d.d84

Medlem
  • Antal besvarelser

    24
  • Tilmeldt

  • Sidste besøg

Alle besvarelser af d.d84

  1. Vi er nok oppe omkring de 55.000 nu.. Vi startede ud med et budget bryllup, senere satte vi et max på 40.000,-, og nu er vi så på 55.000,- ca. Vores største post er vores vielsesringe,.. De koster den nette sum af 16.000,- (hvilket ikke var meningen, men havde heldigvis en del penge til overs fra ferie kontoen.. ;) ).
  2. Jeg har sagt til min kommende mand at han ikke behøver holde tale for mig.. jeg ved at han har det dårligt med sådan noget og at han vil være nervøs hele dagen.. Men tror nu han holder den alligevel.. Har så sagt til ham at han "bare" kan rejse sig og sige - jeg elsker dig, Hvis han gerne vil sige noget men ik for meget.. Men det er helt op til ham.. Jeg er bare lidt bange for at han gør de fordi man skal, og ikke fordi han har lyst, for jeg ønsker ikke at han skal være nervøs over det inden.. Dagen skal bare være perfekt for ham..
  3. Hej Sarah.. Faldt over din tråd, da jeg så du skulle giftes samme dag som mig.. Hvor er det hele bare gennemført og smukt.. Og din kjole... den er jo intet mindre end fantastisk.. Håber vi får skønt vejr på dagen.. ;)
  4. Vi skal synge 3 salmer.. 699: Glæderig og underfuld 706: I blev skabt som mand og kvinde 703: Det er så yndigt..
  5. Det lyder præcis som vores.. Der er hele tiden liiiige lidt mere..
  6. Er der nogen der ved om de der fuglevenlige ris smitter af?? For de kan jo ik vaskes inden, da de opløses i vand..
  7. Vi skal have buffet, og stiller et i A4 str, i hver sin ende af bordet på et lille staffeli.. Vi laminere bordkortene inden. Staffelierne kan evt. købes i panduro til 69 kr stk. Tror vi laver dem selv..
  8. Jeg har en ring som jeg skal have på på dagen. Jeg købte den for noget arv efter min mormor og morfar, som betyder meget for mig..
  9. Sikke nogle flotte invitationer.. Her er vores..
  10. Jeg skal have min med mig hele dagen, og have taget en masse smukke billeder af den. Næste dag skal jeg så tilbage til kirken, og ligge den på fællesgraven, hvor min mormor og morfar ligger begravet. Da jeg ikke kan have dem fysisk med, skal de være med på den måde. De har og vil altid betyde meget for mig, og ville have nydt dagen og planlægningen op til.
  11. Nyt: Kjole, slør, sko, diadem mm. Gammelt: En ring jeg købte for arven efter min mormor og morfar. Lånt: ???? Have no idea.. Blåt: Bånd i strømpebåndet.
  12. Men hvad skal man låne??
  13. Jeg havde bestilt tider 5 steder, det var ca. 4 mdr. før brylluppet.. Men det allerførste sted, var nr. 4 kjole jeg prøvede lige mig.. Kunne ikke forestille mig at det ku være andre end den.. Så måtte aflyse alt andet..
  14. Jeg skal også gå op af gulvet til Canon in D.. Den er såå smuk, og giver mig en meget bedre følelse inden i, end here comes the bride..
  15. Jeg vil heller ikke have revet i mit slør, og tager ikke et reserve på.. Folk må bare acceptere det, men skal selvfølgelig nok sige det pænt..
  16. Vi har valgt Canon in D Major til præludium, og tror bare at vi vælger det sædvanlige postludium..
  17. Jeg hedder Lerbech Nielsen, og manden Holst Hansen.. Lerbech er et familienavn, som jeg på ingen måde vil af med.. Vi er blevet enige (har faktisk vidst det i flere år) om at vi sløjfer efternavnene, og så bruger mellemnavnene, således at vi fremover vil hedde Lerbech Holst..
  18. Jeg lurer lige med her.. ;) Er i samme situation..
  19. Uhhh.. det er vi også virkelig i tvivl om.. Vil jo gerne have at folk skal kunne spise noget af den, så det ville være praktisk til receptionen.. Men syntes den hører til senere på aftenen.. Må lige vende den med min kære svigermor, som skal lave den.
  20. Hvor er alle jeres kjoler smukke.. Jeg kan desværre ikke flashe min, da min mor har billederne på hendes kamera, og ikke vil udlevere dem til mig, i tilfældet af at min kommende mand lurer.. Så må flashe efter brylluppet..
  21. Vi fik deres Toscanske buffet til mit svendegilde sidste år, og det var virkelig vellykket.. Der var masser af mad efterfølgende.. Vi har dem også med i overvejelserne til vores bryllup..
  22. Jeg er pt. ude i at købe en Johnny Walker Blue Label Whiskey til ham, og evt. nogle flot´te glas til. Han elsker Whiskey og har talt om netop denne længe, den koster vist ca. 1200,- Ellers kunne det blive en dag som racerkører el. lign.
  23. jeg har faktisk lige spurgt min mor om det samme igår.. Jeg har på min venstre hånd en ring jeg har købt for nogle penge jeg arvede efter min mormor og morfar, for at mindes dem, og tror jeg beholder den på til brylluppet, for at de (som en anden skrev) også er der, på en måde-.. Skal have vielses ringen på højre hånd..