ljensen

Regnvejr

10 indlæg i dette emne

Så debutere jeg med mit første indlæg..

Vi skal giftes på lørdag i Nordjylland og det ser mildest talt ret sort ud mht. vejret - 18mm regn er der meldt ud.. Det smitter lidt af på humøret samt alle de idyliske tanker ift. kirken, fotograferingen, den planlagte udendørs reception osv.

Så piger, er der nogen som har gode ideer ift at tackle alle de mm regn, så vi er godt forberedt...

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Hej!

Vi skal giftes Skt. Hans og det ser godt nok også meget blandet ud indtil videre! Vi håber selvfølgelig også på det bedste, men man må jo tage det som det kommer! :)

Jeg tror, kodeordet er Hygge!

Til receptionen har vi tænkt os at købe en stor pavillon, kan nogle gange købes billige brugt, ellers har de en i Harald Nyborg til 850, eller deromkring. Så kan man stå derude og hygge sig, mens det øser ned udenfor! Hvis det er helt galt, så går vi ind i huset (og står meget tætte..!).

Så er det nok også en god idé at se sig om efter nogle flotte paraplyer, evt en hvid til dig og en sort til din h2b. Derudover kunne det være sjovt med nogle fede gummistøvler til dig!

Nu ved jeg ikke, hvordan jeres fest skal være. Men hos os kommer der ca 10 børn med, og der vil vi lave et hyggelegehjørne til dem. Vi har købt malebøger, minibowling, sjippetov og andet, de kan hygge sig indendøre med. Og de øvrige gæster, jamen, de sidder ved bordene og hygger sig. Prøv forestil dig, hvor intenst det kan blive at sidde indendørs ved stearinlys, mens det styrter ned udenfor!

Mht fotograferingen, så kan man få taget nogle utroligt flotte billeder i regnvejr, der er meget stemningsfyldte! Når jeg ser på disse billeder har jeg næsten lyst til at det skal regne!

Jeg tror det vigtigste er, at ligemeget hvordan vejret bliver, så skal man bare gøre det bedste ud af det. For guds skyld, så vær ikke ked af det! Det ville være ærgerligt, hvis det gjorde at du var trist på din bryllupsdag!

Man kan desværre ikke styre vejret, så det gælder bare om at se mulighederne i det!

Jeg håber i får en helt igennem fantastisk dag!

post-49986-0-80357700-1339490069.jpg

post-49986-0-89917600-1339490182.jpg

post-49986-0-74670300-1339490221.jpg

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

  • lav en back up plan på fotoshoot
  • hav rigeligt med paraplyer med
  • evt. drop udendør reception eller find et back up sted.

Vi skal også have udendørs reception uden foran kriken, men har ikke valgt at sige det til gæsterne, eftersom vi dropper det, hvis det er dårlig vejr.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Jeg tror det vigtigste er, at ligemeget hvordan vejret bliver, så skal man bare gøre det bedste ud af det.

Jeg vil nærmere sige at man skal få det bedste ud af det for man behøver ikke at gøre så meget - udover det med paraplyerne - da der jo også er fordele ved dårligt vejr og regnvejr. Er det godt vejr er alle glade inkl. bruden men det betyder også at mange vil opholde sig udenfor senere og derved bliver selskabet nemt meget spredt (ikke mindst set med en udøvers øjne for vi kan jo ikke se alle de folk der står og danser udenfor). Til en udendørs reception vil I formentlig i forvejen have sat en pavillon eller et telt op hvis der ikke er en egentlig terasse og at begynde at tænke på gulv er nok lidt overkill hvis det blot er til en reception over nogle timer.

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

varm aftereight og irish coffee i rå mængder :)

Fyr op for stearinlys og gør en dyd ud af at det regner.

Regnvejr = hyggevejr :)

Er der evt nogle nedlagte lagerhaller eller lign. i nærheden i kunne bruge som indendørs foto location??

Eller lave en fotovæg??

http://www.prettychicblog.dk/2009/08/bryllupsbilleder-i-regnvejr/ til inspiration :)

Hvis man udnytter regnen, kan man skabe en helt vidunderlig stemning :)

0

Del dette indlæg


Link to post
Share on other sites

Annonce ♥

Log ind for at besvare

Folk bliver vildt glade for svar!

Ikke medlem endnu?

Opret dig gerne. Det er gratis og tager 10 sekunder.


OPRET NY GRATIS MEDLEMSPROFIL

Allerede medlem?

Du kan med fordel logge ind.


LOG IND HER

Annonce ♥


Annoncer