Altså kunne ikke rigtig finde ud af om hun lød godt, men synes ikke hun rammer de høje toner ret godt. Så leder videre :-) Mon man skulle prøve og spørge en af dem der skal spille til festen er leder af Ribe rockkor, og har haft rigtig meget med musikken og gøre i Ribe, han må kende en der kan.

Tak igen for jeres mening.... :jul 15:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites
Hvorfor ikke kigge her på bryllupsklar.dk. Blandt annoncørerne er der flere der kører ud og synger i kirker, og kan synge.

Har jeg også gjort, men når man kommer fra det mørke vestjylland, er mulighederne ikke så mange, og dem der er bliver dyre fordi dem der så er i jylland bor et stykke vej væk. Men leder videre :cheerleader3: om ikke andet må jeg selv synge.... NOT hi hi hi

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Nicole synger også "From This Moment On" - og der plejer at blive brugt rigeligt med Kleenex :-)

Søren

Hej Søren. Synes også Nicole synger smukt, men da jeg bor i jylland, synes jeg det var lidt langt væk, og det nok vil blive lidt for dyrt for 1 sang. Hende jeg har fået til det skal have 700 kr. :biggrin:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer