metteholm

Indgravering i ringe..

17 indlæg i dette emne

Jeg er i den "uheldige" situation at der næsten ikke kan stå noget i min ring pga størrelsen og at der ikke kan graveres bag diamanterne som fylder det meste.

jeg kan have ca have 5 tegn. dvs der kan stå dato eller navn eller forbogstaver med et hjerte imellem. jeg er lidt i tvivl, kæresten siger det er op til mig... hælder måske lidt til forbogstaverne med et hjerte imellem, eller måske datoen..hvad ville i vælge hvisdet var jer, tror bare jeg har brug for nogle meninger for at kunne få det tænkt igennem... andre ideer modtages også gerne, men det er selvfølgelig ret begrænset med ideer når der kun kan stå ca 5 tegn...

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

er meget enige med jer, synes også at det måske betyder mest at få et navn eller forbogstaver i istedet for datoen når jeg nu ikke kan få begge dele... synes da trods alt h2b er mere vigtig end datoen, men datoen er bare det der altid står i den klassiske vielses ring og derfor jeg er bange for at fortryde det. men synes også det er sødt med hjertet og forbogstaverne :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Uhh, det er svært.

Vi får hinandens navn. Vi synes heller ikke det skulle være for langt, da det kommer til at stå på underkanten af ringen (hvis det giver mening).

Men løsningen med et lille hjerte er også rigtig sød. Vi havde overvejet et uendelighedstegn, da vi begge er lidt matematik-nørdede og synes godt om symbolværdien i det ;o)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Har samme problem, så har bestilt min med hans navn og et hjerte i.. det er meget simpelt, men synes også det er fint :)

Men det jeg egentligt ville - nogle der har en ca. pris på hvad det koster for at få indgraveret ringene? Det havde den meget unge ekspedient i butikken nemlig ikke :rolleyes:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Hmm.. Tror jeg ville vælge M :heart: J hvis det var mig (og jeg vel og mærket hed noget M og H2B hed noget med J :lol: )

endte faktisk med netop M :heart: J da der ikke kunne stå f bogstaver alligevel..

Hmm, går ud fra at det er for den ene ring så? Det passer fint med hvad jeg regnede med :)

nej det var for begge ringe, kostede virkelig ingenting... gav 100 kr pr ring (fast pris for 5 bogstaver), og så måske lidt mere for jimmys da der både er navn og dato i hans, så måske 250

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Kender du det der med at dengang jeg svarede så tænkte jeg "det var da mærkeligt at hun ikke havde fået indgraveret hendes ring endnu hende Mette" - men nå ja ja, det kunne der jo være så mange grunde til.. Og så så først nu - at tråden er fra marts... -HAHA- Man må ikke hive gamle tråde frem uden at fortælle det... :lol:

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer