Flikke

Natmad... - og hvor slutter festen???

17 indlæg i dette emne

Annonce ♥

Hej Flikke

Jeg ved egentligt ikke, hvornår jeg havde regnet med, at natmaden ville blive sat på bordet - det havde vi lige glemt at aftale - men hos os blev den først serveret kl. 3 om natten, og der var musikken bestemt ikke holdt op med at spille... Han holdt lige 10 min. pause, for også at smage på maden og så gik han ellers i gang igen. Da vi havde spist og danset en halv time længere, listede vi lige så stille af uden at fortælle gæsterne det. Det viste sig så, at folk lige så stille dampede af efter det - alle var temmeligt trætte el. lign. :drink2: ...

KH

Mette

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Det er meget individuelt hvornår det sker. Nogle gange kræver stedet at det skal ske kl. 1 eller 2. Andre gange kan man trække den til kl. 3.

Men som regel kører musikken for vores vedkommende videre under natmaden og der danses livligt. Naturligvis iflg. aftale med brudeparret etc. Dog dæmper man typisk musikken lidt i forbindelse med at man annoncerer natmaden.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Typisk...slutter musikken inden natmaden..således gæsterne kan tale og få den sidste sludder inden...brudeparret fordufter...Natmaden plejer som regel at blive serveret ml 01-02! Til vores bryllup....havde vi dog det bedste live band til at spille og folk gik helt amok til musikken.....de nægtede simpelthen at musikken skulle stoppe...så mange af dem hoppede rundt på dansegulvet med en hotdog i hånden....mens de hørte den fedeste 60ér rock!! det var alletiders...Men spørg feststedet og musikken....og fortæl om jeres ønsker-intet er umuligt!! :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

folk gik helt amok til musikken.....de nægtede simpelthen at musikken skulle stoppe...så mange af dem hoppede rundt på dansegulvet med en hotdog i hånden....mens de hørte den fedeste 60ér rock!! det var alletiders...

Det er sådan set også det jeg oplever når vi er ude. Måske sætter folk sige lige ned i 5 minutter og spiser suppen, pølserne eller hvad det er, men de gør det ikke alle på samme gang så der er hele tiden folk ude og danse.

Enkelte gange ønskes musikken helt slukket under natmaden men det er absolut ikke typisk ved de bryllups vi tager ud til. Folk kan sagtens tale mens der er musik, og særligt under natmaden hvor musikken dæmpes, afhængig af forholdene og ønskerne.

PS. Det er også sjældent at jeg oplever brudepar som smutter før klokken bliver 3. Ofte bliver den 4 og andre gange er parret de sidste som går. De vil have festen med.

Redigeret af diskobil
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

For vores vedkommende skal vi betale for "ekstratimer"! Derfor har vi budgetteret med, at festen slutter 3.30.....ikke dermed være sagt, at folk bliver smidt ud, men udskænkning i baren stopper, og inden folk lige får "festet af", går der snildt en time!

Natmaden bliver serveret en time før! Fra kl. 00.30 bliver vi spurgt hver time, hvornår vi ønsker natmaden serveret og derefter går der som nævnt en time yderligere inden udskænkning stopper! Ej, det blev vist lidt bøvlet....er noget trær ud på disse sene timer ;)

Måske det bliver før - måske efter - nu må vi se, om budgettet holder - jeg tror dog ikke folk kan meget længere end til kl. 4 - selv ikke vores festaber af nogle venner :)

Håber, I forstod, hvad jeg mener :)

Sov godt . KH Louise

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi har musik til klokken 1 - efter planen, men han er villig til at forsætte. Jeg havde regnet med natmad ved 2-tiden, men nu må vi jo se, hvordan det skrider frem.

Mit problem er tilgengæld, at stort set alle gæster overnatter - hvorfor jeg regner med/håber på at festen fortsætter til den lyse morgen. Men hvad så med musik. Vi kan jo næppe bede vores stakkels musiker om at fortsætte i det uendelige (har vi heller ikke råd til!!).

Har derfor overvejet lidt bare at tage et anlæg og en stak CD-er med - men er lidt i tvivl. Vil festen så gå død??

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi har bestilt musikken fra kl. 17-02, og derfor bliver der serveret natmad kl. 02. Derefter ser vi så hvad der sker. Måske er vores gæster i mere dansehumør, og så vil vores orkester gerne spille en ekstra time....det er så med i den samlede pris, så det kan man da kalde service! :mellow: :drink2:

Maljen

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej

Vi har ikke besluttet at festen skal holde på et bestemt tidspunkt.

Musikken spiller fra 18-02. Hvis der er nogen af gæsterne som på det tidspunkt ikke har lyst til at gå i seng, vil vi sørge for at der stadig er drikkevare og at de kan blive i lokalerne.

Vi har erfaringer med fra andre brylluper at folk ikke altid lige vil i seng fordi musikken slutter (vi høre som regel til dem).

Jeg vil tro vi spiser natmad inden musikken stopper. altså omkring kl. 01.00-01.30.

Knuser

Helle

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi har musik til klokken 1 - efter planen, men han er villig til at forsætte. Jeg havde regnet med natmad ved 2-tiden, men nu må vi jo se, hvordan det skrider frem.

Har derfor overvejet lidt bare at tage et anlæg og en stak CD-er med - men er lidt i tvivl. Vil festen så gå død??

Vi har ikke besluttet at festen skal holde på et bestemt tidspunkt.

Det er faktisk en væsentlig årsag til den prispolitik vi fører med ubegrænset spilletid/fast pris;

- at det som regel aldrig er muligt at forudsige hvornår festen slutter, medmindre den bare stoppes.

- at det med spilletiden set ud fra vores synspunkt stort set er noget som udligner sig selv når man ser alle jobs under ét.

- at det er noget som kunderne sætter meget stor pris på: At de ikke skal spekulere i de baner på dagen.

Et sluttidspunkt kl. 1 giver ved et typisk bryllupsfestforløb kun mulighed for 1 times dans efter brudevalsen. Det er fint for nogle men andre (mange) vil gerne lidt mere.

I kunne overveje CD-løsningen (er folk i stemning skal det såmænd nok blive godt). En jukeboks løsning kunne også være en mulighed men her er der nok ikke den store forskel i kroner og ører på at hyre musikeren de 2-3 timer ekstra.

Redigeret af diskobil
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej igen - og tak for inspirationen.

Vores 4-mands band spiller fra kl 18-02, og ekstra time er muligt, men det koster jo både i serverings personale og musikken, så det bliver en lidt dyr affære, hvis festen fortsætter....men vi er heller ikke dem der vil smutte fra festen selv kl 1-2 stykker, men gerne have festen med (...dog vil vi også gerne have bryllupsnatten med...he he). Der hvor festen skal holdes må gæsterne overnatte i en anden mindre festsal (på luftmadrasser), eller selv have telt med.

Vi må gerne gå i den mindre festsal, og feste lidt videre med egne medbragte øl. Her tænker vi på at nuppe et anlæg og cd-er med, så festen kan fortsætte måske et par timer her. Jeg ved at nogen fra den lidt ældre generation ikke holder til mere end 2-3 tiden, så kunne vi jo efter musikken stopper kl 2, måske 3, annoncere at festen forsætter i mere afslappede omgivelser i den anden sal. Lyder det som en dum idé?? Det ville være noget billigere for os, også idet det jo så er vores egne drikkevarer, istedet for restaurant-priser. Natmaden har jeg fundet frem til jo sagtens kan være under musikken.

Lyder det ikke som en god løsning?? Over halvdelen af gæsterne overnatter på feststedet, så det bliver hygge til morgenmaden også.

Tak for jeres hjælp.

Flikke

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Jeg er enig med Bent i at fri spilletid kan være meget godt. Omvendt har jeg også det synspunkt at en fest mange gange har bedst af at stoppe mens den er på højdepunktet. Så husker man tit og ofe festen som værende endnu bedre, end hvis folk langsomt begynder at sive...

Der er ikke noget mere trælst end at mange af gæsterne bare sidder og venter på at natmaden bliver serveret. Det oplever jeg tit er tilfældet ved et bryllup, hvor mange måske har været igang siden fra kl. 14/15.00 hvor det startede i kirken. Så synes jeg det er godt at natmaden serveres ved 2-tiden, hvorefter festen evt. kan fortsætte efterfølgende. Omvendt må jeg også erkende at det mange gange er svært at få gæsterne til at spise natmaden, når festen mange ved er på sit højeste når den serveres...

Så bottom-line: kunden bestemmer. Og vil de have fri spilletid får de selvfølgelig det, ligesom en fest der er booket til kl. 02.00 sagtens kan udvides. Og går det godt, plejer jeg mange gange at fortsætte en halv times tid ekstra uden beregning. Det jeg typisk oplever er at musikken stopper ved 2-3.00-tiden.

Venlig hilsen

Hans Lynnerup

Mobildiskotek Limelight

Seriøs underholdning fra et seriøst diskotek, så se: www.LimelightDisco.dk

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hej Flikke. Vi skal holde festen i forsamlingshus og planen er at vi spiser forret og hovedret - derefter danser vi bryllupsvals... er meget til dans i vores familie, så derfor vi vi gerne starte tidelig for at få glæde af musikken ( frem for suppe steg og is musik i flere timer... ) håber på at der vil være lystig dans allerede fra 22-22.30 tiden og så indtil 02. skulle festen så stadig være i gang, er der musik afslapning og drikkevarer hjemme hos os, vi bor 500 meter fra feststedet og så er det tid til at smide skoene og bare være sociale. Natmaden er ikke helt på plads endnu, men det bliver ind imellem dansen. Håber vores løsning kommer til at fungere ???? Hvad tror I ?

Mange hilsner Tanja

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Det jeg typisk oplever er at musikken stopper ved 2-3.00-tiden.

Det samme her. Dog vil jeg sige 2 - 4 tiden, ofte 4, men nu gør du jo også mest i det nordjydske :mellow:

Nogle gange spiller man til 2, andre gange til 4 og enkelte gange til kl. 7. Det sidste er sket engang i år men der gik jeg også først på kl. 2 efter et band.

Når vi laver fri spilletid ligger der netop det i det at det er festen der afgør hvornår musikken slutter. Er der kun 8 personer tilbage som sidder og hænger ja så formår værten som regel at sige stop, eller at det lakker mod enden.

Af og til fornemmer jeg at jeg godt kunne være stoppet en time før på grund af antallet af gæster men så har jeg tit brugt den time til ind i mellem at gå og pakke lidt lys sammen, køre bil frem, få sat CD'ere på plads (der er altid nogle som ikke er blevet lagt på plads) etc. Det hele mens musikken kører, så der til sidst kun er lydanlægget tilbage, og det plejer at passe med at de sidste er ved at sige farvel.

Men jeg forstår dit synspunkt om at stoppe mens festen er på toppen og har da hørt det før fra andre i branchen. Det sker eksempelvil også altid på restaurationerne hvor der er andre hensyn at tage. De gæster som løbende går fra en fest forlader jo sådan set også festen mens den er på toppen. Det sker da også af og til at parret eller en toastmaster siger: Nu gider vi ikke mere.

Derimod har jeg aldrig oplevet nogen udnytte den fri spilletid (nu skal du bare spille til den bitre ende). Hvis det blev hverdagskost kunne det nok være at man ændrede politik på det punkt. Som det er nu udjævner det sig selv set over flere jobs, og i snit spiller jeg såmænd nok ikke meget mere end jer andre når det kommer til stykket.

Redigeret af diskobil
0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer