stineblop

Vores store dag 10.09.2011... <3

16 indlæg i dette emne

Hejsa

Jeg har været med på siden længe, men mest bare på en kigger:)

Syntes godt nok at det store dag nærmer sig efterhånden, næsten kun 2 mdr!!!! og snart skal alt den her bryllupsplanlægning gå op i højere enhed, syntes godt nok der er mange bolde i luften... som gerne snart skulle gribes

Syntes planlægningen kommer lidt i "ryk". Den ene uge får jeg styr på en masse ting... undersøger, kigger, bestiller, stresser, køber osv... og den næste uger orker jeg ikke at snakke om bryllup, og kan slet ikke forstå hvorfor det nu var så vigtigt at servietterne skulle være den helt RIGTIGE lilla farve;) Mon i også har det sådan??

Der er bare så mange ting, der skal tages beslutninger om - hele tiden:)Og det er på den ene side enormt skønt og den den anden side meget stressende!

Men har da fået styr på en del ting i denne uge:

Mine fantastiske lola ramona sko er kommet - og jeg bare ELSKER dem!

bestemt at jeg ikke skal have slør, men noget fantastisk hårpynt:)

Jeg har fundet køkkenpersonale

fået en ekstra fryser hjem:)

og snakket med kogekonen.

Vi skal lave en hel del selv til dagen, meget faktisk...

Vi skal selv lave forret, dessert og natmad, alt pynt, bordkort osv.

Så det er skønt at jeg nu har fået en ekstra fryser hjem, så jeg kan gå i gang med noget af alt det mad:)

Spændende hvordan "bryllups-humøret" har det i næste uge... he he

stine

post-49784-0-79796500-1309632803.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Glæder mig SÅ meget til at se den når den kommer hjem.

Jeg har bestil en mindre udgave til min datter på 4½ som skal være brudepige:) Hun gider nemlig slet ikke have opsat hår osv... men hun vil gerne have hårbånd eller lignede i - så den er bestilt med et hårbånd til hende med 3 blomster på:)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

JUBIIII..... mit fine hårpynt er kommet og jeg er bare super tilfreds:)

ikke mindst med hårbåndet til min datter, det sidder bare så fint... så nu er jeg klar til prøve opsætning af mit hår, det bliver vist i uge 29, der har vi nemlig ferie:)

Jeg har endelig endelig endelig fået købt servietter, og nej jeg fandt ikke det helt rigtige lilla farve - det kan åbenbart ikke lade sig gøre. Men mon ikke jeg er den eneste der tænker over farven?!

Jeg har også fået bestilt brudepigekjole til Laura, hun blir bare så fin:)

og ikke mindst har jeg fået afleveret papirer på kommunen, så vi kan få tilsendt prøvelsespapirer og ændret navne efter vielsen. Det har eller være lidt af et problem at min kæreste er født i tyskland, der skulle pludselig en masse dokumentation til (som så endte med ikke at være så vigtig), men han er altså og dansk statsborger, har og boet i dk siden har være 3 år - pyt vi fandt jo ud af det:)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Så er det meget meget meget snart, at det er bryllupsdag:) og jeg GLÆÆÆÆÆÆDER mig.

De sidset par uger er bare gået der ud af.... brudekjolen er blevet tilrettet og jeg elsker den stadig:)

Manden har fået købt det fineste tøj

Jeg har fået farvet hår og hele familien er blevet klippet

Hele lørdag brugte jeg på at lave bryllupskage og hvor er jeg bare tilfreds - dog spændt på at overtrække den i morgen :/

Fået lavet aftaler med præsten, vi havde en rigtig god snak med ham i går - det tog ca 2 timer!

I dag går jeg så for alvor i gang med at lave maden til bryllup.... og i morgen står den så på borde og blomster:)

Puha jeg har simpelthen en tidsplan der siger spar2, her de sidste dagen .... men det er fedt når man så kan sætte flueben ved det der er ordnet!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Annonce ♥

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer