MrsBerggreen

Bryllupskage tidsplan?

13 indlæg i dette emne

Hej alle!

Jeg står og skal giftes D. 29/8-2015 og vi arbejder i øjeblikket på tidsplanen.

Vi skal IKKE have Bryllupskage til receptionen mellem kirke og middag da den er åbent hus for alle de gæster vi ikke havde råd til at have med til middagen, indtil videre ser planen sådan her ud:

12:30 - vielse

14:15 - billeder ved kirke og slot

14:00-16:30 - reception ved første location

17:00-17:30 - gæster ankommer til middag på anden location

18:00 - forret

19:00 - hovedret (buffet)

20:30-21:00 - pause

21:00-21:30 - eventuel gaveoppakning

21:30 - brudevalsen med efterfølgende Bryllupskage og kaffebord

22:30-22:30 - musikken begynder og forsætter resten af aftenen og natten.

Er den helt henne i skuret den plan? Er den for presset? Skal kagen rykkes til senere sammen med dansen? :D

Jeg er simpelthen så meget i tvivl!

Vi har overladt alle indslag til vores toastmaster, så vi ved heller ikke hvornår taler osv kommer til at være.

På forhånd tak for hjælp og svar!

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Det korte svar er nok ja hvis du spørger mig . :)

I skal påregne 3-5 timer til middagen og det mest gængse er nok ca. 4 timer. Jeg kan så godt se at I umiddelbart ikke skal have dessert men det giver også toastmaster lidt færre muligheder for at få placeret taler og indslag.

Som udøver vil jeg også klart fraråde at I lægger op til at placere bryllupskage og kaffe efter brudevalsen. Fordi I derved mister den effekt at brudevalsen kan være startskuddet på den efterfølgende dans. Når jeg oplever at det sker er det som regel fordi tiden op til kl. 24 har været presset og så har man haft den tidsmæssige buffer at man kunne udskyde bryllupskage og kaffe. Men det er ikke optimalt set fra et udøver synspunkt fordi det giver et afbræk: Brudevals, dans, afbrydelse/brudevals. "afbrydelse"/natmad. Alt indenfor kun et par timer.

Hvis jeg var jer (men det er jeg jo ikke) ville jeg servere bryllupskagen og kaffen som dessert og så tage brudevalsen efterfølgende evt. efter en pause med gaveoppakning (pas dog på at den pause ikke kommer til at vare for længe) og så tage brudevalsen efterfølgende (bare inden kl. 24.) Det giver også toastmasteren mulighed for at afvikle nogle indslag der efterfølgende om nødvendigt inden der bliver sagt velbekommen. Hvis først middagen er lukket af er det meget vanskeligt at samle folk efterfølgende.

Det der så ikke er presset er tidsplanen op til middagen. Vielsen er formentlig færdig ved 13-13.15 tiden og med mindre der er lang transporttid vil gæsterne derved være fremme ved receptionsstedet ved 13.30-14 afhængig af hvor meget smalltalk og lykønskninger der er uden for kirken. Det er sådan set fint nok. Men der er 1 1/2 time mellem receptionens afslutning og middagens start. Der kunne man måske godt rykke middagen frem.







0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Hvornår brudevalsen afvikles er som regel noget man aftaler i løbet af aftenen. Jeg taler selv typisk med toastmaster og brud/gom om det efter middagen og så sætter vi et tidspunkt. Det er klart at der kan ligge en udfordring hvis man har et band, eller en dj o.l. som først skal spille fra et bestemt tidspunkt. Jeg havde fornylig en diskussion med en god kollega som havde lavet en 4 timers løsning fra kl. 22-2. Han kom først på kl. 23 og lukkede så ned kl. 2, som aftalt, hvilket brudeparret ikke brød sig om, hvad jeg egentlig godt forstod. Fordi aftalen var uklar, og også omtalte 4 timers spilletid. Og fordi jeg mener man må være fleksibel når man spiller til bryllupsfester og i det hele taget. Så vær opmærksom på det hvis det er/bliver aktuelt.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Vi har gennem en kammerat lånt "DJ" højtalere eller hvad man kan kalde dem, altså rigtige højtalere med forstærker og hele pivtøjet - computeren får bare lov til at kører playlisten af sig selv - ingen dj.

Der er heller ikke musik under middagen, et værre rod med taler at man skal hen og slukke of tænde :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

OK Så er jeg mere rolig på jeres vegne. .:) Bare fordi du skrev højtalere tilsluttet computeren .:) På nogle feststeder vil de ikke have at man holder taler og indslag under retterne. Noget man som toastmaster nogle gange må se flot på hvis tiden er knap. Men under alle omstændigheder så vil der være faser under middagen - i særdeleshed i starten af hovedretten - hvor man ikke vil lave taler/indslag, hvor I godt kunne lade musikken køre. Men I kan såmænd også godt lade være. Det er ikke et must/krav at man har musik under middagen og den del kræver også en vis løbende bevågenhed i forhold til niveau.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi havde godt overvejet at lave en playliste til under middagen med noget lidt mere roligt og afslappende musik - men den droppede vi. Vi har trods alt planlagt rådet her bryllup på kun 4 måneder - så det er både lidt af et spare-bryllup, men det er også et hvor vi er blevet nødt til, at pille ud af elementer der for os er tidskrævende eller tildels besværlige.

Jeg har aldrig selv som voksen deltaget i et bryllup, så jeg har været meget i tvivl med tidsplanen og alle de sådan generelle ting der SKAL være med til et bryllup :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Vi er startet ud med en tidsplan der hedder

KL 15:00 kirke derefter fotos.

KL 17:00 mad. (vi skal have børn med til festen, i alderen 3 - 14år, og barnepiger, så for at maden ikke bliver for sen for de yngste)

KL 22:00 kage.

KL 01:30 natmad.

Også brunch næste dag kl 09:00. (vi skal være ude af værelserne kl 11:00)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Umiddelbart tænker jeg omkring kl 22:30... Har været til et bryllup hvor tidsplanen var ca det samme (det startede en time senere end vi planlægger)men måske rykker vi vielsen til kl 13 så kagen kan være om eftermiddagen, vores gæster vil have et værelse at trække sig tilbage til og slappe lidt af på.. Vores problem vil så være "reglerne" omkring gallauniformen, som først må bæreres efter 16, så den bryder vi lidt i forvejen... Men det skal nok gå op..

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer